تاثیر چاقی بر کودکان: مسئله وزن چگونه بر جوانان ما سنگینی می کند؟


چاقی یک مشکل جدی سلامتی است که با سرعت نگران کننده ای در کودکان در حال افزایش است. بر اساس گزارش CDC، شیوع چاقی در بین کودکان و نوجوانان ۲ تا ۱۹ ساله در سال ۲۰۱۷-۲۰۲۰، ۱۹.۷ درصد بوده و ۱۴.۷ میلیون کودک را تحت تاثیر قرار داده است. میزان شیوع با وضعیت اجتماعی-اقتصادی و تحصیلی خانوار نسبت معکوس داشت. چاقی یک بیماری پیچیده است و عوامل زیادی مانند ژنتیک، محیط و رفتار نقش مهمی ایفا می کنند. دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی مقرون‌به‌صرفه، غذای سالم و مکان‌های ایمن برای ورزش می‌تواند تا حد زیادی به این همه‌گیری رو به رشد در کودکان خانواده‌های اقتصادی-اجتماعی پایین‌تر کمک کند.

چاقی در کودکان علاوه بر سایر مشکلات روانی اجتماعی می تواند منجر به فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت شود. اگرچه شیوع دیابت نوع ۲ در کودکان چند دهه قبل بسیار کم بود، گزارش های اخیر ۱۵ درصد از دیابت تازه تشخیص داده شده را در میان کودکان و نوجوانان تخمین زده اند. به طور مشابه، فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی، و غیره، عمدتا بیماری های بزرگسالی، به آرامی به جمعیت جوان ما خزش می کنند، عمدتا به دلیل چاقی.

علاوه بر این، کودکان چاق از مشکلات رفتاری زیادی مانند اضطراب، افسردگی، غذا خوردن عاطفی و کمبود توجه رنج می برند. تأثیر اجتماعی چاقی بر این کودکان می تواند از انگ وزن گرفته تا قلدری متغیر باشد. کودکان چاق با نرخ بیشتری نسبت به همسالان خود با وزن طبیعی طرد می شوند و مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. کیفیت زندگی این کودکان ضعیف است. در واقع، مشخص شد که فقیرتر از کودکان مبتلا به سرطان است. پیامدهای جسمی، عاطفی و اجتماعی چاقی در این کودکان بسیار زیاد است و می‌تواند منجر به عواقب پایدار شود.

سبک زندگی که باعث کاهش فعالیت بدنی می‌شود و افزایش زمان تماشای صفحه به غذاها/نوشیدنی‌های پر کالری اضافه می‌شود که به راحتی قابل سفارش هستند، باعث این همه‌گیری شده است. از این رو بسیار مهم است که پایه ای قوی برای سبک زندگی سالم تر ایجاد کنیم که سلامت این کودکان را تا بزرگسالی ارتقا دهد. مطالعات نشان داده‌اند که کودکان چاق که قبل از بزرگسالی به وزن طبیعی رسیده‌اند، نتایجی مشابه بزرگسالانی دارند که هرگز از مشکلات وزنی رنج نبرده‌اند.

اهداف مداخلات درمانی عبارتند از:

  • به کودکان و والدین در مورد اصلاح شیوه زندگی از جمله آشپزی سالم، تشویق به فعالیت بدنی، بهبود خواب و رسیدگی به مسائل رفتاری آموزش دهید.
  • بهبود کیفیت زندگی، عزت نفس و اعتماد به نفس
  • قلدری و تعصب وزنی را متوقف کنید
  • از عوارض جانبی مرتبط با وزن جلوگیری کنید

مدیریت چاقی/اضافه وزن به اندازه بیماری پیچیده است. این شامل یک رویکرد چند رشته ای با متخصصان تغذیه، متخصصان اطفال، روانشناسان و مربیان است. برای کودکانی با وزن سرسخت که به تنهایی به اصلاح شیوه زندگی پاسخ نمی‌دهند، ارجاع به متخصص طب چاقی کاهش وزن ساختاریافته و موفقی را تضمین می‌کند. کودکان آینده ما هستند. از این رو، ایجاد یک پایه سالم که بر اساس آن بتوانند مادام العمر رشد کنند، بسیار مهم است. اولین قدم به سوی آن، توانمندسازی آنها با ابزار و دانش برای یک سبک زندگی سالم تر است.

منابع اضافی

برای اطلاعات بیشتر در مورد چاقی کودکان، به صفحه منابع اطفال OMA مراجعه کنید.