حجاج ۱۰۰۰ تن سنگ به سوی شیطان پرتاب کردندگزارش کردن صدای ایران، الجزیره در گزارشی با عنوان سنگریزه های رمی جمرات کجا می روند؟ وی گفت: سالانه بیش از هزار تن سنگریزه در ایام حج به سمت شیطان پرتاب می شود که اگر مکانیسم خاصی برای حرکت دادن آن وجود نداشته باشد، متراکم شده و به کوه تبدیل می شود.
در موسم حج، حجاج در سه روز تشریق یعنی رمی اول، وسط و عقبه به سوی شیطان سنگ می اندازند و حجاج از منا یا مزدلفه جمرات می گیرند که مقداری سنگریزه ریز است.
برخی از علمای اسلام رمی جمرات را توهین و بی احترامی به شیطان و مخالفت با او و پیروی از سنت پیامبر (ص) می دانند که در این باره فرمود: مناسک خود را از من بگیرید.
اما این سنگریزه ها پس از پرتاب زائران به کجا می روند؟ پاسخ این است که این سنگریزه ها پس از پرتاب شدن توسط زائران، از چند مرحله عبور می کنند، ابتدا در کف حوض های جمرات فرود می آیند و سپس وارد سیستم خودکار می شوند تا جمرات را از غیر جمرات جدا کنند، اما این سنگریزه های جمرات کجا هستند. زائران بعد از راه اندازی بروند؟ پاسخ این است که این سنگریزه ها پس از رها شدن توسط زائران چندین مرحله را طی می کنند، ابتدا در کف حوض های جمرات فرود می آیند و سپس وارد سیستم اتوماتیک می شوند تا جمرات از غیر جمرات جدا شود.
در پایین پل جمرات راز مجموعه سنگریزه ها نهفته است، جایی که سنگریزه ها توسط کمربندهای بزرگ جمع آوری می شوند و پس از جمع آوری توسط یک سیستم خودکار حمل می شوند. این سیستم همچنین دارای سنسورهایی برای دسته بندی و جداسازی شن و ماسه از شن است.
سیستم اتوماتیک
سیستم بالابر اتوماتیک به تسریع ذخیره سازی سنگ ها در زیر تاسیسات پل جمرات کمک می کند و از طریق گیت های الکترونیکی واقع در طبقات این پل، سنگ ها به خودروهای کمپرسور منتقل می شوند.
سپس سنگریزه ها به عنوان زباله در محل های دفن زباله دفن می شوند و طبق آمار رسمی، میزان دفن آن سالانه حدود ۱۰۰۰ تن برآورد می شود.
همچنین پروژه جمرات شامل ۱۱ ورودی و ۱۲ خروجی در چهار جهت است و علاوه بر آن یک فروند بالگرد اضطراری، تونل های زیرزمینی و سیستم خنک کننده پیشرفته در این پروژه دیده شده است. سیستم خنک کننده به گونه ای عمل می کند که دمای مناطق اطراف جمرات را تا حدود ۲۹ درجه کاهش می دهد.
این پروژه یکی از برجسته ترین پروژه هایی است که عربستان سعودی به منظور تامین امنیت زائران و جلوگیری از مشکلات احتمالی به دلیل ازدحام زیاد در ایام رمی جمرات حاضر به اجرای آن بوده است.
توسعه مستمر
پل جمارت از زمان ساخت در سال ۱۳۵۳ با امتداد ۴۰ متری و ایجاد دو ضلع شرقی و غربی به عنوان ورودی و دو ضلع شمالی و جنوبی به عنوان خروجی زائران، شاهد تحولات متعددی بوده است.
همچنین در سال‌های ۱۳۶۱ و ۱۳۶۶ طول و عرض پل جمرات نیز توسعه یافت به طوری که مساحت کل آن به ۵۷۶۰۰ متر مربع رسید.
سرانجام پل جمرات در سال های ۱۳۷۴ و ۱۳۸۴ وارد مرحله جدیدی از ساماندهی و توسعه شد که مهم ترین آن تغییر شکل و ساختار پل جمرات و حوضچه های رمی بود و این حوض ها از مدور به بیضی شکل تبدیل شدند.