دختر ملک الشعراء بهار درگذشتبه گزارش صدای ایران از ایندیپندنت، غزل جمشیدی – خواهر ملک پروانه بهار – با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرام خود این خبر را با شعری از این نویسنده بزرگ اعلام کرد: «آن شمع دلگرم خانه ام رفت، من. مهم نیست که پروانه من رفت.” »

پروانه بهار با نام کامل «مالک پروانه» در سال ۱۳۰۷ به دنیا آمد و چهارمین پسر محمدتقی بهار ملقب به ملک الشعراء پس از مالک هوشنگ، ماه مالک و مالک دخت بود. او یک برادر و یک خواهر کوچکتر به نام های ملک مهرداد و ملک چهارزاد دارد.

مهرداد بهار متولد ۱۳۰۸ نویسنده و پژوهشگر برجسته بود که در آبان ۱۳۵۲ بر اثر ابتلا به سرطان خون درگذشت. با درگذشت پروانه، تنها ششمین فرزند ملک الشعراء باقی می ماند. ملک چهارزاد ساکن تهران.

پروانه بهار سال ها پیش به آمریکا مهاجرت کرد و دو فرزند (بابک و سودابه) که هر دو در آمریکا زندگی می کنند، به یادگار مانده است. پروانه بهار تحصیلات خود را در آمریکا ادامه داد و فوق لیسانس کتابداری گرفت.

محمدتقی بهار (ملک الشعراء) در سال ۱۲۶۵ در مشهد به دنیا آمد و علاوه بر درخشش در عرصه شعر و ادب، یکی از مهمترین نویسندگان، روزنامه نگاران و سیاستمداران اواخر دوره قاجار و پهلوی به شمار می رفت. .

مهمترین آثار ملک پروانه بهار

ملک الشعراء در سال های پایانی عمر به دلیل بیماری سل برای معالجه به لزان سوئیس رفت و شعر «یاد وطن» یکی از درخشان ترین آثار بهار است که در آنجا سرود.

اما دست تقدیر با بهار ادبیات ایران سازگاری نداشت و او که نماینده مجلس و مدتی وزیر فرهنگ کابینه قوام السلطنه بود، چنان در تنگنای مالی قرار گرفت که مجبور به ترک درمان و بازگشت به ایران شد.

این ملک پروانه ۲۱ ساله در مدت اقامت یک ساله وندی در سوئیس، در آن روزهای سخت بیماری و دوری از خانه، دوست و همراه پدرش بود.

پروانه بهار خاطرات زندگی خود از جمله خاطرات آن روزها را در کتابی به نام مورگ سحر: خاطرات پروانه بهار نوشته است که اولین بار در سال ۱۳۸۱ منتشر شد.