حکم دادگاه عالی یونان به نفع ایران / جزیباتسفارت ایران در یونان در پیامی در توئیتر نوشت: دیوان عالی یونان به عنوان عالی ترین مرجع قضایی این کشور تصمیم دادگاه تجدیدنظر به نفع ایران را تایید کرد.

در ادامه این پیام توئیتری آمده است: به زودی عملیات انتقال آغاز می شود و نفت مسروقه ایران باید به کشتی لانا بازگردانده شود.

سفارت ایران در یونان در پایان این پیام توئیتری نوشت: شکستی دیگر برای دزدان دریایی.

در ۱۹ آوریل (۳۰ آوریل) مقامات یونانی نفتکش پگاسوس را که بعداً به لانا تغییر نام داد در امتداد جزیره اوبوئا در حالی که حامل ۱۱۵۰۰۰ تن نفت ایران بود و سپس به درخواست وزارت ایالات متحده توقیف کردند. دادگستری بازداشت شد. برای انتقال نفت این نفتکش به آمریکا.

این اقدام آمریکا با واکنش مقامات جمهوری اسلامی ایران مواجه شد و تهران از سازمان بین المللی دریانوردی خواست تا در این تصمیم دادگاه یونان دخالت کند.

در پی اعتراضات ایران، دادگاه منطقه ای یونان در ۹ ژوئن دستور بازگرداندن نفت توقیف شده به ایران را صادر کرد، اما چند روز بعد دادگاه جدید به دنبال درخواست یک شرکت قطعات یدکی یونانی که خواستار آن شده بود، به طور موقت دستور بازگشت نفت توقیف شده به ایران را صادر کرد. پول برای ارائه خدمات ویژه به این نفتکش، خروج این نفتکش ممنوع شد.

در ۱۹ ژوئن، سه منبع آگاه گزارش دادند که دادگاهی در یونان حکم اولیه دادگاه مبنی بر صدور مجوز به ایالات متحده آمریکا برای مصادره بخشی از محموله نفت ایران در یک نفتکش ایرانی در سواحل یونان را لغو کرد.

حکم دادگاه عالی یونان به نفع ایران

yektanet.com
بر اساس این گزارش، به گفته یک منبع دیپلماتیک، بازپرداخت بدهی به شرکت یدک کش نیز انجام شده است و آتن ابراز امیدواری کرده است که در پی رهاسازی این نفتکش، دو نفتکش یونانی توقیف شده در آب های این کشور خلیج فارس نیز آزاد خواهد شد.

سفارت ایران در آتن با اشاره به ابطال حکم مصادره نفت ایران از سوی دادگاه استیناف یونان، اعلام کرد این موضوع تا اجرای کامل این حکم در دستور کار رایزنی های فشرده دو کشور باقی خواهد ماند.

پس از آن که دولت یونان تلاش کرد تا نفتکش حامل نفت ایران را در آب های این کشور توقیف کند و محموله آن را به درخواست آمریکا تصور کند و به نفتکش دیگری منتقل کند، جمعه شب ششم خردادماه، روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه ای اعلام کرد: امروز (جمعه) ۲ نفتکش یونانی را به دلیل تخلفات انجام شده در آب های نیلگون خلیج فارس توقیف کرد.

این دو کشتی در خلیج فارس یکی در نزدیکی عسلویه و دیگری در حوالی بندرلنگ نزدیک جزیره هندورابی توقیف شده اند. هر دو کشتی با نام های Prudent Warrior و Delta Poseidon با پرچم یونان در حرکت بودند که توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توقیف شدند.

خطیب زاده در نشست هفتگی با خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت دو نفتکش یونانی توقیف شده در ایران و وضعیت محموله توقیف شده نفت ایران در یونان، افزود: تشریفات قضایی نفتکش های یونانی در حال انجام است. در محل انجام شد.» دولت یونان از طریق وکلای خود سعی کرده است اسنادی را برای روند آزادسازی کشتی ها آماده کند.

ما به دولت یونان توصیه کردیم از ظرفیت های قانونی ایران استفاده لازم را بکند و مطمئن هستم که مسیر حقوقی و قضایی خود را طی خواهد کرد. امیدواریم در عمل شاهد آزادسازی محموله های نفتی ایران باشیم و مطمئنم راهی که در پیش خواهیم گرفت حفظ روابط دوجانبه و مصونیت از عامل سومی است که آمریکا در همه آنها نقش برجسته ای دارد.