جعفر پناهی کیست و چرا دستگیر شد؟


گزارش کردن صدای ایرانجعفر پناهی (زادهٔ ۲۹ تیر ۱۳۳۹ در شهر میانه آذربایجان شرقی) کارگردان، فیلمنامه نویس و زندانی سیاسی ایرانی است. پناهی کار خود را در سینما با دستیار کارگردانی فیلم های عباس کیارستمی آغاز کرد. بسیاری از فیلم های او تصویری انتقادی از مشکلات جامعه ایران ارائه می دهند. همین امر باعث شده محدودیت هایی برای نمایشگاه آثار او ایجاد شود. پناهی در سال ۱۴۰۱ برای اجرای حکم زندان در تهران دستگیر و زندانی شد.

جعفر پناهی از آنجایی که به سبک نئورئالیسم فیلم می سازد، سعی می کند با جامعه ارتباط مستقیم برقرار کند. به همین دلیل به تصویر کشیدن بیکاری، فلاکت، فقر، فساد و بی عدالتی در بیشتر آثار او مشهود است.

جعفر پناهی کیست و چرا دستگیر شد؟

جعفر پناهی با فیلم سرخ جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن ۲۰۱۸ را دریافت کرد. آخرین فیلم جعفر پناهی تاکسی برنده جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین شد. خواهرزاده او این جایزه را از طرف او دریافت کرد. او در سال ۲۰۰۰ با فیلم دایره برنده جایزه شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز شد و در سال ۲۰۰۶ برای فیلم آفساید برنده خرس نقره ای جشنواره بین المللی فیلم برلین شد.

در دسامبر ۲۰۱۱، فیلم مستند پناهی «این یک فیلم نیست» برنده جایزه اول بخش آسیا و آفریقا از هشتمین جشنواره بین المللی فیلم دبی شد.

جعفر پناهی در ۹ مارس ۲۰۱۲ برنده جایزه هنر برای آزادی از سوی بنیاد بازی جوانمردانه در سوئیس شد.

پناهی با بادکنک سفید درخشید و در جشنواره کن حاضر شد و برنده جایزه دوربین طلایی این دوره از جشنواره کن شد.

جایزه ساخاروف

در نوامبر ۲۰۱۳ اعلام شد که جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه از سوی پارلمان اروپا به جعفر پناهی و نسرین ستوده اعطا شد. اعضای هیات پارلمانی اروپا در سفر از پیش برنامه ریزی شده خود به تهران تصمیم گرفتند با ستوده و پناهی دیدار و دعوتنامه رسمی پارلمان اروپا در رابطه با دریافت جایزه ساخاروف را به آنها برسانند. اما سفر هیئت اروپایی مذکور به ایران به دلیل عدم پذیرش شرط برای دیدار با افراد مذکور لغو شد.

خرس نقره ای جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۳

روز شنبه ۲۹ بهمن ۹۱ (۱۶ فوریه ۲۰۱۳) هیئت داوران جشنواره فیلم برلین جایزه خرس نقره ای بهترین فیلمنامه برای نگارش فیلمنامه را به جعفر پناهی اهدا کرد. کامبوزیا پرتوی تهیه کننده این فیلم به همراه جعفر پناهی برای دریافت جایزه به روی سن رفت.

جایزه آسیا پاسیفیک برای فیلمنامه گل

فیلمنامه گل پناهی در سال ۱۳۹۳ برنده جایزه ۲۵۰۰۰ دلاری هشتمین جشنواره فیلم آسیا و اقیانوسیه شد که به عنوان کمک مالی برای تولید فیلم به همراه سه فیلم دیگر از بنگلادش، دانمارک و اسرائیل اعطا می شود.

پناهی در ۱۴ فوریه ۲۰۱۵ برای فیلم تاکسی برنده خرس طلایی جشنواره بین المللی فیلم برلین شد.

فیلم «سه رخ» ساخته جعفر پناهی پس از نامزدی در بخش رقابت اصلی نخل طلا، برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن ۲۰۱۸ شد. به این ترتیب پس از اصغر فرهادی، دومین فیلمساز ایرانی شد که این عنوان را به دست آورد.

جعفر پناهی کیست و چرا دستگیر شد؟

نامزدی در اسکارپ آکادمی

در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۱، این فیلم به عنوان یکی از ۱۵ نامزد اولیه برای دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم مستند انتخاب نشد. در حالی که این فیلم در ایران اکران نشده است.

مخالفت با جمهوری اسلامی

او از جمله ۱۵ فعال سیاسی و مدنی بود که در بهمن ۱۳۹۵ بر «اصلاح ناپذیری» نظام جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و خواستار برگزاری همه پرسی تحت نظارت سازمان ملل برای « گذار مسالمت آمیز» از نظام جمهوری اسلامی ایران شد. دولت فعلی “به یک دموکراسی پارلمانی سکولار”.

دستگیر و به ۶ سال زندان محکوم شد

جعفر پناهی در جریان اعتراضات انتخابات ریاست جمهوری (۱۳۸۷) دو بار بازداشت شد. اولین بار در ۱۷ مرداد ۱۳۸۷ بود که همراه با جمعی دیگر از سینماگران برای گرامیداشت یاد و خاطره جان باختگان اعتراضات انتخابات ریاست جمهوری دهم به بهشت ​​زهرا رفت و پس از چند روز آزاد شد. بار دوم روز دوشنبه ۱۹ اسفند با ۱۸ نفر از اعضای خانواده و دوستان مهمان خانه او در تهران بود. صندلی او در جشنواره کن خالی ماند. در یک مرحله مدتی اعتصاب غذا کرد.

پناهی در ۱۳ خرداد ۱۳۸۸ با دستور بازپرس و تایید دادستان عمومی و انقلاب تهران با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

بر اساس رای دادگاه پناهی، وی به اتهام «اجتماع، تبانی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» به ۶ سال حبس تعزیری و ۲۰ سال محرومیت از فیلمبرداری، ۲۰ سال محرومیت از نوشتن فیلمنامه محکوم شد. ۲۰ سال ممنوعیت تردد به خارج از ایران و ۲۰ سال ممنوعیت از هرگونه مصاحبه با رسانه ها و مطبوعات داخلی و خارجی محکوم شد.

در ۲ فوریه ۲۰۱۱ تیری فرهمو، مدیر هنری جشنواره بین المللی فیلم کن، در یک کنفرانس مطبوعاتی که در حمایت از پناهی و محمد رسول اف در سینماتک پاریس برگزار شد، اعلام کرد که امسال جایزه ویژه “مربی طلایی” کن اهدا می شود. به پناهی. وی افزود: جعفر پناهی از این پس در هیات داوران تمامی جشنواره های بین المللی فیلم حضور خواهد داشت و جای خالی برای وی محفوظ است.

اجرای حکم زندان

جعفر پناهی در تیرماه ۱۴۰۱ برای اجرای حکم زندان در تهران دستگیر و زندانی شد. وی برای پیگیری وضعیت دو فیلمساز دستگیر شده محمد رسول اف و مصطفی آل احمد به دادسرای اوین رفته بود و در ۳۰ تیر ۱۳۰۰ در آنجا دستگیر و به بند ۸ سالن ۷ منتقل شد. زندان اوین.

و در نهایت به ۶ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از فیلمنامه و فیلمنامه نویسی، ۲۰ سال ممنوع الخروجی و ۲۰ سال ممنوعیت مصاحبه با رسانه های داخلی و خارجی محکوم شد.

مدت بازداشت وی در زندان اوین سه ماه به طول انجامید.

با وجود ممنوعیت، او همچنان به فیلمسازی و شرکت در جشنواره های بین المللی ادامه می دهد.

جعفر پناهی در ۱۴ خرداد ۱۳۹۶ در یکی از بیمارستان های تهران بستری شد و دلیل بستری شدن این کارگردان درد قفسه سینه و افت فشار بود. وی در مورد سلامت جسمانی خود در صفحه اینستاگرام خود نوشت: سلام دوستان ممنون از لطفتون، حالم خوبه، موضوع خاصی نیست، نه مشکل قلبی دارم نه بیماری حاد، در حد توانم مجبور شدم استراحت کنم و به فیلم بعدی فکر کنم.

عفونت کرونا

در ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ جعفر پناهی در زندان اوین دچار تب و لرز شدید شد و صبح روز ۲۴ مرداد پس از مراجعه به بیمارستان زندان اوین، آزمایش کرونا وی مثبت شد. وی درخواست انتقال وی را با هزینه شخصی به بیمارستان کرد که با مخالفت مسئولان زندان مواجه شد. با این حال همسر پناهی سعی کرد از او مرخصی بگیرد و او را از زندان خارج کند.

با وجود ممنوعیت، فیلم می سازد و در جشنواره های بین المللی شرکت می کند

در سال ۲۰۱۳، جشنواره فیلم خرس نقره ای برلین، پرده فیلمنامه این فیلم را گرفت – در سال ۲۰۱۴، فیلمنامه گل پناهی برنده جایزه آسیا پاسیفیک شد.

او در سال ۲۰۱۵ برنده خرس طلایی جشنواره فیلم برلین شد و در آخرین افتخار، فیلم سه رخ او بهترین فیلمنامه جشنواره کن ۲۰۱۸ شد.

زندگی شخصی و خانوادگی جعفر پناهی

جعفر پناهی کیست و چرا دستگیر شد؟

جعفر پناهی با طاهره سعیدی ازدواج کرده است. ثمره ازدواج آنها دو دختر به نام های پناه و سولماز است.

پدرش نقاش ساختمان بود که او را در این راه تشویق کرد. او کار خود را از ۱۲ سالگی با نوشتن داستانی که برنده جایزه کتابخانه محله شد آغاز کرد و سپس اولین حضور خود را در فیلم کوتاه فیل و جام انجام داد.

جعفر پناهی در کنار مادرش

جعفر پناهی کیست و چرا دستگیر شد؟