خبری از سما جهانباز نیست؟ / توضیحات پلیس / یک نفر همچنان در بازداشت است / گفتگوی جدید با خانواده سما


گزارش کردن صدای ایرانسما سیمیران جهانباز دختر ۲۲ ساله اصفهانی تابستان امسال به همراه خانواده به خانه یکی از بستگانشان در شیراز رفت. شب بیست و پنجم تیرماه برای فروش طلای کوچکی به طلافروشی رفت و تلفنی به مادرش گفت که ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دیگر به خانه می آید اما پس از این تماس تلفنش خاموش شد و از آن روز هیچ خبری از او نیست. !

تیم ویژه ما در پلیس آگاهی فارس در حال بررسی این پرونده است

سردار قنبری، رئیس پلیس آگاهی فراجا از مفقود شدن یک زن جوان ۲۲ ساله اصفهانی که در سفر خانوادگی به شیراز مفقود شده بود، گفت: این پرونده در شیراز در حال پیگیری است. پرونده موضوع ضرر است و غیر از این چیز جدیدی به دست نیاورده ایم، تیم ویژه ما در پلیس آگاهی فارس در حال بررسی این پرونده هستند و انشالله به زودی به نتیجه می رسیم و اطلاع رسانی هم می کنیم. “

۲ نفر به دلایل مثبت بی گناهی و رفع شبهه آزاد شده اند و یک نفر همچنان در بازداشت به سر می برد.

افشین محمدی دره شوری معاون دادسرای مرکز استان و سرپرست دادسرای جنایی و جرایم امنیتی شیراز نیز با اشاره به اینکه «پرونده قضایی زیر نظر بازپرس شعبه سیزدهم دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم جنایی است. امور و جرایم امنیتی در شیراز گفت: تاکنون ۳ نفر در این رابطه ۲ نفر دستگیر و ۲ نفر به دلایل مثبت بی گناهی آزاد شده اند و یک نفر همچنان در بازداشت به سر می برد. دستگیری وی همچنین افزود: اقدامات پلیسی و اطلاعاتی با نظارت مقام قضائی ادامه دارد و تمامی دستورات قضایی لازم برای بازگشایی گره این پرونده به ماموران صادر شده است. ضمناً اخطاریه های صادره از سوی خانواده سما جهانباز می تواند نیروی انتظامی را برای پیگیری موضوع یاری کند.»

اکنون پرونده این دختر جوان همچنان در پلیس آگاهی شیراز مفتوح است و با وجود اینکه سرنخ های متعددی به دست آمده، هنوز اثری از سما پیدا نشده است.

پدر سما: خودت را بگذار جای من!

چند روز پیش سعید جهانباز، پدر سما که بارها از طریق فضای مجازی و رسانه های رسمی برای یافتن دخترش درخواست کمک کرده بود، چند روز پیش ویدئوی دیگری منتشر کرد و گفت: خیلی ها به من می گویند حرف نزن، پست نگذار. یا استوری پست کن هیچ کاری نکن برایت بد است اما بدتر از این است که یک تکه از زندگیت، فرزندت، دخترت دو ماه است گم شده باشد!؟به کی بگم؟از کی کمک بگیرم ؟ من را راهنمایی کن”.

او با عصبانیت می گوید: دختر ۲۲ ساله ام گم شده و باید بدانم او یا جسدش کجاست؟ من فقط بچه ام را می خواهم نه چیز دیگری. خودتان را جای من بگذارید و فرض کنید فرزندتان گم شده است!

پدر سما به دلیل فشار روحی که در این مدت متحمل شده است حال خوبی ندارد و نمی تواند با ما صحبت کند اما سالومه خواهر سما که در این مدت به دنبال ردی از خواهر گم شده اش بوده است از این بابت سپاسگزار است. تلاش ها و پیگیری های او می گوید سما را پیدا کن.

سالومه جهانباز بار دیگر ماجرای گم شدن سما را برایمان تعریف می کند و می گوید: دو ماه و دو روز است که از سما خبری نداریم. شب ۲۵ تیر برای خرید رفت و پسرخاله ام گفت حالا که می روی بیرون این گوشواره کوچک را به من بفروش. قرار بود همان شب یا فردا صبح خانواده به اصفهان برگردند، سما بعد از رفتن به طلافروشی و فروش گوشواره، ساعت ۲۱:۵۷ به مادرش زنگ زد و گفت یک ربع تا بیست دقیقه دیگر به خانه خاله ام می رسد. . پس از آن تلفن سما خاموش شده و هیچ تماس، ردی و ردی از او نداریم.

خواهر سما تعریف می کند: خانه خاله ام در شیراز مهمان بودیم و خیابان معالی آباد سمت راست است که فاصله چندانی با خانه خاله من ندارد. سما دانشجوی مشاوره و تحصیل در اصفهان بود. دختری ۲۲ ساله که نه مشکل خاصی داشت، نه دشمنی، نه درگیری، نه عشق، نه…

از حدس و گمان فرار تا دزدیده شدن سما

در همان روزهای اول که خبر ناپدید شدن سما منتشر شد، گمانه زنی هایی مبنی بر احتمال فرار وی مطرح شد که البته همه این گمانه زنی ها منتفی شد. خواهر سما در این باره می گوید: این فرضیه از همان روزهای اول مطرح نشد، خواهرم در زندگی شخصی و خانوادگی اش مشکلی نداشت و دوستانش نیز این موضوع را تایید کرده اند. الان ۱۰۰ درصد می دانیم که سما دزدیده شده است، البته از ابتدا مطمئن بودیم و پلیس هم به همین نتیجه رسید.

خانواده جهانباز همان شب که خبری از بازگشت سما نبود به کلانتری رفتند و مفقود شدن او را اعلام کردند. خواهر سما که به سختی یادش می‌آید در این مدت چه اتفاقی برای خانواده‌اش افتاده است، می‌گوید: وقتی ۲۰ دقیقه‌ای که سما گفت به نیم ساعت رسید، با او تماس گرفتیم، اما تلفن خاموش بود. ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر بعد از محل سوار شدن تاکسی، گوشی سما از دسترس خارج می شود. حالا یا گوشی از ماشین به بیرون پرت شده بود یا چیزی که به هر حال اثری از گوشی پیدا نشد.

همان شب سما به یکی از دوستانش پیام صوتی داد و خواست با او در مورد موضوعی صحبت کند. خواهر سما درباره این پیام توضیح می دهد: ساعت ۹:۲۰ همان شب که سما مفقود شد، برای دوستش پیامی فرستاد و می خواست در مورد موضوعی با او صحبت کند اما دوستش در آن زمان آنلاین نبود و پیام را دیر دریافت کرد. البته این پیام حتی قبل از ورود سما به جواهر فروشی ارسال شده است. شاید این یک حرکت دوستانه بود، اما از آنجایی که دوستش جواب نداد، نمی دانیم او می خواست چه چیزی را مطرح کند.

من اجازه ندارم در مورد سرنخ ها چیزی بگویم

خانواده جهانباز در این مدت پیگیری های زیادی برای یافتن سما انجام داده اند که اگرچه هنوز موفق نشده اند اما باز هم ناامید نشده اند. سالومه با بیان اینکه پلیس در این مدت بیکار ننشست و قدم به قدم پیش رفت، گفت: همه مردم شیراز با وجود پرونده های فراوانی که دارند به نوعی درگیر این پرونده هستند و تمام تلاش خود را می کنند اما من اجازه ندارم. برای گفتن چیزی در مورد سرنخ ها

سالومه جهانباز با اشاره به اینکه متأسفانه در مسیر برگشت سما دوربینی وجود ندارد، یادآور می شود: اگر دوربین در راه بود شاید همان روزهای اول معلوم می شد که سما چه خودرویی را سوار می کند و ردی از او وجود داشت. خیلی زود پیدا شد

خواستیم این موضوع را واسطه کنیم تا سما پیدا شود

اکنون فضای مجازی مملو از تصاویر و اخبار مربوط به ناپدید شدن سما است، موضوعی که خانواده جهانباز به امید یافتن ردی از دختر گمشده در رسانه ها مطرح کردند. سالومه جهانباز با اشاره به اینکه دقیقاً ۱۵ روز از مفقود شدن سما می گذرد، توضیح داد: می خواستیم این موضوع را رسانه ای کنیم تا شاید سما از این طریق پیدا شود، حالا ما همچنان امیدواریم، فقط امیدواریم… .

اتفاق تلخی که برای خانواده جهانباز افتاد پیش از این برای خانواده‌های دیگری هم رخ داده است، اما خانواده جهانباز آنقدر درگیر ماجرای ناپدید شدن دختر خردسال خود هستند که از سرنوشت خانواده‌هایی که تجربه‌های مشابهی داشته‌اند و راه‌های آن را نمی‌دانند. آنها رفته اند تا عزیزانشان را پیدا کنند.

خبری از سما جهانباز نیست؟  / توضیحات پلیس / یک نفر همچنان در بازداشت است / گفتگوی جدید با خانواده سما

از خواهر سما می پرسم شماره تماسی که برای یافتن ردی از سما اعلام کرده و اینکه آیا در این مدت کسی توانسته به او کمک کند یا راهنمایی کند. می گوید: متاسفانه کمکی نمی شود! ممکن است در طول روز حتی ساعت ۴ صبح هزاران تماس، پیام و تماس صوتی داشته باشم، اما به هیچ وجه تلفنم را سایلنت نمی کنم و سعی می کنم به همه آنها پاسخ دهم، زیرا منتظر خبر هستم. از سما

تماس برای معرفی رمال و فالگیر!

وی ادامه می دهد: در این مدت خیلی ها تماس می گیرند، پیام می دهند، با سما ارتباط برقرار می کنند یا خیلی ها می گویند شماره یکی را به شما می دهیم که بتواند آدرس سما را بدهد، فال و کتاب بگیرد و …. ما خیلی داریم! البته برخی هم پیغام می دهند که ما این نذر را کرده ایم و این عاقبت را گرفته ایم، این به ما دلگرمی می دهد و کمی آرام می گیریم و می گویند منتظریم مژده سلامتی و پیدایش را به ما بدهید.

از برخی سوء استفاده ها از این ماجرا نیز گلایه هایی وجود دارد و اظهار می کند: در این بین برخی افراد سوء استفاده می کنند و صفحاتی مشابه ایجاد می کنند، حتی ممکن است درخواست پول کنند که همه آنها را تکذیب می کنیم. بعضی ها می گویند سما با آنهاست و برای جذب فالوور این کار را می کنند! این حواشی وجود دارد، اما ما وقت نداریم برای پاسخ دادن به آنها انرژی صرف کنیم، برای جستجوی سما به انرژی خود نیاز داریم.

چهره های سرشناس و سرشناس نیز به ناپدید شدن سما واکنش نشان داده و عکس او را در صفحات اجتماعی خود منتشر کردند تا اخبار و ردپایی از او پیدا شود. سالومه تاکید می کند که این روش جستجو برای آنها مشکلاتی داشته است، اما بیشتر به جنبه های مثبت آن توجه می کنند، هرچند جنبه های منفی هم دارد.

ما هیچ تماسی را بی پاسخ نمی گذاریم

او همچنین می‌افزاید که تنها هدف از این اعلان‌ها کمک به یافتن سما یا دادن سرنخ بوده است، به همین دلیل سالومه سعی کرده در این مدت هیچ تماسی را بی‌پاسخ نگذارد، زیرا فکر می‌کنند ممکن است سما گم شده باشد. حتی برای چند ثانیه توانست تلفنی پیدا کند و تماس بگیرد.

اگرچه رسانه ای شدن این ماجرا بازتاب زیادی داشته است، اما خواهر سما می گوید که تا به حال هیچکس از آنها نخواسته در مورد این ماجرا صحبت نکنند، زیرا پلیس در این ماجرا کم کاری نکرده و تمام تلاش خود را می کند.

خانواده جهانباز این روزها وضعیت روحی و جسمی خوبی ندارند و روزهای بسیار سخت و پر التهابی را سپری می کنند. مادر مشکل قلبی دارد و همین چند روز پیش در بیمارستان بستری شد، حال پدر هم خوب نیست.

خواهر سما با بیان اینکه ما در اصفهان زندگی می کنیم اما الان دو ماه است که خانه خاله ام هستیم و به جز ما همه خانواده به هم ریخته اند، خاطرنشان می کند: امید خانواده در روزهای اول خیلی بیشتر بود. ابتدا به خدا امیدوار بودیم و بعد گفتیم دوربین ها را بررسی می کنیم و او سرنخی به ما می دهد، اما متاسفانه دوربین نبود، حالا بعد از دو ماه هنوز نمی دانیم چه اتفاقی برای سما افتاده است.

او تاکید می کند که قضیه اصفهان یا شیراز فرقی نمی کند، کاش هیچ جا این اتفاق نمی افتاد، اما اگر در اصفهان بود حداقل مجبور نبودیم به مسافرت برویم و اقوام را اذیت کنیم.

حالا امان اشک خواهر سما را برید و با صدایی که به سختی شنیده می شد گفت: امیدوارم کسانی که این کار را کردند جایی به رحمت برسند. واقعاً نمی دانم چه بگویم، ماجرای ناپدید شدن سما در رسانه ها بسیار مطرح شده و عملاً همه در جریان قرار گرفته اند، پلیس هم خیلی پیگیر است، اما هنوز خبری از سما نیست.

سالومه جهانباز در خاتمه بار دیگر از مردم می خواهد که آیا ردی از سما دارند تا به این خانواده اطلاع دهند و آنها را از این انتظار و پریشانی نجات دهند و می گوید: امیدمان نسبت به روزهای اول کم شده است اما هیچ وقت ناامید نخواهیم شد و می دانیم. که به زودی اول خدا و بعد پلیس کمک می کند تا انشاالله سما به آغوش خانواده اش برگردد.

هنوز رگه هایی از امید در دل خانواده جهانباز وجود دارد و در پایان این گفتگوی غم انگیز خواهر سما این امید را به ما می دهد که به زودی با سما مصاحبه کنیم و خودمان اخبار سلامت او را منتشر کنیم.

خاطرنشان می شود، چهارم تیرماه امسال دختری ۲۲ ساله اصفهانی به نام سما سیمیران جهانباز که برای مسافرت به شیراز رفته بود در خیابان معالی آباد شیراز ناپدید شد. موضوع این دختر گمشده به سرعت به مقامات انتظامی و قضایی شهرستان شیراز اعلام شد و فرضیه ربوده شدن این دختر قوت گرفت.