در گفتگوی تلفنی امیر عبداللهیان با گوترش چه گذشت؟به گزارش صدای ایران حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت وگوی تلفنی در پاسخ به تاکید آنتونیو گوترش بر لزوم اجماع در نشست NPT اظهار داشت: رئیس معاهده اخیر NPT کنفرانس، متأسفانه با نادیده گرفتن قطعنامه های کنفرانس های ۱۹۹۵، ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰، به ویژه در مورد خاورمیانه که همواره خواهان پیوستن رژیم اسرائیل به NPT و قرار دادن تاسیسات هسته ای خود تحت حفاظت آژانس بود، تمام دستاوردها را کنار گذاشت. از کنفرانس های قبلی که به هیچ وجه برای ما قابل قبول نیست.

امیر عبداللهیان در خصوص مذاکرات رفع تحریم ها نیز خاطرنشان کرد: آمریکا روز گذشته به پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد و اکنون همکارانم در حال بررسی آن هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین افزود: به همه طرف‌ها تاکید کرده‌ایم که حل مسائل صوری و سیاسی یک ضرورت اساسی است. ما اراده جدی و واقعی برای رسیدن به یک توافق قوی و پایدار داریم و این اراده را در عمل نشان داده ایم.

امیر عبداللهیان همچنین از تلاش های سازنده دبیرکل سازمان ملل متحد برای کمک به صلح و امنیت جهانی تشکر کرد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در این گفت وگوی تلفنی ضمن تاکید بر لزوم اجماع در معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای، نگرانی های جمهوری اسلامی ایران را مورد بررسی و توجه قرار خواهد داد.

آنتونیو گوترش با مثبت خواندن روند توافق و قدردانی از تلاش ها و مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران، ابراز امیدواری کرد که مذاکرات وین با نتیجه رضایت بخشی به پایان برسد.