بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون کمبود مسکن داریم/ نمی دانم مشاورم چرا دستگیر شد!گزارش کردن صدای ایرانرستم قاسمی با حضور در برنامه خط اول درباره آمادگی های وزارت راه و شهرسازی برای اربعین امسال توضیح داد: در موضوع اربعین امسال شرایط متفاوتی نسبت به هر سال داریم، زیرا تعداد زائران بیش از پنج میلیون نفر وجود دارد که جمعیت عظیمی است. اکنون در کشور ستاد مرکزی اربعین را داریم که مسئولیت آن بر عهده وزیر کشور است و هر کدام از وزارتخانه ها وظایفی دارند.

مسیر جاده های پاکستان و پایانه های میرجاوه به پایانه های غرب کشور را اصلاح کردیم.

وی با اشاره به مسئولیت حمل و نقل جاده ای گفت: از ابتدای سال گذشته ستادی تشکیل و مسیر راه ها از پایانه پاکستان و میرجاوه تا پایانه های غرب کشور را اصلاح کردیم. برای تعمیر و بهسازی این معابر در این مدت بیش از ۱۳۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است و در این مدت همکاران ما به صورت شبانه روزی کار کردند.

برای تردد پنج میلیون زائر به ۱۴ هزار اتوبوس نیاز داریم

وزیر راه و شهرسازی درباره ظرفیت ناوگان جاده ای گفت: وضعیت راه ها خوب است اما وضعیت ناوگان حمل و نقل مناسب نیست. برای جابجایی پنج میلیون زائر به ۱۴ هزار اتوبوس نیاز داریم اما از امروز ۸ هزار اتوبوس در اختیار داریم. برای تامین این مقدار اتوبوس باقیمانده، جلسه ای با ارگان های مختلف برگزار کردیم، حتی اگر هر کدام از آژانس ها در این مدت سرویس دهی به کارکنان خود را محدود کرده و تعدادی اتوبوس در اختیار ما قرار دادند، زیرا بحث کمبود اتوبوس است. یک مسئله جدی برای ما

کسانی که می توانند از ماشین شخصی استفاده کنند

قاسمی ادامه داد: در این مدت پایانه ها و پارکینگ ها را توسعه دادیم، امکاناتی مانند سایه بان را در این مناطق قرار دادیم چرا که امسال هوا گرم است و این جمعیت زیاد آمادگی لازم را می طلبد. ما تا جایی که می توانیم وسایل حمل و نقل عمومی را فراهم می کنیم، اما از آنجایی که وسایل حمل و نقل عمومی کمیاب بود، توصیه می کنیم کسانی که می توانند از وسایل نقلیه شخصی استفاده کنند.

وی درباره اقدامات انجام شده در حوزه ریلی گفت: در حوزه ریلی امسال ۱۰۰ درصد ظرفیت را افزایش داده ایم و توانایی جابه جایی ۳۰۰ هزار نفر را به مرزهای عراق داریم. این قطارها در شهرهای مختلف تردد می کنند و اقدامات خوبی برای بازگشت زودتر زائران به شهرهای خود انجام شده است. قطار زاهدان – خرمشهر نیز روز سه شنبه برای انتقال زائران از زاهدان به خرمشهر افتتاح شد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه امسال افزایش قیمتی در حوزه ریلی نداشته است، گفت: در حوزه هوایی نرخ بلیت رفت و برگشت به نجف شش میلیون تومان است و هیچ شرکت هواپیمایی حق ندارد بلیط را با فروش با نرخ بالاتر شارژ کنید. البته با توجه به خالی بودن کامل اتوبوس ها، امروز افزایش جزئی در قیمت بلیت اتوبوس ها داشتیم و به آنها مشوق هایی دادیم.

قاسمی ادامه داد: از جمله مقرر شد در ۱۵ روز اربعین هیچ گونه عوارض آزادراهی از خودروها و اتوبوس ها دریافت نشود. البته واقعیت این است که اتوبوس کم داریم، تعداد متقاضیان اربعین بیش از ظرفیت ماست، حتی سعی کردیم ۴۰۰۰ اتوبوس از کشورهای همسایه اجاره کنیم اما موفق نشدیم اما طبق دستور آقای مخبر. اتوبوس ها تامین می شود که در این صورت بخشی از مشکلات ما حل می شود.

وزارت راه مابه التفاوت بیش از شش میلیون بلیت را پرداخت می کند

وی در خصوص تخلف در فروش بلیت های چارتری اربعین گفت: برخی از بلیت های چارتر مربوط به زمان قبل از ایام اربعین بوده است اما در این مدت اجازه فروش بلیت چارتر را ندارند. تاکنون ۱۵۰ پرواز به نجف داشته ایم، تخلفات محدودی صورت گرفته که با آن برخورد شده است. امسال آژانس ها اجازه فروش ندارند اما خود شرکت های هواپیمایی باید بلیت بفروشند. اگر زائران بلیت را با قیمت گران خریداری کردند، در فرودگاه ها میز خدمت داریم که می توانند گزارش دهند و وزارت راه مابه التفاوت را پرداخت می کند.

وزیر راه با بیان اینکه تعداد پروازها محدود است، گفت: در حال رایزنی برای افزایش پروازها هستیم اما فرودگاه های نجف و بغداد به دلیل اینکه ظرفیت مشخصی دارد تعداد پروازهای مشخصی به ایران اجازه می دهد. درخواست ما ۱۰۰۰ پرواز است اما هنوز از عراق مجوز نگرفته ایم. سال گذشته ۶۰ هزار زائر هوایی داشتیم اما امسال برای ۱۰۰ هزار نفر برنامه ریزی کردیم که البته بیش از ۵۰۰ هزار نفر ثبت نام و درخواست سفر هوایی کردند اما ظرفیت هوایی ما در دو هفته بسیار کمتر از این تعداد است.

قاسمی همچنین پاسخ داد که آیا برکناری دو مدیر ایران ایر به دلیل توزیع نامناسب بلیط هواپیما صحت دارد؟

تحریم ها بر صنعت هوانوردی ایران تاثیر گذاشت

وی با تایید اینکه تحریم ها صنعت هوانوردی ایران را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: اکنون قیمت یک هواپیمای ایرباس ۱۰۰ میلیون دلار است که با این قیمت نمی توان با ایرباس جدید در ایران پرواز کرد. خطوط هوایی نیز درست است. قطعات هواپیما با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی دیگر وارد نمی شود. از طرفی قیمت ها برای مردم گران است. با وجود این در سال گذشته ۷۶ پرنده داشتیم که با ایجاد مکانیزم و تعمیرات، امسال به ۱۷۰ پرنده توان پرواز رسیدیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در چند ماه گذشته وضعیت بسیار خوبی برای تعمیر هواپیماها داشتیم، گفت: قرار نبود این موضوع را اعلام کنم اما از آنجایی که ایران اینترنشنال این موضوع را افشا کرده است، امروز می گویم. ، با دانش متخصصان ایرانی ۹ فروند هواپیما هواپیمای روسی در ایران در حال تعمیر است. این نشان می دهد که تحریم های زیادی را پشت سر گذاشتیم و به فناوری تعمیر دست یافتیم.

قاسمی با بیان اینکه یکی از مسائل جدی کشور که باید به آن توجه شود توسعه ناوگان ریلی است، گفت: برای ۱۴ هزار کیلومتر خطوط ریلی موجود به ۱۰۰۰ لکوموتیو نیاز داریم و همچنین طبق برنامه ریزی ما ۳۰ درصد از بار کشور باید توسط حمل‌ونقل ریلی جابه‌جا شود، اما ما با دو مشکل مواجه هستیم: قدیمی بودن ناوگان و تعداد کم زیرساخت‌های حمل‌ونقل. سرعت قطارهای باری ما کمتر از ۱۰ کیلومتر در ساعت است و زیرساخت های کشور نیز برای حمل و نقل ریلی بسیار نامناسب است و برای توسعه این بخش نیازمند برنامه ریزی دقیق هستیم.

وی با اشاره به تکمیل خط ریلی شلمچه – بصره گفت: مشکل داخلی عراق باعث شده تا شاهد پیشرفت توقف راه آهن شلمچه – بصره باشیم. امیدواریم این خط با ثبات در عراق دنبال شود.

استفاده از ظرفیت های کریدور ترانزیتی کشور

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نشست اخیر در عشق آباد و تفاهم نامه ها در خصوص استفاده از ظرفیت کریدور ترانزیتی کشور، گفت: ایران در مسیر ژئوپلیتیکی ترانزیت بین المللی قرار دارد و همه کشورهای حاضر در این نشست درخواست دیدار کردند. با ایران، زیرا ما بهترین مسیر کریدور را داریم. ما در منطقه هستیم و ظرف سه ماه در حال مذاکره با همه این کشورها هستیم. بر اساس گزارش ها، ۲۰۰ میلیون تن بار در منطقه وجود دارد و اگر ۵۰ درصد این محموله را جذب کنیم، رقم بسیار خوبی برای ترانزیت ما خواهد بود.

قاسمی با بیان اینکه تا کنون بیش از ۳.۵ میلیون تن ترانزیت نداشته ایم، افزود: سال گذشته ۱۰ میلیون تن بار از کشور ترانزیت شد و اکنون با روس ها برای انتقال ۲۰ میلیون تن توافق داریم و وجود دارد. قصد دارند این قرارداد را به ۵۰ میلیون تن افزایش دهند. بله، اما باید یک تحول جدی در مسیر داشته باشیم تا بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید کریدورهای اصلی کشور در حوزه زیرساختی را در یک برنامه چهار ساله توسعه دهیم تا حجم بیشتری از محموله های منطقه از طریق کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب از ایران عبور کند. انتقال محموله از هند به فنلاند از ایران ۱۵ روز طول می کشد در حالی که همین مسیر دریایی بیش از ۴۵ روز طول می کشد و تا دو ماه آینده تحول اساسی در این زمینه رخ خواهد داد. همچنین مسیر چابهار – سرخس در شرق کشور و خط ریلی رشت – آستارا از مهم ترین زیرساخت های ریلی کشور است که تکمیل می شود.

نمی دانم چرا مشاورم دستگیر شد

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوالی درباره دستگیری یکی از مشاورانش وی در این وزارتخانه گفت: یکی از مسئولان اطراف ما دستگیر شده و نمی دانیم چرا دستگیر شده است. شاید مردم از نظر سیاسی با من زاویه داشته باشند، اما اگر فردی در بحث اقتصادی مشکلی دارد، حتی اگر چشم من باشد، باید تخلیه شود.

قاسمی گفت: مسئولیت بزرگی در نیروی قدس سپاه و قرارگاه خاتم و پروژه ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی داشتم و روی این مسائل حساس هستم. من در این مورد اظهار نظر نمی کنم زیرا اطلاعی از دستگیری وی ندارم.

وی با اشاره به لزوم بستن گلوگاه های فساد گفت: تنها دو سازمان راهداری و راه آهن به صدور مجوز دسترسی دارند و قرار است در روزهای آینده این دو سازمان به پورتال ملی متصل شوند تا از بروز فساد در آن جلوگیری شود. دولت سیزدهم

بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون واحد مسکونی کم داریم

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت مسکن در کشور گفت: عقب ماندگی جدی در ساخت و ساز مسکن در کشور داریم که بیشتر آن مربوط به پاسخگویی به نیازهای جدید است و بین ۱۰ تا ۱۰ درصد کمبود داریم. ۱۵ میلیون واحد مسکونی از مهرماه به بعد تحویل مسکن به متقاضیان ادامه می یابد، در شهرهایی که زمین وجود دارد زمین رایگان به آنها می دهیم تا در مدت زمان مشخص بروند خانه بسازند.

قاسمی با اشاره به برنامه دولت برای ساخت مسکن یک طبقه و دو طبقه گفت: در حال حاضر ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی در مرحله نهایی سازی است و در نظر داریم تا پایان دولت ۸۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی را تکمیل کنیم. ۳۰۰ هزار مسکن خود مالک در دستور کار است، هدف ما در کشور افزایش عرضه مسکن است که به صورت شبانه روزی پیگیری می شود.

وی افزود: موضوع ما بحث زمین نیست و زمین را برای دو سال آینده تامین کرده ایم، رئیس جمهور دغدغه ساخت مسکن را دارد و شبانه روز این موضوع را پیگیری می کنند و به همه دستگاه ها دستور دادند که زمین مورد نیاز را تا پایان شهریور ماه تامین کنید.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تفاهم بین وزارت راه و سازمان ثبت احوال گفت: در صورتی که مسئولان زمین در اختیار نهضت ملی مسکن قرار دهند، سند زمین به صورت یک طرفه در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است. توسعه. زمین هایی که دولت برای نهضت مسکن ملی در نظر گرفته، چهار درصد کل زمین هاست. ما در نهضت ملی مسکن به جز بانک مسکن از بانک ها راضی نیستیم و بسته تسهیلاتی ما اجرای تدریجی قانون جهش تولید و عرضه مسکن است.