جراحی کاهش وزن (بای پس ، بالون و وازدفرن معده) چه عوارضی دارد؟


جراحی کاهش وزن (بای پس ، بالون و وازدفرن معده) چه عوارضی دارد؟

کاهش وزن برای هرکسی که می خواهد وزن کم کند تصمیم درستی نخواهد بود. بای پس معده یا تکنیک کاف از نظر فرهنگی جزئی است. کوچک شدن معده فرد را سریعتر سیر می کند و احتمال هوس غذا را کاهش می دهد. این روشها با کاهش جذب غذا کار می کنند. کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. همچنین لازم به یادآوری است که تغییرات طولانی مدت در شیوه زندگی و عادات غذایی باید پس از عمل جراحی انجام شود. امروزه روشهای غیر جراحی و کم خطر برای کاهش وزن و دستیابی به اندامی ایده آل بدون عوارض جانبی و محدودیت های جراحی کاهش وزن وجود دارد.

این روش برای افرادی که بیش از 100 کیلوگرم وزن کم کرده اند یا دارای شاخص توده بدنی (BMI) 40 یا بالاتر هستند ، و همچنین افرادی که روش هایی مانند رژیم غذایی ، ورزش و دارو یا سایر روش های غیر جراحی را در پیش گرفته اند ، اعمال می شود. با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید آیا عمل برای شما مناسب است یا خیر. با پزشک خود در مورد خطرات جراحی و تغییراتی که باید در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود ایجاد کنید صحبت کنید. تمام گزینه های موجود برای شما و پزشک خود را امتحان نکنید.

انواع عملكردهای كاهش وزن كه برای كاهش وزن استفاده می شود


پزشک بهترین و م effectiveثرترین روش جراحی را بر اساس وزن و مشکلات جسمی بیمار انتخاب می کند. روشهای کاهش وزن عبارتند از:

جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده

در حال حاضر ، یک پانسمان معده یک روش معمول برای کاهش وزن است ، که طی آن حلقه ای در قسمت فوقانی معده قرار می گیرد که فرهنگ را به دو قسمت تقسیم می کند. وقتی فردی غذا می خورد ، این غذا از مری بالای حلقه وارد قسمت بالای معده می شود. از آنجا که این قسمت کوچکتر از اندازه قبلی معده است ، فرد کمتر غذا می خورد و سریعتر از قبل احساس سیری می کند. بعد از خوردن غذا ، غذا به تدریج از قسمت فوقانی تا پایین حلقه وارد قسمت تحتانی معده می شود و به تدریج هضم می شود.

حلقه های شکم طوری طراحی شده اند که می توان موقعیت آنها را بعد از جراحی تنظیم کرد تا میزان غذایی که بیمار می تواند بخورد تغییر کند. برای اعمال این تغییر ، حلقه معده به یک درگاه مخصوص زیر پوست متصل می شود و تنظیم از طریق این درگاه انجام می شود. خطرات و مشکلات این نوع جراحی نیز وجود دارد. گاهی اوقات ممکن است لغزش حلقه معده و فرسایش و از دست دادن عملکرد ایجاد شود که در این صورت باید تعویض شود.

جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده

در جراحی بای پس معده Roux-en-Y ، معده به دو قسمت تقسیم می شود و یک کیسه کوچکتر (تکه) در قسمت فوقانی معده تشکیل می دهد. سپس قسمتی از قسمت فوقانی روده کوچک به این کیسه معده متصل می شود. وقتی شخصی چیزی می خورد ، غذا از معده و قسمت فوقانی روده کوچک عبور می کند. در قسمت فوقانی روده کوچک ، غذا به طور طبیعی شروع به هضم و جذب بدن می کند. بنابراین ، اگر بیوپسی در این قسمت از روده انجام شود ، کالری کمتری از غذای خورده شده جذب می شود. علاوه بر این ، چون چرک جدید کوچکتر از اندازه طبیعی معده است ، مقدار غذایی که بیمار می تواند بخورد و در نتیجه میزان کالری مصرفی فرد کاهش می یابد.

بازوی معده

بازوی معده

در طول بازوی معده ، بیشتر یک طرف معده برداشته می شود و یک لایه معده کوچکتر باقی می ماند که شبیه یک لوله باریک است. این لوله به قسمت فوقانی مری و ابتدای روده تحتانی متصل می شود. به این ترتیب ، اندازه معده کاهش می یابد و بیمار می تواند فقط مقدار کمی غذا مصرف کند و پس از صرف غذا برای مدت طولانی تری احساس سیری و سیری کند. بازوی معده از نظر میزان کاهش وزن که فرد می تواند بعد از جراحی تجربه کند ، نسبت به سایر جراحی ها م lessثرتر نیست.

بادکنک داخل شکمی

بادکنک داخل شکمی

یک تلسکوپ ویژه به نام آندوسکوپ از طریق دهان وارد مری می شود و در نهایت وارد معده می شود و بالن سیلیکونی را در معده بیمار وارد می کند. بادکنک با مایع پر شده و فضای معده را اشغال می کند. در صورت وجود بادکنک در معده ، بیمار سریعتر احساس سیری می کند و بنابراین کمتر غذا می خورد. استفاده از این روش فقط در کوتاه مدت م isثر است ، زیرا بالون باید حداکثر پس از 6 ماه از معده خارج شود.

انحراف بیلیوپانکراس

انحراف بیلیوپانکراس

در طول این عمل ، بیشتر معده خارج می شود و تنها یک کیسه کوچک معده باقی می ماند. سپس وصله به انتهای روده کوچک می چسبد.در این روش ، بیشتر روده کوچک دور زده و از دستگاه گوارش خارج می شود. در همان زمان ، مجرای صفراوی و لوزالمعده (معمولاً آنزیم های صفراوی و پانکراس برای هضم به قسمت فوقانی روده کوچک جریان می یابد) وارد قسمت تحتانی روده کوچک می شوند. یکی از معایب این روش این است که می تواند باعث تورم و بوی نامطبوع مدفوع شود. انحراف بیلیوپانکراسی یک عمل پیچیده است و باید توسط یک جراح مجرب انجام شود.

محدودیت های تغذیه ای بیمار پس از این عمل چیست؟


رعایت دستورات پزشک برای غذا خوردن و ورزش بسیار مهم است. بعد از عمل ، برای کاهش وزن ، بیمار باید عادات غذایی خود را تغییر دهد و کمتر از قبل از عمل غذا بخورد. به بیمار دستورات سختی داده می شود که در هفته های اول بعد از عمل چه بخورد. در ابتدا ، رژیم غذایی ممکن است شامل آب میوه های طبیعی ، چای ، قهوه و سوپ های نرم باشد. به تدریج ، تخم مرغ ، ماکارونی ، ماست و موارد دیگر را اضافه کنید. می توانید از غذاهای نرم مانند آن و در نهایت غذاهای سخت تر استفاده کنید. رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است.

از آنجا که بیمار قادر به جذب ویتامین ها و مواد معدنی خاصی پس از عمل جراحی نیست ، باید تا پایان عمر تحت نظر پزشک برخی مکمل ها را مصرف کند. آزمایش خون میزان آهن ، کلسیم ، مس ، روی ، ویتامین D و ویتامین B12 را اندازه گیری می کند و پزشک بر اساس نتایج آزمایش میزان مکمل بیمار را تعیین می کند. برای برخی از افراد ایجاد تغییرات لازم در شیوه زندگی و رژیم غذایی پس از جراحی بسیار مشکل است.

خطرات جراحی برای کاهش وزن


هیچ جراحی ایمن نیست و کاهش وزن نیز از این قاعده مستثنی نیست. در موارد نادر ، ممکن است برخی از افراد در حین عمل بمیرند. عوارض بعد از عمل نیز بسته به سن ، جنس و شاخص توده بدنی متفاوت است. علاوه بر این ، در برخی افراد ، جراحی ممکن است به کاهش وزن فرد کمک نکند.

تعدادی از خطرات رایج در هر نوع عمل کاهش وزن وجود دارد. این یک عامل خطر است زیرا بیمار باید تحت بیهوشی عمومی باشد و این خطر زمانی بیشتر است که بیمار چاق باشد. علاوه بر این ، احتمال لخته شدن خون در ریه ها (آمبولی ریه) یا رگ های خونی (ترومبوز ورید عمقی) پس از جراحی کم است و پزشک شما اغلب داروهایی را برای از بین بردن این خطر تجویز می کند. برخی از افراد ممکن است پس از جراحی کاهش وزن دچار عفونت شوند. این عفونت می تواند در حین عمل جراحی و در ریه ها یا در محل زخم روی پوست بعد از عمل رخ دهد.

اگر بیمار بعد از عمل وزن زیادی از دست بدهد ، مقدار زیادی پوست اضافی باقی می ماند که چندان جذاب نیست و لباس ها به خوبی تناسب ندارند. برای حل این مشکل می توان جراحی دیگری را انجام داد که همیشه در دسترس نیست. قبل از عمل با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

بسته به نوع عمل ، فرد ممکن است خطرات یا عوارض دیگری داشته باشد.

راههای جایگزین برای کاهش وزن چیست؟


از آنجا که روش های کاهش وزن عوارض جانبی و محدودیت های زیادی برای بیمار دارد ، بسیاری از پزشکان روش های کاهش وزن بدون جراحی را توصیه می کنند. به عنوان روشهای کم خطر و ایمن لیپوماتیکبه کرایولیپولیزبه RFبه ویتیشن و لیپولیز که نتایج فوری و پایداری را به همراه خواهد داشت.

“کپی فقط با ذکر منبع و پیوند مجاز است.”

دیدگاهتان را بنویسید