خبر دستگیری خاوری صحت ندارد/ آخرین وضعیت حمید نوری و اسدالله اسدیگزارش کردن صدای ایرانمسعود ستایشی در نشست خبری امروز خود ضمن تسلیت فرا رسیدن ماه محرم و شهادت سیدالشهداء(ع) گفت: رمز ماندگاری عاشورا قیام سیدالشهدا علیه ظلم و بی عدالتی، ایستادگی و قیام بود. ایستادگی در برابر انحراف و ایجاد اصلاح و تحول.

وی افزود: ما باید جایگاه فعلی خود را در صحنه کنونی کربلا پیدا کنیم چرا که امروز استکبار و صهیونیسم بین المللی همان روش یزید را دارند و به آن عمل می کنند.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به وقوع سیل عظیم در کشور گفت: بر اساس آخرین گزارش ها بر اثر سیل ۷۸ نفر کشته، ۱۶ نفر مفقود و ۳۶ نفر مجروح شدند. اقدامات پیشگیرانه و حذف لایروبی بیش از پیش انتظار می رود. تحقق مولفه های پیشگیرانه رمز موفقیت ماست. جای زیادی برای جبران کمبودها وجود دارد.

ستایشی ضمن تبریک فرا رسیدن ۲۶ مرداد روز خبرنگار گفت: از انتقادات و سوالات افکار عمومی و خبرنگاران استقبال می کنیم.

وی با اشاره به سفر هفته گذشته رئیس قوه قضائیه به بوشهر گفت: این سفر در راستای مشکلات انباشته مردم آن منطقه بود. رئیس قوه قضائیه دستوراتی را در حوزه گمرک و سازمان تملک به منظور رفع مبانی فساد اعلام کرده است.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به برگزاری اجلاس سالانه حقوق بشر اسلامی گفت: حقوق بشر یک موضوع اساسی و زیرساختی است. در نگاه غرب و اسلام تفاوت های اساسی وجود دارد، اما غربی ها با همان روحیه استکباری سعی می کنند اصول خود را به همه دنیا دیکته کنند و هدف استکبار جهانی تحمیل شعارهای خود به همه مردم جهان است. این رویکرد مبتنی بر یکجانبه گرایی است و ربطی به مردم و حقوق بشر ندارد و معتقدند مردم جهان و اسلام این مفاهیم تحمیلی را خواهند پذیرفت. ما از سیاسی کردن حقوق بشر خودداری می کنیم و به آن اعتراض می کنیم.

وی با اشاره به وضعیت حمید نوری و اسدالله اسدی گفت: آنچه مورد تاکید و تاکید ماست بازگشت این عزیزان و بازگشت آنها به وطن و مجازات کشورهای نگهدارنده است.

ستاشی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به لایحه انتقال محکومان بین ایران و بلژیک، آیا قوه قضاییه درخواستی از آقای اسدی برای تبادل زندانیان ایران و بلژیک داشته است؟ وی گفت: آقای اسدی یکی از ماموران دیپلماتیک ایران در وین بود و طبق مقررات از مصونیت سیاسی برخوردار بود و به طور غیرقانونی در آلمان و در آلمان به مدت ۱۲۱ روز به طور غیرقانونی بازداشت شد. بر اساس حکم غیرقانونی دادگاه، وی در سال ۲۰۱۸ به بلژیک منتقل می شود و دادگاه بلژیک به طور غیرقانونی آقای اسدی را به ۲۰ سال حبس محکوم کرده است و بارها مورد اعتراض قرار گرفته و به کشور مربوطه ابلاغ شده است. در خصوص مصوبه ای که در مجلس به تصویب رسید و برای تبادل محکومین در نظر گرفته شد، آن را به فال نیک می گیریم و آقای اسدی باید استرداد شود و تقاضا داریم چون محکومیت آقای اسدی بدون عرف بین المللی بوده و بوده است. غیر قابل قبول است و دفاع را مخدوش کرده است. ما خواهان استرداد آنها هستیم و انشالله این خواسته محقق خواهد شد. بحث مبادله در حال حاضر در دستور کار نیست.

وی درباره حمید نوری نیز گفت: برای آقای نوری تلاش می شود و در عرصه بین الملل، دولت و قوه قضائیه هم پیگیری می شود، اما بدانید که زیر نظر گروهک های تروریستی هستند و باید بیایند. به هوش بیایند و حق خود را ادا کنند. مدعی حقوق بشر است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اخباری مبنی بر دستگیری و استرداد خاوری و آخرین وضعیت این پرونده گفت:
خبر دستگیری یا بازداشت و استرداد آقای خاوری تکذیب شده و صحت ندارد. مکاتبات لازم با اینترپل انجام شده و از آنجایی که وی شهروند کانادایی است، دولت کانادا همکاری لازم برای استرداد وی را ندارد. فرار آقای خاوری در کشور به دلیل تشکیل پرونده است و درخواست جمهوری اسلامی ایران استرداد وی از کانادا است تا پرونده های تشکیل شده علیه وی در دادگاه صالح در ایران رسیدگی شود.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: کشوری مانند کانادا علیرغم ادعای حقوق بشر در رابطه با مقید بودن به قوانین بین المللی از استرداد وی شکایت می کند و حاضر به رعایت عرف بین المللی و استرداد مجرمان از اینترپل نیست. یک قانون اجباری است کانادا به پناهگاه مجرمان و متهمان تبدیل شده است و مایه نگرانی است. باید حقوق مردم حفظ شود و شرق بازگردانده شود.

ادامه دارد…