تمرینات کاردیو یا قدرتی: کدام یک برای کاهش وزن بهتر است؟


بیشتر اوقات، وقتی به کاهش وزن فکر می کنید، دو چیزی که به ذهنتان می رسد ورزش و رژیم غذایی است. به این دلیل که یکی از علل شایع چاقی، کم تحرکی است و یکی از بهترین راه ها برای کاهش وزن، درست غذا خوردن و فعال ماندن است.

اگر به شما بگوییم ورزش مهم است اما برای کاهش وزن کافی نیست چه؟ چگونه در هنگام کاهش وزن نوع ورزش مناسب را انتخاب می کنید و چه مولفه های دیگری برای کاهش وزن لازم است؟

چاقی یک بیماری پیچیده است و عوامل متعددی می توانند بر آن تأثیر بگذارند. تنها مقصر دانستن رژیم غذایی نامناسب و عدم فعالیت بدنی برای این همه افزایش وزن اشتباه است. علاوه بر رژیم غذایی و انتخاب سبک زندگی، برخی از عوامل موثر بر چاقی عبارتند از ژن ها، عوامل محیطی و اجتماعی-اقتصادی، علل روانی، بیماری های خاص و داروها.

همه این عوامل به طور جداگانه تعیین می کنند که چرا یک فرد بیشتر از دیگری وزن اضافه می کند. اگر چاقی به موقع درمان یا مدیریت نشود، می تواند منجر به عوارض جدی سلامتی مانند دیابت شود.
از جمله نارسایی قلبی و فشار خون بالا.

درمان چاقی شامل شناخت علت چاقی و همه عوامل موثر بر آن است. رژیم غذایی و ورزش جزء جدایی ناپذیر مدیریت وزن هستند و برای آشنایی بیشتر با ورزش، بیایید در مورد اهمیت تمرین با وزنه صحبت کنیم.
ضرر – زیان.

چرا ورزش کنیم؟

بدن ما زمانی که تعادل انرژی مناسبی وجود دارد به خوبی عمل می کند. باید تعادلی بین میزان کل کالری مصرفی و سوزاندن وجود داشته باشد. اگر بیشتر از آنچه می سوزانید بخورید، در نهایت وزنتان افزایش می یابد. به همین ترتیب، اگر بیش از آنچه مصرف می کنید بسوزانید، ممکن است بیش از حد وزن کم کنید و بیمار شوید.

حال، بهترین راه برای سوزاندن کالری چیست؟

که آن را ورزش.

ورزش: جزء مهم کاهش وزن.

ورزش نه تنها به کاهش اینچ کمک می کند، بلکه سلامت قلب، متابولیسم و ​​سلامت جسمی و روانی شما را نیز بهبود می بخشد. وزن کل بدن ما از آب، چربی و ماهیچه تشکیل شده است. قبل از انتخاب هر ورزش برای کاهش وزن، لازم است BMI خود را بشناسید و بر اساس آن برنامه ریزی کنید.

ورزش متابولیسم شما و تعداد کالری هایی که می سوزانید را افزایش می دهد. همچنین به حفظ توده بدون چربی بدن و افزایش مصرف انرژی کمک می کند.

علاوه بر این، ورزش عملکرد قلب، دیابت، افسردگی و فشار خون از جمله چاقی را بهبود می بخشد.

با این حال، انواع مختلفی از تمرین ها وجود دارد، و همه چیز برای همه مناسب نیست. بیایید انواع مختلف تمرینات را درک کنیم.

انواع مختلف تمرینات برای کاهش وزن

همه ورزش ها می توانند به کاهش وزن، بهبود خلق و خو و تناسب اندام کمک کنند. با این حال، همه آنها نتایج یکسانی را برای همه نشان نمی دهند. بدن هر فردی متفاوت است و بهتر است ورزشی را انتخاب کنید که متناسب با بدن و اهداف کاهش وزن شما باشد.

دو نوع تمرین وجود دارد:

  • کاردیو (تمرینات هوازی)
  • آموزش قدرت

بیایید در هر یک از آنها شیرجه بزنیم و یاد بگیریم که هر تمرین با بدن و وزن شما چه می کند.

قلب و کاهش وزن

ورزش های هوازی یکی از محبوب ترین ورزش ها هستند که به آن تمرینات قلبی نیز می گویند. ضربان قلب و استفاده بدن از اکسیژن را افزایش می دهد. این شامل تمریناتی مانند پیاده روی، شنا، دویدن، دویدن و غیره است.

اگر در مورد افزایش حجم صحبت کنیم، کاردیو بر عضلات شما تأثیر نمی گذارد، اما کار بسیار خوبی برای سوزاندن کالری می کند. ورزش منظم به سوزاندن چربی به خصوص چربی اضافی دور کمر کمک می کند.

فرمول کاهش وزن سوزاندن کالری است و ورزش هوازی آن را به طور موثر انجام می دهد. اکثر پزشکان ورزش کاردیو را به عنوان اولین قدم در کنترل وزن توصیه می کنند. اگرچه نتایج ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

در نتیجه بیماری قلبی باعث کاهش چربی کبد و بهبود سلامت قلب می شود. همچنین سلامت عمومی شما را تحت کنترل نگه می دارد و باعث کنترل چاقی می شود.

برای دیدن نتایج بهتر، به تدریج شدت تمرین خود را افزایش دهید. دلیلش این است که بدن شما عادت دارد با همان شدت ورزش کالری کمتری بسوزاند. برای اندازه گیری شدت، به کارهایی که می توانید و نمی توانید در طول تمرین انجام دهید توجه کنید. در طول شدت بالا، شما نمی توانید صحبت کنید یا حتی جملات کوتاه را کامل کنید. در حین ورزش متوسط، می توانید صحبت کنید اما برای چند دقیقه آواز نخوانید یا مکالمه معمولی داشته باشید. در نهایت، در یک تمرین با شدت آسان، می توانید به راحتی آواز بخوانید یا صحبت کنید.

تمرینات قدرتی و کاهش وزن

اگر نمی خواهید به تنهایی کالری بسوزانید و می خواهید ماهیچه های خود را تمرین دهید، تمرینات قدرتی ممکن است به شما کمک کند. در اینجا، وزنه های سنگینی را بلند می کنید تا ماهیچه های خود را تقویت و تقویت کنید. عضله سازی ممکن است به بهبود متابولیسم و ​​سوزاندن کالری کمک کند، حتی زمانی که در حال استراحت هستید.

با این حال، شروع فوراً با وزنه برداری قبل از اینکه به تمرینات کاردیو عادت کنید می تواند مشکل ساز باشد. فرد باید با چند ماه تمرین هوازی شروع شود و به دنبال آن وزنه ها در این مدت به تدریج افزایش یابد. در حین انجام تمرینات قدرتی، به تدریج شدت تمرین را افزایش دهید.

در شدت بالا، در آخرین تکرار احساس درد خواهید کرد. در حین تمرین متوسط، کاهش سرعت اجرا را احساس خواهید کرد و در نهایت با تعداد تکرارها با شدت کم احساس راحتی خواهید کرد.

آیا ورزش به تنهایی کافی است؟

ورزش نقش حیاتی در کاهش و حفظ وزن دارد، اما فقط ورزش کافی نیست. اگر به رژیم غذایی خود نیز توجه کنید و کالری دریافتی خود را محدود کنید، ممکن است نتایج بهبود یافته را مشاهده کنید. با تمرینات کاردیو و قدرتی، مطالعات نشان داده اند که تمرینات هوازی در کاهش چربی و توده بدن موثرترین بوده است.

همچنین ممکن است وزن شما تحت تاثیر عاملی غیر از رژیم غذایی یا عدم ورزش باشد. برای درک علت و خطرات چاقی با یک متخصص مشورت کنید.

منابع:

  1. Cox CE، نقش فعالیت بدنی در کاهش وزن و حفظ وزن، طیف دیابت. ۲۰۱۷; ۳۰ (۳): ۱۵۷-۱۶۰.
  2. Willis LH و همکاران، اثرات ورزش هوازی و/یا مقاومتی بر توده بدن و توده چربی در بزرگسالان دارای اضافه وزن یا چاق. جی اپل فیزیول (۱۹۸۵). ۲۰۱۲; ۱۱۳ (۱۲): ۱۸۳۱–۱۸۳۷.
  3. Jakicic JM و همکاران، نقش فعالیت بدنی و ورزش در درمان بیماران دارای اضافه وزن و چاق. Clean Chem. ژانویه ۲۰۱۸; ۶۴ (۱): ۹۹-۱۰۷.
  4. هیل جو و همکاران، نقش فعالیت بدنی در پیشگیری و درمان چاقی. جی اپل فیزیول (۱۹۸۵). اوت ۲۰۰۵; ۹۹ (۲): ۷۶۵-۷۰.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر