تکرار ادعاهای مقامات غربی علیه ایرانگزارش کردن صدای ایرانآدر دنیای اقتصاد در شرایطی که ادعا می شود ارسال موشک و پهپاد به روسیه بار بارها گفته شده است که به نظر می رسد این گونه اتهامات از سوی برخی محافل تندرو با هدف کنار گذاشتن کامل مذاکرات برای احیای برجام و تبدیل عملی این توافق به موجودی مرده مطرح شده است.

سی ان ان در گزارشی جدید مدعی شده است که مقامات غربی مدعی شده اند که ایران در حال آماده شدن برای ارسال تسلیحات جدید به روسیه است.

ایران در حال آماده شدن برای ارسال تقریباً ۱۰۰۰ سلاح جدید از جمله موشک های بالستیک سطح به سطح کوتاه و پهپادهای تهاجمی به روسیه است!

مقامات یکی از کشورهای غربی که برنامه تسلیحاتی ایران را از نزدیک زیر نظر دارند به سی ان ان گفتند، این گزارش مدعی است که ایران در حال آماده شدن برای ارسال نزدیک به ۱۰۰۰ سلاح جدید از جمله موشک های بالستیک سطح به سطح کوتاه برد و پهپادهای تهاجمی به روسیه است. است. ادعا می شود که این اولین نمونه از ارسال موشک های هدایت دقیق ایران به روسیه است که می تواند به کرملین مزیت قابل توجهی در میدان نبرد بدهد. در این گزارش مدعی شده است که زمان دقیق ارسال این محموله به روسیه مشخص نیست، اما معتقدند این تسلیحات به طور قطع تا پایان سال تحویل خواهد شد.

ایالات متحده همچنین قبلاً مدعی شده بود که ایران پرسنل نظامی را برای کمک به حملات هواپیماهای بدون سرنشین روسیه به کریمه اعزام کرده است. سی ان ان اذعان می کند که چنین اتهاماتی احتمالاً باعث وخامت بیشتر روابط با ایالات متحده خواهد شد. دوشنبه، رابرت مالینماینده آمریکا در امور ایران گفت: اگر اتفاقی نیفتد، دولت بایدن وقت خود را برای گفتگو برای احیای توافق هسته ای تلف نخواهد کرد. اوایل ماه جاری، جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات شورای امنیت ملی آمریکا، مدعی شد که حضور پرسنل ایرانی دلیلی بر دخالت مستقیم تهران در درگیری است. با این حال، روز دوشنبه یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گفت که آنها هیچ اطلاعاتی در مورد تصمیم ایران برای ارسال موشک به روسیه برای استفاده در اوکراین ندارند.

با این حال مقامات ایرانیاز جمله وزیر امور خارجه و سخنگوی این وزارتخانه بارها هرگونه محموله برای استفاده از آنها در جنگ اوکراین به هر یک از طرفین را رد کرده اند. با این وجود اتحادیه اروپا به همین بهانه تحریم هایی را علیه مقامات و نهادهای ایرانی تدارک دیده و برخی دیگر به بهانه نقض قطعنامه شورای امنیت خواستار فعال شدن مکانیسم ماشه علیه ایران شده اند. اما به نظر می رسد این گونه اتهامات از سوی برخی محافل تندرو مطرح شده است تا مذاکرات برای احیای برجام به کلی کنار گذاشته شود و این توافق به موجودی مرده تبدیل شود.