درگیری مرزی جدید بین باکو و ارمنستان/آذربایجان آماده سرکوب هرگونه تحریک احتمالی استگزارش کردن صدای ایرانهمزمان با افزایش تجاوزات مرزی بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان، مقامات باکو روز چهارشنبه از کشته شدن یک سرباز این کشور بر اثر تیراندازی نیروهای ارمنی در منطقه مرزی خبر دادند. “لاچین”.

مواضع نظامی این کشور بامداد چهارشنبه هدف قرار گرفت.

یک سرباز آذربایجانی بر اثر اصابت گلوله کشته شد

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که یک سرباز آذربایجانی بر اثر اصابت گلوله کشته شده و اکنون نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه حمله مستقر شده اند.

این در حالی است که وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه گزارش داد که طی ۲۴ ساعت گذشته سه مورد نقض آتش بس توسط نیروهای مسلح آذربایجان در منطقه تحت مسئولیت نیروهای حافظ صلح روسیه به ثبت رسیده است.

به گزارش خبرگزاری «نیوز ارمنستان»، در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: در این نقض آتش بس، یکی از مقامات نظامی سازمان قره باغ زخمی شد، فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه وضعیت را با با همکاری نمایندگان دو طرف آذربایجانی و ارمنی.”

جنگ بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در ۹ نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ نوامبر ۲۰۱۹) با توافقنامه آتش بس امضا شده توسط نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس جمهور روسیه پایان یافت. روسیه به عنوان میانجی در این توافقنامه ایفای نقش کرد. در این دور از درگیری ها، جمهوری آذربایجان مناطقی از جمله قره باغ را از اشغال ارمنستان خارج کرد.

با وجود حضور روسیه به عنوان میانجی، این دو کشور همواره در خطوط مرزی درگیری دارند و طرفین یکدیگر را به نقض آتش بس و تیراندازی به مواضع یکدیگر متهم می کنند.

در تحولی دیگر، وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در دیدار با معاونان وزارت دفاع، فرماندهان نیروها و دیگر مقامات ارشد نظامی در ساختمان وزارت دفاع این کشور گفت: تحریک نظامی نیروهای مسلح ارمنستان باید قاطعانه سرکوب شود.

ژنرال ذاکر حسن اف وزیر دفاع جمهوری آذربایجان اظهار داشت که نظرات رئیس دولت از جمله وظایف مهمی است که بر عهده ارتش آذربایجان گذاشته شده است.

دستور وزیر دفاع جمهوری آذربایجان برای سرکوب فوری و قاطع هرگونه تحریک احتمالی

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان به طور گسترده وضعیت عملیاتی و وضعیت موجود در مرز با ارمنستان و قره باغ کوهستانی که نیروهای حافظ صلح روسیه در آن به طور موقت مستقر هستند را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و به آمادگی مستمر برای سرکوب فوری و قاطعانه هرگونه اقدام دستور داد. نوعی تحریک احتمالی طرف مقابل.

ژنرال حسن اف دستور داد تا بر شدت تمرینات و تمرینات میدانی افزوده شود و آمادگی رزمی بالای نیروهای مسلح کشور حفظ شود.