درمان ضربان نامنظم قلب با ایست قلبی


ضربان قلب نامنظم و فرسایش قلبی

نارسایی قلبی؛ هر ضربان قلب به طور معمول در اثر شوک الکتریکی ایجاد شده توسط سلولهای خاص (سلولهای ضربان ساز) در محفظه فوقانی قلب ایجاد می شود. این سیگنال ها در افرادی که فیبریلاسیون دهلیزی دارند معیوب است و سریع رخ می دهد ، به طوری که قسمت بالای قلب به جای سکته مغزی م (ثر (فیبریلاسیون) ارتعاش می کند. برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب ، منابع این نقاط داغ باید از بقیه قلب جدا شود.

رایج ترین درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، برداشتن کاتتر است. در این روش ، پزشک یک یا چند لوله نازک (کاتتر) را از طریق عروق خونی وارد قلب می کند. از یک کاتتر نقشه برداری برای تعیین محرک ها استفاده می کند و سپس این نقاط را با سرما یا گرما با نوک سوند از بین می برد.

این باعث ایجاد زخم هایی می شود که با سیگنال های الکتریکی معیوب تداخل داشته و ریتم های طبیعی قلب را باز می گرداند.
لازم به ذکر است که سرماخوردگی شدید روش جدیدتری برای ایجاد زخم (سرماخوردگی) است.

پزشک یک کاتتر را در ناحیه ای از قلب قرار می دهد که در آن آریتمی از کشاله ران ایجاد می شود. سپس از آن برای قرار دادن و باد کردن یک بادکنک کوچک که منطقه را یخ می زند استفاده می کند. در نتیجه بافت زخمی ایجاد می شود که مسیر شلیک سیگنال های کاذب را متوقف می کند. این روش کمتر از کاهش حرارت زمان می برد و ممکن است خطرات و عوارض جانبی مشابهی داشته باشد.

در 48 ساعت اول پس از آزمایش ، ممکن است احساس خستگی کنید و کمی ناراحتی داشته باشید. دستورات پزشک خود را برای مراقبت از زخم ، داروها ، فعالیت بدنی و قرارهای بعدی دنبال کنید. الکتروکاردیوگرام های دوره ای انجام می شود و نوارهای ریتم حاصله برای بررسی ریتم قلب بررسی می شود.

برخی از افراد ممکن است بلافاصله پس از تخلیه قلب دچار ضربان نامنظم قلب یا آریتمی شوند. این یک واکنش طبیعی است که در آن بافت بهبود می یابد و باید با گذشت زمان ناپدید شود. پزشک ممکن است اقدامات دیگری از جمله کاشت ضربان ساز را برای درمان مشکلات پیچیده ریتم قلب تجویز کند.

درمان آریتمی های قلبی با فیبریلاسیون دهلیزی

در مورد فیبریلاسیون دهلیزی

در طول فیبریلاسیون دهلیزی ، دو حفره قلب (دهلیز) به صورت آشفته و نامنظم می تپند – دو قسمت پایینی (بطن) در یک راستا نیستند. افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است تپش قلب (تنگی نفس) ، تنگی نفس و ضعف را تجربه کنند. این وضعیت می تواند آنها را در معرض خطر سکته مغزی قرار دهد. در صورت عدم درمان ، این بیماری با گذشت زمان بدتر می شود.

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی روشی است که برای درمان ریتم نامنظم قلب (آریتمی) استفاده می شود که از قسمت فوقانی قلب (دهلیز) شروع می شود. این یک نوع فرسایش قلبی است که باعث ایجاد زخم یا تخریب بافت قلب می شود ، سیگنال های الکتریکی معیوب را مختل می کند و باعث آریتمی می شود.

اگر داروها یا مداخلات دیگر برای کنترل ریتم نامنظم قلب جواب نداد ، می توان از فیبریلاسیون دهلیزی استفاده کرد. درمان فیبریلاسیون دهلیزی به طور کلی علائمی مانند خستگی و تنگی نفس را بهبود می بخشد. توجه داشته باشید که در صورت عدم درمان ، فیبریلاسیون دهلیزی با گذشت زمان بدتر می شود.

این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: مقاله آریتمی قلب ؛ هر آنچه که باید در مورد آریتمی های قلبی بدانید

انواع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به علت نامنظمی ریتم قلب و سایر بیماری های قلبی دارد. سه نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی وجود دارد:

برداشتن کاتتر

پزشک لوله های باریک و بلند (کاتتر) را وارد قلب می کند و گرما یا سرما شدید را آزاد می کند. این امر باعث ایجاد زخم های کوچک در قسمت های خاصی از ماهیچه قلب می شود که سیگنال های الکتریکی نامنظم قلب شما را مختل یا از بین می برد. ممکن است روشی به نام جداسازی شریان ریوی را بشنوید که نوعی از برداشتن کاتتر است.

روش پیچ و خم دخمه پرپیچ و خم

این یک برش قلبی است که در طول جراحی قلب باز انجام می شود. پزشک با استفاده از چاقوی چاقو یا وسیله ای برای ایجاد لابیرنت از بافت اسکار در قسمت فوقانی قلب استفاده می کند. مانند تخلیه کاتتر ، زخم های ناشی از سیگنال های الکتریکی را که باعث ایجاد برخی از انواع آریتمی می شود ، درمان می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی به درمان های دیگر پاسخ نمی دهد ، ممکن است نیاز به عمل جراحی قلب دیگری مانند جراحی پیوند عروق کرونر یا ترمیم دریچه قلب داشته باشید ، زیرا ممکن است برای شما مناسب باشد.

برش گره های AV

یک پزشک با برداشتن گره دهلیزی بطنی از کاتتر برای ایجاد اسکار به نام گره AV در ناحیه قلب استفاده می کند. این محل اتصال قسمتهای فوقانی (گوشها) و قسمتهای پایینی (بطنها) است. بافت اسکار از انتقال تکانه های الکتریکی معیوب به دهلیز جلوگیری می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی با سایر درمانها بهبود نیابد ، برداشتن گره AV ممکن است گزینه مناسبی باشد. همچنین ممکن است برای تنظیم ضربان قلب پس از پارگی گره AV به یک ضربان ساز نیاز داشته باشید.

مزایای استفاده از روش برش قلب

مزایای استفاده از روش برش قلب

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی برای کاهش علائم و نشانه ها و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. این ممکن است برای افرادی که ضربان قلب (فیبریلاسیون) با دارو یا سایر روش های درمانی اصلاح نشده است ، یک گزینه باشد.

خطرات فرسایش فیبریلاسیون

خطرات فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی به سایش کمتر معمول سوند یا جراحی قلب باز بستگی دارد.
خطرات عبارتند از:

خونریزی یا عفونت در محل جراحی یا سوند
• آسیب به عروق خونی
• سوراخ شدن قلب
• آسیب به دریچه های قلب
آسیب به سیستم الکتریکی قلب می تواند آریتمی ها را بدتر کند و برای تنظیم آنها به ضربان ساز نیاز است.
لخته شدن خون در پاها یا ریه ها (ترومبوآمبولی وریدی)
• سکته مغزی یا حمله قلبی
تنگ شدن عروق خونی بین ریه ها و قلب (تنگی ورید ریوی)
• به ندرت مرگ

فرسایش فیبریلاسیون

چگونه خود را برای فرسایش آماده کنیم

پزشک شما را معاینه می کند و چندین آزمایش را برای ارزیابی وضعیت قلبی شما تجویز می کند. در مورد خطرات و مزایای تخلیه فیبریلاسیون دهلیزی با شما صحبت خواهد کرد. بنابراین ، شما باید پزشک خود را در مورد هرگونه حساسیت یا واکنش به دارو مطلع کنید. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید به او بگویید.
شما باید شب قبل از عمل غذا بخورید و بنوشید. اگر دارویی مصرف می کنید ، از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف آن را قبل از عمل ادامه می دهید یا خیر. در برخی موارد ، به شما دستور داده می شود که چند روز قبل از عمل ، مصرف دارو برای آریتمی را متوقف کنید.
اگر دستگاه قلب کاشته شده دارید ، مانند ضربان ساز یا یک دستگاه دفیبریلاتور قلبی عروقی ، با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا احتیاطهای خاصی نیاز دارید یا خیر.

در طول تخلیه کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

1. سوزاندن کاتتر در بیمارستان برای فیبریلاسیون دهلیزی انجام می شود. قبل از عمل ، یک متخصص ورید را در بازو یا دست شما قرار داده و به شما آرام بخش می دهد. در برخی موارد می توان از بیهوشی عمومی برای کمک به خواب رفتن استفاده کرد.

هنگامی که اثر آرام بخش دارد ، پزشک یا متخصص دیگر ناحیه کوچکی را در نزدیکی کشاله ران ، گردن یا شانه درمان می کند. پزشک یک سوزن را وارد ورید می کند و یک لوله (غلاف) را از سوزن عبور می دهد.

3. پزشک سوندها را از غلاف عبور داده و آنها را به چند ناحیه از قلب شما هدایت می کند. او می تواند رنگی را به کاتتر تزریق کند که به او کمک می کند با استفاده از اشعه ایکس رگ ها و قلب شما را ببیند. کاتترها دارای الکترودهایی هستند که می توانند برای ارسال تکانه های الکتریکی به قلب و ثبت فعالیت الکتریکی قلب استفاده شوند. فرآیند استفاده از تصویربرداری و سایر آزمایشات برای تعیین علت آریتمی شما “مطالعه الکتروفیزیولوژیکی (EP)” نامیده می شود.

4- در مرحله بعد ، پزشک از نکات سوند برای اعمال حرارت (فرکانس رادیویی) یا سرما (تثبیت سرما) به ناحیه مورد نظر برای تخریب بافت و ایجاد اسکار استفاده می کند.

5. این روش معمولاً سه تا شش ساعت به طول می انجامد. اما مراحل پیچیده ممکن است بیشتر طول بکشد.

6. در طی این روش ، ممکن است هنگام تزریق رنگ به سوند یا هنگام تزریق انرژی از نوک سوند ، احساس ناراحتی جزئی کنید. بنابراین ، در صورت داشتن هرگونه درد شدید یا تنگی نفس ، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از فیبریلاسیون قلبی

پس از برداشتن کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

• بعد از عمل در بیمارستان بستری خواهید شد ضربان قلب و فشار خون شما دائما تحت نظر عوارض جانبی هستید.

بسته به شرایط ، می توانید آن روز به خانه بروید.

ممکن است بعد از عمل احساس درد کنید ، اما این درد نباید بیش از یک هفته طول بکشد. چند روز پس از عمل جراحی کاتتر می توانید به فعالیت عادی خود بازگردید.

نتایج

فیبریلاسیون دهلیزی می تواند علائم و نشانه های مشکل ریتم قلب شما را کاهش داده و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. با این حال ، ثابت نشده است که می تواند خطر سکته مغزی را کاهش دهد ، بنابراین پزشک ممکن است به شما توصیه کند که به مصرف داروهای رقیق کننده خون ادامه دهید.

ریتم نامنظم قلب ممکن است عود کند. عود در افراد مسن و افرادی که دارای سایر بیماریهای قلبی هستند مانند فشار خون بالا یا سابقه فیبریلاسیون دهلیزی که درمان آن مشکل است شایع تر است.

حدود سه ماه پس از عمل می توانید به پزشک مراجعه کنید. اگر فیبریلاسیون دهلیزی شما بازگردد ، اکنون می توانید آن را با دارو کنترل کنید. برخی افراد به روش فرسایش دیگری نیاز دارند.

حتی پس از یک فرسایش موفقیت آمیز ، پزشک شما ممکن است استفاده از یک مانیتور ضربان قلب پیوسته را به عنوان ضبط کننده حلقه کاشتنی پیشنهاد کند. اگر هنوز با ریتم قلب خود مشکل دارید ، پزشک ممکن است یک ضربان ساز معمولی را توصیه کند.

نارسایی قلبی و میزان موفقیت

میزان موفقیت جراحی قلب

بینایی بعد از عمل نسبتاً خوب است ، اما بستگی به نوع و شدت مشکل دارد. بنابراین ، حداقل 3 ماه طول می کشد تا به نتیجه مثبت برسید.
در مورد درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، یک مطالعه بزرگ جهانی نشان داد که تخلیه کاتتر تقریباً 80 برای افراد مبتلا م effectiveثر است و 70 people مردم نیازی به داروهای ضد آریتمی ندارند.

در مطالعه دیگری ، فراوانی فرسایش به طور کلی برای مشکلات مختلف آریتمی فوق بطنی مورد ارزیابی قرار گرفت و مشخص شد که 74.1 of از افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفتند در درمان ابلیشن موفق بودند ، 15.7 somewhat تا حدودی موفق بودند و 9.6 knew آن را ناموفق می دانستند. به به

علاوه بر این ، میزان موفقیت بستگی به نوع مشکلی دارد که نیاز به فرسایش دارد. به عنوان مثال ، افرادی که مشکلات مداوم دارند نسبت به افرادی که دارای مشکلات متوسط ​​هستند ، موفقیت کمتری دارند.

منبع:
www.mayoclinic.org

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید