رژیم لاغری سریع

تولد حضرت آیت الله خامنه ای چه روزی است؟


بر اساس گزارش ها صدای ایران امروز ۳۰ فروردین مصادف با زادروز حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب است. البته تاریخ ولادت رهبر معظم انقلاب در شناسنامه ۲۴ تیرماه ثبت شده بود، اما ایشان در یکی از دیدارهای خود فرمودند تاریخ صحیح تولدشان ۳۰ فروردین است. حضرت آیت الله خامنه ای در ۳۰ فروردین ۱۳۱۸ در مشهد به دنیا آمدند.

آیت الله خامنه ای در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. پدر و پدربزرگش از روحانیون آذری بودند که در نجف زندگی می کردند و از تفرش به آذربایجان مهاجرت کرده بودند. رهبران قبل از انقلاب در دوران حیات خود سابقه مبارزه با رژیم شاه را داشتند. پس از انقلاب با رای مردم به ریاست جمهوری برگزیده شد و سال ها پس از رحلت امام از سوی شورای خبرنگاران به ریاست جمهوری برگزیده شد. راهنمایی های هوشمندانه حضرت آیت الله خامنه ای در حوادث مختلف کشور مثال زدنی و کم نظیر بود.

آیت الله خامنه ای در چهار سالگی وارد مدرسه شد

خامنه ای در چهار سالگی وارد مدرسه شد. سپس در مقطع ابتدایی ثبت نام کرد و پس از پایان تحصیلات ابتدایی وارد مدرسه شد. تحصیلات کلاسیک خود را تا سال دوم دبیرستان ادامه داد. تحصیلات حوزوی خود را در مدرسه های مشهد، نجف و قم گذراند. حدود ۱۸ سال داشت که اجازه روایت از سید محمد هادی میلانی را گرفت. خامنه ای در نوجوانی با سید مجتبی نواب صفوی، مؤسس و رهبر جامعه فدائیان اسلام آشنا شد. به گفته وی، نواب صفویان نخستین بارقه های انگیزه انقلاب اسلامی را در او ایجاد کرد. در سال ۱۳۳۶ با آقای روح الله خمینی آشنا شد. دیدار خمینی با او روحیه انقلابی خامنه ای را تقویت کرد. وی در راستای اهداف نهضت خمینی به فعالیت خود علیه حکومت پهلوی ادامه داد و طی این مبارزات حکومت پهلوی شش بار او را دستگیر کرد. در سال ۱۳۵۶ ژاندارمری او را به مدت سه سال به ایرانشهر تبعید کرد و با تشدید اعتراضات مردمی در سال ۱۳۵۷ این حکم بی اثر شد و سپس به تهران بازگشت.

پس از درگذشت روح‌الله خمینی در سال ۱۳۶۸ مجلس خبرگان رهبری او را به عنوان دومین رهبر ایران انتخاب کرد.

پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷، خامنه‌ای به عضویت شورای انقلاب، امام جمعه تهران و معاون وزیر دفاع رسید. پس از آن یک دوره نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و دو دوره رئیس جمهور ایران شد. وی در دوران ریاست جمهوری خامنه ای رئیس مجمع عالی حمایت از جنگ و اولین رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و همچنین نایب رئیس اول مجمع بازنویسی قانون اساسی بود. پس از درگذشت روح‌الله خمینی در سال ۱۳۶۸ مجلس خبرگان رهبری او را به عنوان دومین رهبر ایران انتخاب کرد. از سال ۱۳۷۳ هجری شمسی به عنوان یکی از مراجع روایات شیعه مورد قبول جامعه اساتید حوزه علمیه قم اعلام شده است، ولی برخلاف عرف، تا کنون به جای انتشار توضیح المسائل، فقط به انتشار استفتائات می پردازد.

نام آیت‌الله خامنه‌ای در فهرست قدرتمندترین افراد جهان توسط فوربس در سال ۲۰۱۵ در رتبه هجدهم قرار گرفت.

به گزارش صدای ایران، خامنه ای در سال ۲۰۱۵ در فهرست قدرتمندترین افراد جهان توسط فوربس در رتبه هجدهم قرار گرفت.اکبر گنجی در فارن افرز می نویسد که خامنه ای از زمان روی کار آمدن خود از ابزارهای مختلفی برای افزایش نفوذ خود در بخش های مختلف استفاده کرده است. رژیم ایران پس از انقلاب خامنه‌ای در دوران رهبری خود شاهد موج‌های گسترده اعتراضات از جمله اعتراضات دانشجویی ۱۳۷۸، اعتراضات جنبش سبز ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹، اعتراضات ۱۳۹۶ هجری شمسی، اعتصابات ۱۳۹۷-۱۳۹۸، اعتراضات آبان و ۱۳۹۸ هجری شمسی بود. در مواجهه. روزنامه نگاران، وبلاگ نویسان و دیگران در ایران به دلیل توهین به آنها محاکمه شدند و مجازات هایی مانند حبس و شلاق برای آنها تعیین شد و برخی از آنها در زندان جان باختند. اپیدمی کووید ۱۹ در دوران سلطنت وی رخ داد که وی آن را یک “حمله بیولوژیکی” توصیف کرد و واردات واکسن های آمریکایی و انگلیسی به ایران را ممنوع کرد.