در مورد آرتریت روماتوئید و زنان مبتلا به چاقی شکمی چه می دانیم؟


– توسط داون ام. سوئیت، دکتری.

برای زنان چاق، شانس بیشتری برای ابتلا به آرتریت روماتوئید وجود دارد، به خصوص برای کسانی که در سنین پایین با چاقی مراجعه می کنند.

در مقایسه با چاقی عمومی، کمتر در مورد رابطه بین چاقی شکمی و آرتریت روماتوئید شناخته شده است. در حالی که BMI با آرتریت روماتوئید در زنان جوان و میانسال مرتبط است و شناخته شده است که با چربی بدن و التهاب مرتبط است، ترکیب بدن را از نظر چربی در مقابل توده بدون چربی یا توزیع چربی نشان نمی دهد.۱ در نتیجه، مقدار چربی شکمی را در نظر نمی گیرد – و از آنجایی که چربی شکمی مشخصات التهابی منحصر به فردی دارد، ممکن است با چاقی و آرتریت روماتوئید مرتبط باشد.۲

نشان داده شده است که دور کمر بزرگتر یک عامل خطر برای بیماری های التهابی است.۱ با این حال، نتایج مختلط در ادبیات نشان می‌دهد که تحقیقات روی آرتریت روماتوئید و دور کمر، خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید را در افرادی که دور کمرشان بالاتر است و همچنین خطر افزایش نمی‌یابد، یافته است.۳،۴

دور کمر، BMI، آرتریت روماتوئید و سن

یک ۲۰۲۱۲ مطالعه نشان داد، همانطور که انتظار می‌رفت، زنانی که دور کمرشان بالاتر بود، شاخص توده بدنی بالاتری داشتند و مسن‌تر بودند (Mسن = ۵۳). ارتباطی بین دور کمر و خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید وجود داشت، اما این معیار چاقی خطر اضافی را بالاتر از آنچه BMI یا چاقی عمومی در حال حاضر پیش‌بینی می‌کند، پیش‌بینی نمی‌کند.

در زنان مبتلا به چاقی که با سطوح بالای چربی شکمی مراجعه می کنند، تحقیقات نشان می دهد که نسبت چربی احشایی ممکن است پیامدهای متفاوتی برای زنان در مقایسه با همتایان مرد داشته باشد.۴ سطوح بالاتر چربی احشایی در زنان ممکن است به پزشکان در تعیین خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید کمک کند.

آرتریت روماتوئید و کاهش وزن

آرتریت روماتوئید با توانایی فرد در انجام فعالیت های بدنی تداخل می کند و در نتیجه مانع دیگری برای افراد چاق در مسیر کاهش وزن ایجاد می کند. کاهش وزن زمانی بهینه می شود که بیماران رژیم غذایی را با ورزش ترکیب کنند. آرتریت روماتوئید می تواند تحرک مورد نیاز برای فعالیت بدنی برای کاهش وزن را محدود کند. برای بیماران مبتلا به چاقی و آرتریت روماتوئید، مهم است که اهمیت یک برنامه غذایی تحت نظارت و یک رژیم غذایی کم کالری برای مدیریت کاهش وزن را درک کنند تا بیماران بتوانند اثرات آرتریت روماتوئید را کاهش دهند و فعالیت بدنی بیشتری داشته باشند.

منابع:

  1. تناسب اندام پایین با چاقی شکم و التهاب با درجه پایین مستقل از BMI همراه است
  2. چاقی شکمی در مقایسه با چاقی عمومی و خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید در زنان
  3. درصد چربی بدن، دور کمر و چاقی به عنوان عوامل خطر برای آرتریت روماتوئید: یک مطالعه کوهورت دانمارکی
  4. چاقی شکمی، جنسیت و خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید – یک مطالعه مورد – شاهدی تودرتو