جزئیات برنامه امتحانی ۱۴۰۲ / عکس


گزارش کردن صدای ایران به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور، زمان ثبت نام نوبت اول آزمون سراسری سال آینده ۱۷ الی ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۱ و نوبت دوم از ۱۵ الی ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ می باشد و آزمون سراسری برگزار می شود. ابتدا در روزهای پنجشنبه و جمعه ۲۹ و ۳۰ ژانویه ۱۴۰۱ و چهارشنبه و پنجشنبه ۱۴ و ۱۵ جولای ۱۴۰۲.

بر این اساس زمان ثبت نام آزمون دکتری ۲۲ الی ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۱ و زمان برگزاری آزمون ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ می باشد و داوطلبان مقطع کارشناسی از تاریخ ۲۵ لغایت ۲۲ آذر ماه ۱۴۰۱ فرصت ثبت نام دارند و آزمون به شرح زیر خواهد بود. در عصر پنجشنبه، صبح و عصر جمعه ۱۱ و ۱۲ مارس ۱۴۰۱ برگزار شد.

بر اساس اخبار واصله ثبت نام آزمون کاردانی به کارشناسی از تاریخ ۲۸ خرداد لغایت ۴ تیر ۱۴۰۲ و زمان برگزاری سومین آزمون شهریور ۱۴۰۲ می باشد و علاوه بر این زمان ثبت نام کاردانی ویژه فنی و مهندسی دانشگاه کاردانش از ۱۸ تا ۲۵ تیر ۱۴۰۲ تعیین شده است و زمان برگزاری امتحان سوم شهریور ۱۴۰۲ می باشد.

جزئیات برنامه کنکور 1402

بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب هشتصد و چهل و سومین جلسه این شورا که در چهارم تیرماه سال جاری از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد، «سهم نمره سوابق تحصیلی برای ارزیابی و پذیرش متقاضیان پذیرش در مقاطع بالاتر. در رشته های پرتقاضا در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ فقط برای پایه دوازدهم ۴۰ درصد با تأثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ فقط پایه دوازدهم با ۵۰ درصد تأثیر، برای سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۵ فقط پایه یازدهم و دوازدهم با تأثیر ۶۰ درصد و برای سال تحصیلی ۱۴۰۵-۱۴۰۶ و پس از آن پایه دهم یازدهم و دوازدهم ۶۰ درصد با تأثیر قطعی بر نمره کل نهایی خواهد بود.

بنابراین از این پس معدل دروس و برای آزمون ۱۴۰۲ معدل دوازدهم در نتیجه آزمون تاثیر قطعی و ۴۰ درصدی خواهد داشت. همچنین آزمون دروس عمومی رشته های مختلف حذف و بر اساس ماده ۱ این مصوبه «از بین دروس تخصصی رشته های تحصیلی در سه سال آخر دوره دوم متوسطه در هر یک از دوره های آموزشی آزمون سراسری برگزار می شود. گروه های آزمایشی که بر اساس کتب درسی وزارت آموزش و پرورش تشکیل شده توسط این سازمان خواهد بود.»

همچنین بر اساس ماده ۲ این مصوبه «این آزمون برای پذیرش در سال تحصیلی ۱۴۰۲ و پس از آن سالی دو بار برگزار خواهد شد و نتیجه آن حداکثر تا دو سال و فقط برای همان گروه آزمایشی معتبر است. متقاضی”.