توافقنامه بازگشت زندانیان به ایران در پارلمان بلژیک تصویب شدگزارش کردن صدای ایران به گزارش عصر ایران، با تصویب این قرارداد راهی برای بازگرداندن دیپلمات ایرانی زندانی در بلژیک وجود دارد.اسدالله اسدی) به ایران باز می شود.

بر اساس این قرارداد، زندانیان ایرانی و بلژیکی می توانند برای ادامه حبس به کشورشان منتقل شوند.

مخالفان می گویند این توافق راه را برای تبادل زندانیان بین ایران و بلژیک باز می کند. منظور آنها اسدالله اسدی، یک دیپلمات ۵۰ ساله ایرانی زندانی در بلژیک و یک امدادگر بلژیکی زندانی در تهران است.

ایران اولین بار است که توافقنامه بازگشت زندانیان بین ایران و یکی از اعضای اتحادیه اروپا امضا می شود.

اسدالله اسدی دیپلمات سفارت ایران در اتریش به اتهام برنامه ریزی برای بمب گذاری در دادگاهی در بلژیک محاکمه و به حبس ابد محکوم شد. او این اتهام را رد می کند.

دادگاه بلژیک دیپلمات ایرانی را به اتهام «برنامه ریزی برای بمب گذاری تروریستی و قتل» مجرم شناخته و به حبس ابد محکوم کرد.

وی در سفارت ایران در وین اتریش کار می کرد و دیپلمات بود اما در سال ۲۰۱۸ در آلمان دستگیر و سه ماه بعد به بلژیک تحویل داده شد. او متهم به برنامه ریزی برای بمب گذاری در تجمع گروه مجاهدین خلق فرانسه در سال ۲۰۱۸ است. اسدالله اسدی و دولت ایران این اتهامات را رد می کنند.

دولت ایران و اسدی می گویند به دلیل مصونیت دیپلماتیک امکان محاکمه و مجازات وجود ندارد، اما قوه قضاییه بلژیک مصونیت دیپلماتیک را فقط در کشور محل کار دیپلمات (اتریش) در نظر می گیرد.

مجلس نمایندگان بلژیک با اکثریت ۷۹ رای در مقابل ۴۱ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع این توافق را امضا کرد.

پیش از این کمیته پارلمانی بلژیک نیز این توافق را تایید کرده بود.

بر اساس این قرارداد اسدالله اسدی می تواند برای ادامه حبس به ایران منتقل شود اما در ایران آزاد می شود.
چند ماه پیش قرارداد تبادل زندانیان ایران و بلژیک به امضای وزیر دادگستری بلژیک و سفیر ایران در بروکسل رسید.

از زمانی که محتوای این قرارداد منتشر شد، با تصویب آن مخالفت های شدیدی در اروپا مطرح شد.
نماینده مخالف این توافق در مجلس بلژیک گفت: متن توافق نامه برای اسدی {دیپلمات های ایرانی زندانی در بلژیک} نوشته شده است.

پلیس بلژیک در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که یک زوج بلژیکی ایرانی الاصل را در حالی که بمب در اختیار داشتند در نزدیکی بروکسل دستگیر کرد. این زوج در بلژیک نیز به اتهام طراحی بمب گذاری و قتل تروریستی محاکمه و محکوم شدند.
بلژیک به دنبال راهی قانونی برای مبادله دیپلمات ایرانی زندانی است

پلیس بلژیک مدعی است: آنها برای بمب گذاری در نشست گروه مجاهدین خلق در نزدیکی پاریس عازم فرانسه بودند. دادگاه آنتورپ بلژیک اسدالله اسدی را به طراحی این اقدام متهم می کند.

از سوی دیگر امسال یک شهروند بلژیکی (اولوی فاندیکاستل) ۴۱ ساله در ایران دستگیر شد. دولت بلژیک می گوید که او در زمینه کمک رسانی کار می کند.

ناظران می گویند که هدف از این توافق مبادله این دو زندانی است.

سه شنبه گذشته وزیر دادگستری بلژیک ضمن دفاع از این توافق، اتهاماتی را علیه دولت ایران مطرح کرد، اما گفت که ما نمی توانیم انتخاب کنیم که با چه کسی صحبت کنیم.

نخست وزیر بلژیک نیز به اعتراض تعدادی از نمایندگان مجلس به توافقنامه بازگشت زندانیان با ایران واکنش نشان داد. وی با اشاره به شهروند بلژیکی زندانی در ایران گفت: به خانواده او چه بگوییم؟ بگذار در زندان بماند؟ بلژیک از مسئولیت خود در قبال شهروندان خود دست نمی کشد.

“اولویه فاندیکاستل” شهروند بلژیکی زندانی در ایران – پیش بینی می شود با دیپلمات ایرانی (اسدالله اسدی) زندانی در بلژیک مبادله شود.