تحریم های جدید نفتی آمریکا علیه ایرانگزارش کردن صدای ایران از برنا، وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی اعلام کرد که تحریم های جدیدی را علیه صنعت نفت ایران اعمال کرده است. دولت دموکراتیک بایدن در حالی این تحریم ها را اعمال کرده که سیاستمداران و سیاستمداران این کشور بارها به شکست سیاست های فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ اعتراف کرده اند، اما سیاستمداران آمریکایی آنقدر معتاد به تحریم ها هستند که همیشه برای پیشبرد اهداف خود از فشار و تحریم استفاده می کنند. گویی فرقی نمی کند که ساکنان کاخ سفید دموکرات باشند یا جمهوری خواه.

وزارت خزانه‌داری آمریکا نام ۱۳ شرکت، دو نفت‌کش و دو فرد را در فهرست تحریم‌های جدید خود (SDN) قرار داد و اعلام کرد که شبکه‌ای از افراد و شرکت‌هایی را هدف قرار داده است که از شرکت‌های جلویی برای تسهیل انتقال و فروش ایران استفاده می‌کردند. نفت و محصولات پتروشیمی. انجام داده است، تحریم کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در این بیانیه اعلام کرد: امروز دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، یک شبکه بین‌المللی متشکل از افراد و نهادها است که از یک سری شرکت‌های پوسته در کشورهای حوزه خلیج فارس برای تسهیل در تحویل و تحویل استفاده می‌کنند. فروش صدها میلیون دلاری محصولات نفتی و پتروشیمی ایران در شرق آسیا مورد استفاده قرار گرفته است.

ما به استفاده از تمام اختیارات خود برای تحریم فروش نفت و پتروشیمی ایران ادامه خواهیم داد

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی، مدعی شد: در حالی که آمریکا متعهد به دستیابی به توافق با ایران برای پایبندی متقابل به برجام است، ما از تمام اختیارات خود برای اعمال تحریم ها بر فروش استفاده خواهیم کرد. نفت و پتروشیمی ایران ادامه خواهد داشت.

در این بیانیه آمده است که همزمان با تحریم های وزارت خزانه داری، وزارت امور خارجه آمریکا پنج شرکت مستقر در ایران، ویتنام و سنگاپور و دو نفتکش را نیز تحریم کرد.

آمریکا نام مرتضی رجبی اسلامی شهروند ایرانی مقیم دبی و مهدیه سنچولی شهروند ایرانی مقیم دبی را به بهانه ارتباط با شرکت بازرگانی نفت ایران به فهرست تحریم ها اضافه کرده است.

اسامی ۱۳ شرکت و دو نفتکش تحریم شده عبارتند از:

شرکت بازرگانی نفت علی المتوا – مستقر در امارات – مربوط به شرکت پتروشیمی تریلیونز

شرکت اقیانوس راشین – مستقر در ایران – طبق قانون اجرایی شماره ۱۳۸۴۶

شرکت راه حل های تجاری ایجر مستقر در امارات – به بهانه ارتباط با شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

شرکت امیرالد مستقر در امارات به بهانه ارتباط با شرکت بازرگانی نفت ایران

شرکت Orwin مستقر در سنگاپور طبق دستور اجرایی شماره ۱۳۸۶۴

شرکت پتروشیمی جم مستقر در ایران – به بهانه ارتباط با شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران

شرکت صنعتی لاسترو – مستقر در هنگ کنگ – به بهانه ارتباط با شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

شرکت بین المللی اولیجی مستقر در هنگ کنگ – به بهانه ارتباط با شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

شرکت نفت ستاره خلیج فارس مستقر در ایران – طبق دستور اجرایی ۱۳۸۴۶

شرکت پتروکیک مستقر در امارات متحده عربی به بهانه همکاری با نفت بهران

شرکت بازرگانی حمل و نقل TRUONG PHAT LOC – مستقر در ویتنام – طبق دستور اجرایی ۱۳۸۴۶

شرکت حمل و نقل آریا زاگرس – مستقر در ایران – طبق دستور اجرایی ۱۳۸۴۶

شرکت پتروگات – مستقر در امارات – به بهانه ارتباط با شرکت بازرگانی نفت ایران

تانکر BS BRAVO به بهانه ارتباط با شرکت بازرگانی TRUONG PHAT LOC SHIPPING

تانکر SUMMER 5- به بهانه ارتباط با TRUONG PHAT LOC SHIPPING TRADING

وزارت خزانه‌داری آمریکا در ۲۶ ژوئن دو شخص حقیقی و ۹ شرکت را به اتهام فروش محصولات پتروشیمی ایران تحریم کرد و با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا شبکه‌ای از تولیدکنندگان پتروشیمی ایران است. و همچنین شرکت های پوشش دهنده در چین و امارات تحریم شده است که از شرکت تریلیون ها پتروشیمی و شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران حمایت می کنند.

بر اساس ادعای وزارت خزانه داری آمریکا، این شرکت ها نقش موثری در دلالی فروش محصولات پتروشیمی ایران در خارج از کشور دارند.

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در حالی صورت می‌گیرد که کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با نمایندگان دولت بایدن، از جمله رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، جلسه غیرعلنی برگزار کرد تا طرح موسوم به B را ارائه کند. مذاکرات ایران و وین اما سناتورها پس از این دیدار اعتراف کردند که دست کاخ سفید خالی است.

گزارشگر آمریکایی Jewish Insider از این دیدار خبر داد. در نشست علنی قبلی درباره مذاکرات با ایران، چند سناتور آمریکایی خواستار برگزاری جلسه غیرعلنی برای اطلاع از طرح B آمریکا شدند.

این خبرنگار به نقل از سناتور جمهوری خواه فلوریدا، مارکو روبیو، پس از این دیدار گفت: “من فکر نمی کنم آنها (دولت بایدن) برنامه B داشته باشند. آنها چیزی در این مورد به ما نشان نداده اند.”

تد کروز، سناتور جمهوری خواه رادیکال، این نشست را “بسیار نگران کننده” خواند و در مورد سیاست دولت بایدن در قبال ایران گفت: “آنها نه طرح B، نه برنامه A، نه هیچ برنامه ای دارند.”

سایت پولیتیکو نیز در گزارشی پس از این دیدار اعلام کرد که مقامات دولت بایدن روز چهارشنبه در یک نشست محرمانه به سناتورهای آمریکایی اطمینان دادند که در صورت لزوم، آمریکا تحریم ها علیه ایران را تشدید خواهد کرد.

باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا گفت: «سوال این است که آیا باز گذاشتن درها برای یک توافق احتمالی چیزی است که دولت آمریکا می‌خواهد به عنوان یک موضع استراتژیک انجام دهد تا به جهان بگوید: «ما تلاش کردیم، آنها مایل به انجام آن نیستند. انجام دهید.'” “

این رسانه آمریکایی اعلام کرد که مقامات دولت بایدن به سناتورها اطلاع دادند که در صورت شکست مذاکرات، حداقل کاری که انجام می شود این است که تحریم های موجود علیه تهران حفظ شود.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در ۲۶ ژوئن در پی تحریم‌های پتروشیمی مدعی شد: از برخی منابع مطلع شدم که دولت بایدن معتقد است تحریم‌های اعمال شده امروز با برجام در تضاد است و در صورت دستیابی به توافق لغو خواهد شد.

این خبرنگار آمریکایی ادامه داد: علاوه بر این، متوجه شده ام که از اروپایی ها خواسته شده است که این پیام را به ایرانی ها برسانند.

خبرنگار وال استریت ژورنال افزود: حدود ۱۵۰ مورد از تحریم های قبلی دولت بایدن همگی با این توافق سازگار تلقی شده و گفته شد در صورت احیای برجام حذف نخواهد شد.