درمان کلسترول خون و کلسترول خون بالا بهترین درمان


درمان کلسترول خون و کلسترول خون بالا

احتمالاً وقتی به متخصص قلب مراجعه می کنید و به شما می گویند کلسترول خون شما بالا است و نیاز به درمان دارید این مشکل را دارید و در عین حال بسیار نگران هستید.

اما نگران نباشید ، نگرانی زمانی است که شما آن را دنبال نکنید و کلسترول بالا باشد. اما اگر از رژیم غذایی خود پیروی کنید و شیوه زندگی خود را تغییر دهید ، قطعاً کلسترول شما کاهش می یابد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می یابد.

در بسیاری از موارد ، پزشک هیچ دارویی برای درمان کلسترول شما تجویز نمی کند ، اما برای داشتن قلبی سالم ، باید رژیم خود را رعایت کرده و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید تا بتوانید این کلسترول بالا را مدیریت کنید. در این مقاله ، ما نکاتی را به شما ارائه می دهیم که به شما کمک می کند سطح کلسترول خود را متعادل کنید.

کلسترول خون

کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی است که توسط کبد در بدن تولید می شود. از اعصاب محافظت می کند و به ساخت بافت سلولی و تشکیل گروه های خاص کمک می کند.

مصرف مقدار زیادی کلسترول به بدن شما آسیب می رساند و سلامت شما را به خطر می اندازد. بدن با خوردن غذاهای خاصی مانند تخم مرغ ، گوشت و محصولات لبنی که حاوی کلسترول هستند ، چربی خود را دریافت می کند.

اما بد است ، ما هم خودمان داریم و هم کلسترول بد ، که در ادامه مقاله به تفصیل توضیح خواهیم داد:

کلسترول خوب و بد چیست؟

نوعی کلسترول به نام LDL وجود دارد که پلاک هایی در رگ های خونی بدن ما ایجاد می کند که منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود. این نوع کلسترول “کلسترول بد” نامیده می شود. با این حال ، برخلاف این کلسترول ، ما کلسترول خوب نیز داریم که آن را HDL می شناسیم. HDL به بدن ما کمک می کند کلسترول بد یا LDL را از خون پاک کند.

احتمالاً متوجه شده اید که باید کلسترول بد را کاهش داده و کلسترول خوب را افزایش دهید. اما چگونه می توان LDL را کاهش داد و HDL را افزایش داد؟ اگر به آن فکر می کنید ، باید رژیم غذایی خوبی را شروع کرده و از آن پیروی کنید.

همانطور که می دانید ، بدن انسان برای عملکرد صحیح به مقدار کمی کلسترول نیاز دارد. با این حال ، ما می توانیم سطح کلسترول LDL خود را با خوردن غذاهای خاص و از جمله چربی های اشباع و کلسترول در بدن خود افزایش دهیم. به همین دلیل ، رژیم غذایی نقش کلیدی در تعادل کلسترول بد و خوب ایفا می کند.

سطح مناسب کلسترول خون

کلسترول خون من باید چقدر باشد؟

اگر سطح کلسترول خون شما زیر 200 باشد ، عالی است و جای نگرانی نیست و می توانید بگویید کلسترول بهتری در بدن دارید.

داشتن کلسترول بد زیر 130 عالی است ، اما با خطر بیماری قلبی در ارتباط است.

• اگر کلسترول خوب شما 60 یا بیشتر است ، باید بگویم نگران بیماری های قلبی نباشید ، زیرا خطر ابتلا به این بیماری در این دوره کاهش می یابد.

توجه به این نکته ضروری است که میزان تری گلیسیرید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر است.

اما شاید برای شما این سال پیش آمده باشد که چگونه می توانیم میزان غذا را در برنامه غذایی خود اندازه گیری کرده و با اندازه گیری درست کلسترول را کاهش دهیم.

برای کنترل میزان غذایی که می خورید کمک بگیرید

بسیاری از ما در مورد خوردن و آشامیدن نوشیدنی آرام داریم.

آمریکایی ها به همین ترتیب رفتار می کنند ، دو برابر غذا می خورند که منجر به چاقی می شود و در نتیجه کلسترول بالا می گیریم و مشکلات قلبی زیادی برای ما پیش می آید.

اما چگونه به اندازه سلامتی خود غذا بخوریم. ما یک راه بسیار آسان برای مدیریت مصرف غذای خود ارائه می دهیم.
به راحتی می توانید از دستان خود برای اندازه گیری تمام غذا استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر به شما گفته شود رژیم غذایی شما شامل یک مشت گوشت قرمز یا ماهی است یا 30 گرم نان می خورید ، باز هم یک مشت است. دست شما: یک واحد میوه تازه به اندازه یک مشت است.

علت افزایش کلسترول خون

چه چیزی باعث افزایش کلسترول خون می شود؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، کبد کلسترول را در بدن تولید می کند و وظیفه آن محافظت از بافت ها و سلول ها است ، اما ما با خوردن غذاهای خاص کلسترول را وارد بدن خود می کنیم.

به عنوان مثال ، ما با خوردن غذاهای چرب سطح کلسترول را در بدن خود افزایش می دهیم.
اگر شما یکی از افرادی هستید که اضافه وزن دارید ، به احتمال زیاد تری گلیسیرید خون شما بالا است و می توانید با آزمایش متوجه شوید.

انتظار نداشته باشید که سطح کلسترول خوب شما تغییر کند مگر اینکه فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. زیرا تری گلیسیرید خون بالا و عدم فعالیت بدنی سطح کلسترول خوب بدن را کاهش می دهد.

کلسترول خون نیز می تواند ارثی باشد. این بدان معنی است که اگر یکی از بستگان (درجه یک) خانواده شما دارای چربی خون بالا باشد ، ممکن است چربی خون شما نیز بالا باشد.

علاوه بر این ، استفاده از دخانیات ، مانند سیگار کشیدن و الکل ، کلسترول خوب بدن را کاهش داده و از این بیماری رنج می برد.


ممکنه برات مفید باشه: علائم و عوارض چربی خون بالا

علائم کلسترول خون بالا

علائم و نشانه های کلسترول بالا چیست؟

خبر بد این است که هیچ علامتی از کلسترول بالا وجود ندارد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی دارای کلسترول خون بالا باشد ، اما این را نمی داند. اگر کلسترول خون شما بالا است ، بدن شما مقدار زیادی چربی در عروق ذخیره می کند و این بسیار خطرناک است.

عروق عروقی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن ما منتقل می کنند. هنگامی که کلسترول در عروق ما ذخیره می شود ، به آن پلاک می گویند.

با گذشت زمان ، این پلاک ها با تجمع در سیستم گردش خون ما سفت می شوند و عروق را تنگ کرده و آنها را برای مدت طولانی مسدود می کنند. در داخل شریان مانند سنگ خرد شده تجمع می یابد و هنگامی که بیش از حد تجمع یابد ، شریان به طور کامل بسته می شود.

صفحات تشکیل شده از تجمع کلسترول در بدن می تواند تجزیه شود. هنگامی که پلاک ها شکسته می شوند ، تبدیل به لخته خون می شوند که جریان خون را متوقف می کند.

عروق مسدود یا مسدود شده بسیار ناراحت کننده و خطرناک هستند زیرا ممکن است مسدود شوند بروز حمله قلبی در فرد افزایش می یابد و با انسداد این رگ های خونی ، خون به درستی به مغز نمی رسد و سکته مغزی رخ می دهد. احتمالاً در مورد سکته یا حمله قلبی شنیده اید.

با این حال ، همانطور که گفته شد ، افزایش کلسترول نشانه ای نیست که فرد زودتر متوجه شود و درمان را شروع کند و تنها در صورتی که متوجه شود به یکی از بیماریهای فوق مبتلا است.

بنابراین ، برای جلوگیری از این مشکلات ، بهتر است افراد در هر سنی هر شش ماه یا هر سال مورد آزمایش و خودآزمایی قرار گیرند. همچنین بهترین راه برای جلوگیری از این امر رعایت رژیم غذایی مناسب و همیشه انجام فعالیت بدنی و جلوگیری از تنبلی است.

کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

همانطور که در بالا گفتیم ، هیچ نشانه ای از کلسترول بالا وجود ندارد ، آیا باید دست به دست هم دهیم تا دچار سکته یا حمله قلبی شویم تا بدانیم کلسترول خون ما بالا است؟ خیر
تشخیص کلسترول بالا بدون آزمایش غیرممکن است. با یک آزمایش خون ساده می توانید متوجه شوید که آیا کلسترول خون شما بالا است یا خیر. مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید کلسترول خون خود را به طور مرتب چک کنند و آزمایش خون را هر شش ماه تا یک سال انجام دهند.

——- این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: سوالات و پاسخ های مهم مربوط به بازرسی های دوره ای

همچنین اگر 20 سال دارید و سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید ، باید از نظر چربی خون بالا نیز آزمایش شوید. حال ، اگر شما یک نوجوان و زیر 20 سال هستید ، اما از داروهای خاصی استفاده می کنید یا فشار خون ارثی دارید ، باید تحت نظر باشید.

وقتی به پزشک مراجعه می کنید و می بینید که چربی خون شما بالا است ، حتماً از پزشک خود بپرسید که هر چند وقت یکبار باید معاینه شوید. در اینجا برخی از مواردی که باعث افزایش کلسترول می شوند ذکر شده است:

• سیگار کشیدن

• فشار خون بالا

پیری و پیری

• وراثت

• اضافه وزن

• عدم فعالیت بدنی

درمان و کنترل کلسترول خون بالا

کلسترول بالا چگونه درمان می شود؟

اما اگر کلسترول بالا دارید ، چگونه باید این بیماری را درمان کنید؟ برای حل این مشکل ، باید شیوه زندگی خود را تغییر دهید. اگر سیگار می کشید و الکل می نوشید ، باید سیگار را ترک کنید و یک برنامه ورزشی روزانه داشته باشید.

اگر اضافه وزن دارید ، باید با متخصص تغذیه مشورت کنید و وزن خود را کاهش دهید تا خطر بیماری قلبی کاهش یابد. این امر سطح کلسترول خون شما را متعادل می کند. همچنین خوردن میوه و سبزیجات ، ماهی و غلات را فراموش نکنید.

برای آزمایش لیپید خون به کجا مراجعه کنیم؟

ممکن است فکر کنید که آزمایش خون و اطلاعات مربوط به چربی خون با مراجعه به آزمایشگاه به راحتی انجام می شود. اما این همه ماجرا نیست.

اندازه گیری چربی و سطح کلسترول خون باید با رژیم پیشگیری و گاهی درمان همراه باشد. بنابراین ، اگر این نوع چربی زیاد است ، باید با متخصص تغذیه و پزشک مناسب مشورت کنید.

مرکز قلب و دیابت در حال حاضر نیازهای افرادی را که به دنبال راهی برای کاهش چربی خون هستند به دلیل تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی برآورده می کند. می توانید از این مرکز دیدن کنید برنامه رژیم بگیرید برای کاهش این نوع چربی خون اقدامات ویژه ای انجام دهید.

مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و قرار ملاقات در مرکز اکسیر قلب و دیابت الان تماس بگیر.️

آدرس بخش اول: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. ..

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید