بیوگرافی امیر قلعه


گزارش کردن صدای ایراناردشیر قالنوئی معروف به امیر قالنوئی (زاده ۱ آذر ۱۳۴۲ در تهران، امیر قالنوئی اهل نیشابوری) و مربی فوتبال اهل ایران است. او سابقه سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران را دارد.

نام کامل: اردشیر قالنوئی
نام مستعار: امیر قلعه نویی
زادروز: ۱ دی ۱۳۴۲
محل تولد: تهران
سمت: مربی فوتبال (گذشته: هافبک)

باشگاه فعلی: سپاهان اصفهان (سرمربی)

بیوگرافی امیر قلعه

بیوگرافی امیر قلانویی

اردشیر قلعه‌نویی معروف به امیر قلعه‌نویی (زادهٔ ۱۳۴۲ در تهران) سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران است. اهل محله نازی آباد تهران است. پدرش نام های اردشیر و بابک را برای خود و برادرش انتخاب کرد، اما از کودکی بیشتر او را امیر صدا می کردند. او در هفت سالگی پدرش را از دست داد و از آن پس مجبور شد کار کند و فوتبال را نیز دنبال کند. امیر قلعه نویی یک پسر به نام محمد هوتن و یک دختر به نام خاتون دارد.

زمان بازی امیر قلعه نویی

امیر قلعه نویی در سال ۱۳۷۷ به تیم ملی جوانان دعوت شد، عملکرد قابل قبولی ارائه کرد و در اسفند ۱۳۷۸ از تیم راه آهن راهی شاهین شد. شاهین در آن زمان بازیکنان ملی پوش زیادی داشت. او در اواسط لیگ سال ۶۶ پس از پیروزی ۲ بر صفر مقابل پرسپولیس از شاهین جدا شد و راهی السد قطر شد. امیر در زمستان ۶۷ به تهران بازگشت و این بار به باشگاه استقلال تهران رفت و پشت میز قرارداد نشست و پیراهن آبی به تن کرد.

اولین بازی امیر قلعه نویی به عنوان بازیکن استقلال در ۲۸ اسفند ۱۳۶۷ برابر پرسپولیس بود. این بازی که در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی برگزار شد به ضربات پنالتی رفت و امیر قلعه نویی پنالتی خود را از دست داد.

این بازیکن خلاق تا پایان دوران بازیگری خود تنها ۱۹ بازی ملی انجام داد که ۱۸ بازی آن در ۳۰ سالگی اتفاق افتاد. امیر اولین بار در سال ۶۴ توسط ناصر ابراهیمی به تیم ملی دعوت شد.

امیر قلعه نویی در اردیبهشت ۶۵ به همراه تیم ملی به چین سفر کرد و برای اولین بار پیراهن تیم ملی الف را بر تن کرد اما تا سال ۷۲ دیگر هرگز به تیم ملی دعوت نشد و در کارنامه ملی قلعه نویی تنها با یک گل می توان گلزنی کرد. آن هم در مقابل کویت.

مصدومیت «امیر قلعه نویی» و خداحافظی از فوتبال

قلعه نویی در دوران بازیگری چندین بار مصدوم شد و دو بار مصدومیت شدیدی را تجربه کرد. بار اول در سال ۱۳۷۱ و بار دوم در سال ۱۳۷۵ دچار مصدومیت شدید و طولانی مدت شد که در نهایت منجر به بازنشستگی وی از فوتبال شد. عواقب مصدومیت شدید زانو بعد از بازی با او بود و مجبور شد چندین بار زانو را جراحی کند.

دوره مربیگری امیر قلعه نویی

امیر قلعه نویی در دوران مربیگری خود کارنامه موفقی از خود به جای گذاشته است. او به عنوان سرمربی با تیم های مختلف توانسته به افتخاراتی دست یابد. وی سابقه مربیگری در تیم های ملی و باشگاهی برق تهران، کشاورز، استقلال اهواز، استقلال تهران، تراکتورسازی و سپاهان را دارد.

وی در سال های ۱۳۸۴، ۱۳۸۷ و ۱۳۹۱ تیم استقلال تهران و در سال های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ تیم سپاهان اصفهان را به مقام قهرمانی لیگ برتر ایران رساند و هم اکنون با ۵ گل پرافتخارترین مربی لیگ برتر ایران است. قهرمانی با تیم های استقلال و سپاهان، دو نایب قهرمانی با تیم های استقلال و تراکتورسازی تبریز و یک مقام سوم با تیم استقلال. وی همچنین توانست دو عنوان قهرمانی در سال های ۱۳۸۱ و ۱۳۸۷ و یک نایب قهرمانی جام حذفی ایران در سال ۱۳۸۳ با تیم استقلال تهران کسب کند.

مربیگری تیم ملی فوتبال ایران

با جدایی برانکو ایوانکوویچ کروات در ۲۶ مرداد ۱۳۶۴ قلانوی به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد تا این تیم را برای حضور در جام ملت های آسیا در سال ۲۰۰۷ آماده کند و از همکاری ناصر ابراهیمی، ابراهیم زاده، پیروانی، … آقاجانیان، کریم بستانی و مظلومی در کادر فنی تیم ملی برای هدایت تیم ملی.

در مسابقات مقدماتی جام ملت های آسیا ۲۰۰۷ تیم ملی با کسب ۴ برد و ۲ تساوی به مقام اول گروه خود با ۳ امتیاز بیشتر از کره جنوبی دست یافت. تیم ملی ایران در مرحله نهایی جام ملت های آسیا (۲۰۰۷) پس از قهرمانی در گروه با ۷ امتیاز و ایستادن بالاتر از ازبکستان و چین در مرحله گروهی، در مرحله یک چهارم نهایی مقابل کره جنوبی با ضربات پنالتی حذف شد. او مسئولیت این ناکامی را بر عهده گرفت و گفت: در این ناکامی همه تقصیرها به گردن من است و نباید از بازیکنان انتقاد کرد.

پیروزی ۸ بر ۱ مقابل جامائیکا بهترین نتیجه و شکست ۴ بر صفر مقابل مکزیک در دیداری دوستانه بدترین نتیجه قلانوی با تیم ملی ایران بود. کسب ۱ امتیاز در هر بازی. او پس از جدایی از تیم ملی و در پایان سال ۲۰۰۷ جزو سه کاندیدای عنوان بهترین مربی سال آسیا معرفی شد اما موفق به کسب این عنوان نشد.

افتخارات زمان بازی امیر قلعه نویی

قهرمانی در اولین دوره لیگ قدس (۱۳۶۴) به همراه تهران الف

قهرمانی در لیگ فوتبال قطر (۱۳۶۷/۱۹۸۸) همراه با السد قطر

قهرمانی جام حذفی فوتبال قطر (۱۳۶۷/۱۹۸۸) همراه با السعد قطر

قهرمانی در لیگ باشگاه های ایران (لیگ قدس) (۱۳۶۹) به همراه استقلال تهران

قهرمانی در جام باشگاه های آسیا (۱۳۷۰) (۹۱-۱۹۹۰) به همراه استقلال تهران

قهرمانی در جام باشگاه های تهران (۱۳۷۰) به همراه استقلال تهران

قهرمانی در سوپرجام تهران (۱۳۷۳) به همراه استقلال تهران

قهرمانی در جام حذفی فوتبال ایران (۱۳۷۵) به همراه استقلال تهران

نایب قهرمان جام تهران ۱۳۵۹ به همراه راه آهن تهران

نایب قهرمان جام باشگاه های تهران ۱۳۶۴ و ۱۳۶۵ به همراه شاهین تهران

نایب قهرمان جام باشگاه های تهران ۱۳۶۸ و ۱۳۶۹ به همراه استقلال تهران

نایب قهرمان جام حذفی فوتبال ایران ۱۳۶۹ به همراه استقلال تهران

نایب قهرمانی جام باشگاه های آسیا (۱۳۷۰) (۹۲-۱۹۹۱) به همراه استقلال تهران

نایب قهرمانی جام باشگاه های ایران (لیگ آزادگان) ۱۳۷۱ و ۱۳۷۳ به همراه استقلال تهران

بیوگرافی امیر قلعه
افتخارات سرمربی امیر قلعه نویی

قهرمانی در جام حذفی ۱۳۸۰-۱۳۸۱ با تیم استقلال تهران
قهرمانی در لیگ برتر فوتبال ایران ۸۵-۸۴ با تیم استقلال تهران
قهرمان بازی های غرب آسیا ۲۰۰۷ با تیم ملی فوتبال ایران
قهرمانی در جام حذفی ۲۰۱۸-۲۰۱۸ به همراه تیم استقلال تهران
قهرمانی در لیگ برتر فوتبال ایران ۸۸-۸۷ با تیم استقلال تهران
قهرمانی لیگ برتر فوتبال ایران ۸۹-۸۸ با تیم سپاهان اصفهان

قهرمانی لیگ برتر فوتبال ایران ۹۰-۸۹ با تیم سپاهان اصفهان
قهرمانی در لیگ برتر فوتبال ایران ۹۲-۹۱ با استقلال تهران
نایب قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران ۸۳-۸۲ با استقلال تهران
نایب قهرمانی جام حذفی ۲۰۱۸-۲۰۱۸ با تیم استقلال تهران
مقام سوم لیگ برتر فوتبال ایران ۸۴-۸۳ به همراه استقلال تهران
نایب قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران ۹۰-۹۱ با تیم تراکتورسازی تبریز

ازدواج امیر قلعه نویی

بیوگرافی امیر قلعه

امیر قلعه نویی در سنین پایین ازدواج کرد و دو فرزند به نام های هوتن و خاتون دارد.

بیوگرافی امیر قلعه