حسن یزدانی رکورد تختی و سوریان را شکست


به گزارش صدای ایران حسن یزدانی با صعود به فینال مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان ۲۰۲۲ در بلگراد صربستان صاحب هشتمین مدال خود در رقابت های جهانی و المپیک می شود و با کسب این مدال تبدیل می شود. تنها کشتی گیر تاریخ ایران او صاحب ۸ مدال جهانی و المپیک است.

یزدانی تاکنون ۳ طلا، ۱ نقره و ۱ برنز جهان و ۱ طلا و ۱ نقره در المپیک کسب کرده و امشب با صعود به فینال مسابقات جهانی ۲۰۲۲ تنها کشتی گیر تاریخ شد. ایران با ۸ مدال جهانی و المپیک.

یزدانی پیش از این با کسب ۷ مدال جهانی و المپیک به همراه جهان پهلان غلامرضا تختی و حمید سوریان در صدر قرار داشت.

تختی ۱ طلا و ۲ نقره المپیک و ۲ طلا و ۲ نقره مسابقات جهانی و سوریان ۶ مدال طلای جهانی و ۱ طلای المپیک در کارنامه خود دارند و با توجه به رکورد جدید یزدانی در رده دوم قرار دارند. در این لیست .

عبدالله موحد با ۵ طلای جهانی و ۱ طلای المپیک و علیرضا حیدری با ۱ طلا، ۳ نقره و ۱ برنز جهانی و ۱ برنز المپیک هر کدام با مجموع ۶ مدال جهانی و المپیک در رده سوم این فهرست قرار دارند.

ابراهیم جوادی، رسول خادم، علیرضا دبیر، قاسم رضایی و حسن رحیمی نیز با مجموع ۵ مدال جهانی و المپیک در رده بعدی قرار دارند.

فهرست مدال‌آورترین کشتی‌گیران تاریخ ایران در رقابت‌های جهانی و المپیک:

۸ مدال: حسن یزدانی

۷ مدال: غلامرضا تختی و حمید سوریان

۶ مدال: عبدالله محد و علیرضا حیدری

۵ مدال: ابراهیم جوادی، رسول خادم، علیرضا دبیر، قاسم رضایی و حسن رحیمی

حسن یزدانی رکورد تختی و سوریان را شکست

به گزارش صدای ایران، در ادامه رقابت ۴ وزن اول مسابقات جهانی ۲۰۲۲ در بلگراد صربستان، حسن یزدانی دارنده مدال طلای جهان و المپیک در مبارزه سوم و در مرحله نیمه نهایی مقابل بوریس. ماکویف، کشتی گیر روس الاصل اهل اسلواکی و دارنده مدال نقره جهان در سال ۲۰۱۷. به روی تشک رفت و در پایان در یک دقیقه و ۵۷ ثانیه ۱۰ بر صفر پیروز شد و برای پنجمین بار در دوران حرفه ای خود راهی فینال مسابقات جهانی شد.

حسن یزدانی فردا شب (جمعه) برای کسب مدال طلای جهان در دیداری حساس که میلیون‌ها بیننده تلویزیونی در سراسر جهان دارد و فدراسیون جهانی کشتی نیز آن را هیجان‌انگیزترین مبارزه رقابت‌های جهانی، مقابل دیوید تیلور دانسته است. دارنده مدال طلای جهان و المپیک از آمریکا. او روی تشک می رود. یزدانی و تیلور پیش از این ۴ بار مقابل هم قرار گرفته اند. سهم تیلور ۳ پیروزی در جام جهانی کرمانشاه، مسابقات جهانی ۲۰۱۸ بوداپست و فینال المپیک توکیو بود. تیلور شد

یزدانی پیش از این در دور اول استراحت داشت، سپس در مدت ۴ دقیقه و ۲۴ ثانیه با نتیجه قاطع ۱۰ بر صفر مقابل ایوان ایچیزلی از مولداوی به برتری رسید و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. وی در این مرحله به مصاف سباستین دزیژانسکی از لهستان رفت و در ۳ دقیقه با نتیجه ۱۱ بر صفر پیروز شد و راهی نیمه نهایی شد.

امیرحسین زارع نماینده سنگین وزن و دارنده مدال برنز جهان و المپیک ایران تا دقایقی دیگر در دیدار نیمه نهایی به مصاف طاها آکگل دارنده مدال طلای جهان و المپیک از ترکیه می رود.

پیش از این محمد نخودی در وزن ۷۹ کیلوگرم تمامی رقبای خود را شکست داد و فردا شب (جمعه) راهی فینال شد تا در دیداری سخت مقابل جردن باروز دارنده مدال طلای جهان و المپیک از آمریکا به مدال طلای جهان دست یابد.