در گفتگوی امیر عبداللهیان با گوترش چه گذشت؟به گزارش صدای ایران، وزیر امور خارجه در گفت و گوی تلفنی با دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی باید با فاصله گرفتن از مسائل سیاسی انحرافی و غیرسازنده و از مسائل پادمان باقی مانده را به طور کامل حل و فصل کند. مسیر فنی

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد امروز (یکشنبه ۲۵ مردادماه) در خصوص برخی تحولات منطقه ای و بین المللی از جمله تحولات غزه و غزه گفتگو و تبادل نظر کردند. مذاکرات برای رفع تحریم ها

در پی حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه، امیر عبداللهیان در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد نگرانی ایران را از این تجاوزات اعلام کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت وگوی تلفنی در پاسخ به تاکید گوترش بر ضرورت توافق هسته ای با اشاره به نشست سالانه NPT در نیویورک و حضور فعال هیات ایرانی، گفت: عالی است. فتوای مقام معظم رهبری در مورد حرمت استفاده از سلاح هسته ای روشن است.

امیر عبداللهیان افزود: سلاح هسته ای در دکترین جمهوری اسلامی ایران جایی ندارد و مغایر با سیاست ها و اعتقادات ما است.

وزیر امور خارجه افزود: امروز جهان از نظر صلح و امنیت بین المللی در شرایط حساس و شکننده ای قرار دارد. معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای نتیجه یک موازنه است و همواره بر جنبه های مختلف این موازنه تاکید شده است، اما برخی کشورها به صورت انتخابی با آن برخورد می کنند.

امیرعبداللهیان افزود: ما معتقدیم باید به جنبه های اجرایی نشده این معاهده توجه جدی شود، از جمله خلع سلاح هسته ای و ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای در خاورمیانه. جمهوری اسلامی ایران به عنوان مبتکر ایده ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه، آمادگی خود را برای ادامه همکاری‌های سازنده در این راستا اعلام می‌دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: برای دستیابی به یک توافق قوی و با ثبات جدی هستیم. اکنون مذاکرات در وین با جدیت دنبال می شود، هرچند نتیجه این موضوع بستگی به این دارد که آیا آمریکا بخواهد به توافق برسد یا خیر. آیا آمریکا در عمل انعطاف و واقع گرایی لازم را نشان خواهد داد؟ ما اراده جدی و واقعی برای رسیدن به یک توافق قوی و پایدار داریم و این را نشان داده ایم.

امیر عبداللهیان گفت: همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه دارد. اما ما معتقدیم آژانس باید با فاصله گرفتن از مسائل سیاسی انحرافی و غیر سازنده و از مسیر فنی، مسائل حفاظتی باقی مانده را به طور کامل حل کند.

به گزارش صدای ایران، دور جدید مذاکرات رفع تحریم ها از روز پنجشنبه ۲۲ مرداد در وین آغاز شد و تیم مذاکره کننده ایرانی به ریاست علی باقری به همین منظور به وین سفر کرد. همانطور که ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه پیش از این دیدار اعلام کرد، ایران هفته گذشته ابتکاراتی را به طرف مقابل ارائه کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با گوترش به تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی به غزه و شهادت ده ها شهروند، کودک و زن فلسطینی اشاره کرد و تاکید کرد: در گفت و گوی تلفنی با دبیرکل جهاد اسلامی، فهمیدم که مقاومت فلسطین به دفاع از خاک و امنیت ادامه می دهد. او پاسخ محکم تری به رژیم صهیونیستی خواهد داد.

امیرعبداللهیان افزود: لازم است جامعه جهانی به وظیفه خود در حمایت از مردم غزه و توقف فوری تجاوزات رژیم صهیونیستی عمل کند.

رئیس دیپلماسی کشورمان نیز در این گفتگوی تلفنی حمایت خود را از تداوم آتش بس در یمن اعلام و بر رفع کامل محاصره انسانی در این کشور تاکید کرد.

امیر عبداللهیان با اشاره به سیاست خارجی دولت آیت‌الله رئیسی، تقویت روند گفت‌وگو و همکاری‌های منطقه‌ای را مهم دانست و از ابتکار منطقه‌ای دبیرکل استقبال کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد در این گفت وگوی تلفنی ضمن تاکید بر ضرورت حذف سلاح های هسته ای در جهان و ضرورت پاکسازی خاورمیانه از سلاح های کشتار جمعی، تاکید کرد: مذاکرات برجام برای ما بسیار مهم است و ما بر سازش و انعطاف پذیری در رابطه با طرف های گفتگو تاکید شود. در این مرحله بیشتر تاکید کرده ایم.

آنتونیو گوترش درباره سالگرد فاجعه هیروشیما و ناکازاکی گفت: باید کاری کنیم که دیگر چنین حوادث وحشتناکی تکرار نشود و در این راستا موضوع خلع سلاح هسته ای و عدم اشاعه بسیار مهم است.

گوترش گفت: ما می خواهیم تلاش کنیم پرونده هسته ای ایران بسته شود و به طرف های اروپایی و آمریکایی نیز تاکید کرده ایم.

آنتونیو گوترش ابراز امیدواری کرد که با ارائه بستر جدید از سوی دبیرکل، گام جدیدی برای همگرایی بیشتر در منطقه خلیج فارس برداشته شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین از وضعیت غزه ابراز نگرانی کرد و تاکید کرد: برای شروع اقدامات سازنده و توقف حملات با همکاران خود در غزه در تماس هستیم.

دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص بحران یمن از تلاش ها و مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تداوم آتش بس قدردانی کرد و خواستار تداوم نقش موثر ایران برای حل و فصل سیاسی بحران یمن شد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه نیز در صفحه اینستاگرام خود به تشریح گفتگوی تلفنی خود با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل پرداخت و نوشت: امروز با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل تماس تلفنی داشتم. در پاسخ به سخنان آقای گوترش مبنی بر ضرورت توافق هسته ای به ایشان یادآوری کردم که فتوای مقام معظم رهبری در خصوص حرمت استفاده از سلاح هسته ای روشن و معتبر است. سلاح هسته ای در دکترین جمهوری اسلامی ایران جایی ندارد و مغایر با سیاست و اعتقادات ماست.

وی افزود: به آنها گفتم که جمهوری اسلامی ایران به عنوان مبدع ایده ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای، آمادگی خود را برای ادامه همکاری های سازنده در این راستا اعلام می کند.

وزیر امور خارجه افزود. من همچنین به دبیرکل سازمان ملل متحد گفتم که برای دستیابی به یک توافق قوی و باثبات در مورد مذاکرات لغو تحریم ها جدی هستیم. در حال حاضر نیز مذاکرات در وین با جدیت دنبال می شود، هرچند نتیجه این موضوع بستگی به این دارد که آیا آمریکا بخواهد به توافق برسد و آیا در عمل انعطاف و واقع بینی لازم را از خود نشان دهد یا خیر. ما اراده جدی و واقعی برای رسیدن به یک توافق قوی و پایدار داریم و این را نشان داده ایم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در این گفتگو با اشاره به تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی به غزه و شهادت ده ها شهروند، کودک و زن فلسطینی، به وی تاکید کردم که مقاومت فلسطین پاسخ محکم تری به رژیم صهیونیستی خواهد داد. به دفاع از سرزمین و امنیت خود ادامه دهد. و لازم است جامعه جهانی به وظیفه خود در حمایت از مردم غزه و توقف فوری تجاوزات رژیم صهیونیستی عمل کند.

امیر عبداللهیان گفت: تقویت روند گفت وگو و همکاری های منطقه ای را مهم می دانم و از ابتکار منطقه ای دبیرکل استقبال کردم. دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن تاکید بر لزوم حذف سلاح های هسته ای در جهان و لزوم پاکسازی خاورمیانه از سلاح های کشتار جمعی، تاکید کرد که مذاکرات هسته ای برای ما بسیار مهم است و نیاز به سازش و انعطاف بیشتر داریم. در رابطه با طرف های گفتگو در این مرحله. تاکید کرده ایم

وی ادامه داد: وی ابراز امیدواری کرد با ارائه بستر جدید از سوی دبیرکل، گام جدیدی برای همگرایی بیشتر در منطقه خلیج فارس برداشته شود. آقای گوترش همچنین نسبت به وضعیت غزه ابراز نگرانی کرد و تاکید کرد که ما با همکاران خود در غزه در تماس هستیم زیرا اقدامات سازنده‌ای را آغاز کرده و حملات را فورا متوقف می‌کنیم. وی همچنین در خصوص بحران یمن از تلاش ها و مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تداوم آتش بس قدردانی کرد و خواستار تداوم نقش موثر ایران برای حل و فصل سیاسی بحران یمن شد.