تاثیرات شخصیتی و تاثیر آن بر چاقی


– توسط Andrea M. Pampaloni، Ph.D.

ویژگی های شخصیتی با طیف وسیعی از پیامدهای سلامتی از جمله چاقی مرتبط است.

در حالی که بسیاری از گروه ها دارای علایق و ویژگی های مشترک هستند، هر فردی شخصیت منحصر به فرد خود را دارد. شخصیت منعکس کننده نحوه تفکر، احساس و رفتار افراد بر اساس علایق، فرهنگ، ارزش ها، توانایی ها، احساسات و موارد دیگر است. جای تعجب نیست که ویژگی های شخصیتی مختلف با طیف وسیعی از پیامدهای سلامتی، از جمله چاقی همراه است.

ویژگی های شخصیتی مرتبط با چاقی

بیمارانی که از نظر روان رنجورخویی یا برونگرایی در رتبه بالایی قرار دارند یا از نظر وظیفه شناسی پایین هستند، با توجه به BMI، چربی بدن، دور کمر و دور باسن، احتمال چاقی بیشتری دارند. به طور مشابه، تکانشگری یک پیش بینی کننده چاقی است.۱ همچنین ارتباط واضحی بین چاقی و اختلالات شخصیتی، به ویژه برای زنان وجود دارد، و این یافته ها در بزرگسالان و نوجوانان ثابت است.

تیپ های شخصیتی نیز بر موفقیت بیماران در کاهش وزن و حفظ کاهش وزن تأثیر می گذارد. جالب توجه است که هم بیماران «نیازمند» و هم آنهایی که خود را برون‌گرا، اجتماعی و دوستانه می‌شناسند، همگی در کاهش وزن موفق بوده‌اند، اگرچه گروه دوم بهبود بیشتری نسبت به برنامه‌های کاهش وزن نشان دادند. ۲ برعکس، بیماران مبتلا به اختلالات شخصیتی نرخ موفقیت پایینی دارند. با برنامه های کاهش وزن

این مطالعات همچنین نشان می دهد که برخی از این ویژگی ها منجر به افزایش چاقی در دوران بزرگسالی می شود، در حالی که برخی دیگر منجر به افزایش و کاهش وزن در دوره های مختلف می شود. اگرچه اصطلاحات و معیارهای مورد استفاده در این مطالعات متفاوت است، اما ارتباط بین شخصیت و چاقی واضح و ثابت است. با توجه به اینکه شخصیت منعکس کننده عوامل ذاتی و محیطی است که بر رفتارها و اعمال تأثیر می گذارد، اینها نتایج معقول و مورد انتظار هستند.

رژیم های بسیار کم کالری می توانند به مشکلات شناختی مرتبط با شخصیت کمک کنند

همه اینها اهمیت یک رویکرد فردی را تقویت می کند که استراتژی های کاهش وزن و حفظ وزن خاص را برای هر بیمار هدف قرار می دهد. یک رژیم غذایی بسیار کم کالری (VLCD) طیف وسیعی از مزایا را برای رسیدگی به عوامل مختلفی که به بیماران انگیزه می دهند ارائه می دهد: کاهش وزن سریع برای مزایای سلامتی. راحتی؛ رویکرد تیمی برای تشویق و انگیزه و ابزارهای الکترونیکی برای ردیابی و شخصی سازی، در میان دیگران. این رویکرد شخصی‌شده «کل فرد» بیماران را درگیر می‌کند و آنها را قادر می‌سازد تا تغییرات سبک زندگی را در اولویت قرار دهند که به سلامت کلی آنها، از جمله سلامت روانشان، کمک می‌کند.

منابع:

  1. شخصیت و چاقی در طول عمر بزرگسالان
  2. تأثیر ویژگی های شخصیتی موفقیت یک درمان چاقی چندوجهی