تبیین آزادی ایرانیان خارج از کشور به زبان کنعانیگزارش کردن صدای ایرانناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که وزارت امور خارجه چه برنامه ای برای آزادی زندانیان ایرانی به خارج از کشور و انتقال و بازگشت آنها دارد، گفت: تلاش برای آزادی زندانیان یا انتقال آنها به ایران. از وظایف این وزارتخانه است. و این اعمال در مکانیسم های مختلفی صورت می گیرد.

وی افزود: اولین کاری که در رابطه با ایرانیان زندانی در خارج از کشور انجام می دهیم این است که اخباری را دریافت کنیم و برای اینکه بفهمیم یک شهروند ایرانی به هر دلیلی در کشوری بازداشت و دستگیر شده است، سپس با وزارتخانه محلی تماس برقرار کنیم. امور خارجه و درخواست دسترسی کنسولی یکی از اولین اقدامات ما برای اطلاع از وضعیت زندانی و اطلاع از دلیل بازداشت آنهاست.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: بلافاصله پس از اطلاع از وضعیت این زندانی، اقدامات بعدی برای حمایت کنسولی را ساماندهی خواهیم کرد.

دلایل دستگیری افراد می تواند متفاوت باشد

وی بیان کرد: دلایل دستگیری افراد می تواند متفاوت باشد، گاهی می تواند به دلیل جرایم شخصی یا جرایم مدنی و نقض قوانین و مقررات کشور محل سکونت یا به دلایل و انگیزه های دیگر مانند مسائل سیاسی و یا اتهامات واهی باشد. علیه برخی از شهروندان ما ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کنعانی افزود: در مجموع می توانیم و داریم با طیف متنوعی از زندانیان ایرانی خارج از کشور مواجه هستیم و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران فارغ از نوع جرایم این افراد وظایف ذاتی دارد. مرتکب شده اند و یا اتهامات وارده به آنها. این وزارتخانه است که در تمام مدتی که این افراد در بازداشت به سر می برند، فوراً وضعیت آنها را پیگیری و پشتیبانی کنسولی لازم را انجام خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه گاهی این فعالیت را مستقیماً برای زندانیان انجام می دهیم، تصریح کرد: گاهی از چارچوب های قضایی مانند معاهده معاضدت قضایی استفاده می شود و با برخی کشورهایی که در زمینه انتقال یا مبادله محکومان قرارداد دارند، از این ظرفیت ها استفاده می کنیم. قوه قضائیه. ، ما استفاده می کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در مواردی که بحث به اتهامات سیاسی یا اتهامات مربوط به جرائمی از جمله فرار از تحریم و به دلیل اینکه برخی از زندانیان ما در آمریکا و اروپا از این قبیل افراد هستند، علاوه بر مراجع قضایی. سازوکارهای کنسولی نیز برای حمایت از این زندانیان و فراهم کردن زمینه آزادی سریع آنها از سازوکارهای سیاسی استفاده می کنیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا آماری از مبادله اسرا وجود دارد، گفت: در رابطه با کشورهای مختلف موضوع متفاوت است و با برخی کشورها قطعا این شرایط برای ما فراهم است و پیگیری ها در حال انجام است. . ممکن است در مورد یک کشور خاص باشد. این اقدام وجود دارد و افراد در شرف انتقال یا مبادله هستند و انتقال به معنای ادامه گذراندن دوران محکومیت خود در ایران است یا مبادله به معنای دادن زندانی و گرفتن زندانی است.

وی افزود: انتقال زندانیان در کشورهای مختلف شرایط متفاوتی دارد.

کنعانی در پاسخ به این سوال که آیا وزارت امور خارجه برای انتقال زندانیان از کشورهای دیگر با وزارت دادگستری تعامل دارد، گفت: تعامل بسیار نزدیکی در این زمینه وجود دارد، ارتباط و رایزنی های نزدیک با وزارت دادگستری داریم. دادگستری و با قوه قضائیه به دلیل نوع وظایفی که هر یک از دو دستگاه بر عهده دارند، ارتباط ما مستمر و نزدیک است.

وی افزود: طبیعتا در رابطه با زندانیان اقدامات ما با یکدیگر مرتبط و مکمل و مکمل است.