تاثیر چربی احشایی بر باروری مردان چیست؟


– توسط داون ام. سوئیت، دکتری

مردانی که سطح بافت چربی شکمی بالاتری دارند بیشتر در معرض خطر مشکلات باروری هستند.

برای بیماران مبتلا به چاقی، خطرات سلامتی فراتر از سندرم های متابولیک مانند دیابت نوع ۲، بیماری قلبی، یا سکته مغزی همانطور که در یک مطالعه اخیر اشاره شد،۱ اثرات نامطلوبی بر عملکرد تولید مثل در مردان چاق به دلیل اختلالات هورمونی، افزایش حرارت بیضه و التهاب وجود دارد. برای مردانی که سطوح چربی چربی شکمی بالاتری دارند، خطر ناباروری ممکن است بیشتر باشد.

چربی شکم و باروری مردان

تحقیقات نشان داده است که نحوه توزیع وزن می تواند در این امر نقش داشته باشد باروری. برای مثال، نشان داده شد که مردانی که بافت چربی شکمی بیشتری دارند نسبت به همتایان با وزن سالم مشکلات ناباروری بیشتری را تجربه می‌کنند.۲ علاوه بر این، مشخص شده است که دور کمر بیشتر بر غلظت و تعداد حرکت اسپرم تأثیر منفی می گذارد.۴ چربی احشایی حاوی انسولین و گیرنده های آندروژن بیشتری است، بنابراین مردانی که سطح چربی احشایی آنها بالاست مستعد مقاومت به انسولین هستند، بنابراین سطح تستوسترون آنها پایین تر است.۲. همچنین مشخص شده است که چربی شکمی با اکسیداتیو مرتبط است فشارشناخته شده است که بر باروری مردان تأثیر می گذارد.۴

یک مطالعه اخیر بررسی کرد که چگونه کاهش چربی شکم بر سلامت اسپرم تأثیر می گذارد.۴ نتایج نشان می دهد که کاهش بافت چربی شکم باعث بهبود هورمون های جنسی، یعنی تستوسترون می شود. یک مطالعه دیگر۲ رابطه بین شاخص چربی احشایی (VAI) و پارامترهای اسپرم را بررسی کرد و دریافت که شاخص چربی احشایی (VAI) شاخص خوبی برای باروری مردان است. VAI با استفاده از شاخص توده بدن، دور کمر، تری گلیسیرید و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا محاسبه می شود.

در مطالعه ای به بررسی رابطه VAI و ناباروری در گروهی متشکل از ۲۷۸ مرد تحت درمان ناباروری۱بین BMI و تستوسترون همبستگی معنادار و بین دور کمر و تستوسترون همبستگی منفی وجود داشت. علاوه بر این، محققان یک همبستگی منفی بین شاخص چربی احشایی و پارامترهای اسپرم مانند غلظت اسپرم، تعداد کل اسپرم، حرکت پیشرونده و کل، تستوسترون کل سرم پیدا کردند. بنابراین، نتیجه گیری شد که افزایش چاقی احشایی به دلیل اثرات متابولیکی و هورمونی ممکن است بر باروری مردان تأثیر منفی بگذارد.

کاهش اثرات چاقی بر ناباروری مردان

برای پزشکانی که مردان مبتلا به چاقی را به دلیل نگرانی های مربوط به باروری درمان می کنند، مهم است که بر روی این موضوع تمرکز کنند که چگونه تغییرات سبک زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش می تواند باروری را بهبود بخشد. مرد صبیماران چاق باید برای کاهش وزن خود برای بهبود باروری مشاوره شوند. پزشکان باید با بیماران خود برای ایجاد طرحی برای کاهش بافت چربی شکم همکاری کنند. مداخله کاهش وزن تحت نظارت باید به عنوان بخش مهمی از مراقبت بالینی آنها در نظر گرفته شود. تغییر سبک زندگی، همراه با نظارت رژیم غذایی بسیار کم کالری (VLCD)، می تواند چالش های ناباروری را برای مردان چاق که مایل به پدر شدن هستند کاهش دهد.

منابع:

  1. رابطه بین شاخص چاقی احشایی و باروری مردان
  2. BMI و باروری مردان
  3. در زوج های نابارور، کاهش چربی شکمی در مردان با بهبود کیفیت اسپرم و بارداری همراه است: یک سری مورد
  4. چاقی پدری بر باروری مردان و نتایج کمک باروری تأثیر منفی می‌گذارد: یک مرور سیستماتیک و متاآنالیز