جوانان ایران قهرمان آسیا شدند/ ۸ طلا و یک نقرهگزارش کردن صدای ایرانرقابت های کشتی آزاد جوانان قهرمانی آسیا روزهای ۲۸ و ۲۹ تیرماه در منامه بحرین برگزار شد و در پایان تیم ایران با هدایت آرمین حبیب زاده در ۶۱ کیلوگرم، حسین محمد آقایی در ۷۰ کیلوگرم، عرفان الهی در ۷۴ کیلوگرم، سبان هدایت شد. یاری در وزن ۷۹ کیلوگرم، عارف رنجبر در وزن ۸۶ کیلوگرم، مبین عظیمی در وزن ۹۲ کیلوگرم، امیرعلی آذرپیرا در وزن ۹۷ کیلوگرم، سالار حبیبی در وزن ۱۲۵ کیلوگرم مدال طلا و رضا مومنی در وزن ۵۷ کیلوگرم به مدال نقره دست یافتند.
آزادکاران کشورمان با کسب ۲۲۸ امتیاز عنوان قهرمانی قاره کهن را به دست آوردند و تیم های هند با ۱۸۵ امتیاز و قزاقستان با ۱۴۸ امتیاز دوم و سوم شدند.
در وزن ۵۷ کیلوگرم رضا مومنی پس از استراحت در دور اول، در دور دوم مقابل خطیب آلانی از عراق با نتیجه ۱۲ بر ۲ پیروز شد و در دور سوم و مرحله نیمه نهایی ولادیسلاو را شکست داد. نکندروف از قرقیزستان با نتیجه ۱۰ بر صفر به میدان رفت. فینال برگزار شد. مومنی در این مبارزه مغلوب بازاربایف از قزاقستان شد و به مدال نقره دست یافت.

در وزن ۶۱ کیلوگرم آرمین حبیب زاده در دور نخست مقابل انخبولد انخبات از مغولستان با نتیجه ۱۰ بر صفر به برتری رسید و راهی مرحله نیمه نهایی شد. وی در این مرحله ارسلان رحیم اف از ازبکستان را با نتیجه ۱۱ بر صفر شکست داد و راهی فینال شد. حبیب زاده در این دیدار با نتیجه ۱۱ بر ۹ از سد کومار محیط از هند گذشت و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۶۵ کیلوگرم پس از استراحت در دور اول، محمدعلی عموزاد در دور دوم مقابل امیدجان جلالوف از ازبکستان با نتیجه ۷ بر یک شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی گیر در مرحله نیمه نهایی عموزاد از دور رقابت ها کنار رفت. رفت

در وزن ۷۰ کیلوگرم پس از استراحت در دور اول، در دور دوم حسین باخلتانوف از قزاقستان با ۱۴ بر ۶ از سد سد گذشت و راهی نیمه نهایی شد. وی در این مرحله ظفربک اوتاخانوف از ازبکستان را با نتیجه ۱۰ بر ۸ شکست داد و به فینال راه یافت. محمد آقایی در دیدار پایانی با نتیجه ۱۵ بر ۷ مولیم یداو از هند را شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۷۴ کیلوگرم عرفان الهی پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه ۸ بر ۲ از سد ریوتارو توگویا از ژاپن گذشت و راهی نیمه نهایی شد. وی در این مرحله مقابل دیاس ساگداتوف از قزاقستان با نتیجه ۱۰ برنده شد و راهی فینال شد. الهی در این دیدار با نتیجه ۱۰ بر ۴ جایدیپ از هند را شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۷۹ کیلوگرم سبحان یاری در دور نخست با نتیجه ۱۰ بر صفر جونگ اوک کیم از کره جنوبی را شکست داد. وی در دور دوم و در مرحله نیمه نهایی با نتیجه ۱۲ بر ۲ از ایلنور شیلدبای از قزاقستان گذشت و راهی فینال شد. یاری در این دیدار با نتیجه ۴ بر یک مقابل سوبارو تاکاهارا از ژاپن به برتری رسید و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۸۶ کیلوگرم عارف رنجبر در دور نخست با نتیجه ۱۱ بر ۸ مقابل جاکسیلیک از قزاقستان به برتری رسید. وی در دور بعد جوینتی کومار از هند را با نتیجه ۱۰ بر ۸ شکست داد و راهی نیمه نهایی شد. رنجبر در این مرحله با نتیجه ۶ بر ۳ مقابل حاج اکبر عبدالکاخاروف از ازبکستان به برتری رسید و راهی فینال شد. رنجبر در این دیدار با نتیجه ۸ بر ۲ باتبیلکون ندمبات از مغولستان را شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۹۲ کیلوگرم مبین عظیمی در دور نخست عیسی کیکوچی از ژاپن را با نتیجه ۱۲ بر ۲ شکست داد و در دور بعد و در مرحله نیمه نهایی مقابل آکاش از هند با نتیجه ۱۲ برنده به برتری رسید. :۲ و به فینال راه یافت. عظیمی در دیدار پایانی با نتیجه ۷ بر صفر نوردولت باکنوف از قزاقستان را شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۹۷ کیلوگرم که با حضور ۷ کشتی گیر در دو گروه ۴ و ۳ تیمی برگزار شد، امیرعلی آذرپیرا در دور نخست با نتیجه ۱۰ بر صفر مقابل نوربولات عادل اولو از قرقیزستان به برتری رسید. وی در دور دوم مقابل آشیش از هند با نتیجه ۱۰ بر صفر پیروز شد و راهی نیمه نهایی شد. آذرپیرا در این مرحله ۱۲ بر ۲ مقابل زلیم خان موسیخانوف از قزاقستان به برتری رسید و راهی فینال شد. نماینده کشورمان در دیدار پایانی با نتیجه ۱۰ بر صفر آشیش از هند را شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۱۲۵ کیلوگرم که با حضور ۷ کشتی گیر در دو گروه ۴ و ۳ تیمی برگزار شد، سالار حبیبی در نخستین دیدار با نتیجه ۱۰ بر صفر ابدی نظر اولو از قرقیزستان را شکست داد. وی در دور بعد مقابل بکسات تاژی از قزاقستان با نتیجه ۱۰ بر صفر به برتری رسید و راهی نیمه نهایی شد. حبیبی در این مرحله با نتیجه ۱۰ بر صفر آینازار بزاربایف از ازبکستان را شکست داد و راهی فینال شد. وی در این دیدار ماهندرا گایکواد از هند را با نتیجه ۱۰ بر صفر شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

رده بندی تیمی: ۱- ایران ایران ۲۲۸ امتیاز ۲- هند ۱۸۵ امتیاز ۳- قزاقستان ۱۴۸ امتیاز ۴- ژاپن ۱۲۳ امتیاز ۵- ازبکستان ۱۱۴ امتیاز ۶- قرقیزستان ۸۵ امتیاز