به روز رسانی تحقیقات چاقی کودکان | جولای ۲۰۲۲


کمیته اطفال OMA هر ماه یک به روز رسانی تحقیقات چاقی متمرکز بر کودکان را بررسی می کند تا به شما کمک کند در مورد آخرین یافته ها به روز باشید. به روز رسانی این ماه به چاقی کودکان و داروهای ضد چاقی می پردازد.

درمان دکستروآمفتامین در کودکان مبتلا به چاقی هیپوتالاموس

خلاصه مقاله

بیماران مبتلا به چاقی هیپوتالاموس اکتسابی یا ژنتیکی معمولاً در کاهش یا حفظ وزن خود با مشکل بیشتری مواجه می‌شوند که اغلب به دلیل هیپرفاژی و کاهش مصرف انرژی است. در این مطالعه گذشته نگر، ۸۲ درصد از کودکان مبتلا به چاقی هیپوتالاموس که تحت درمان با دکستروآمفتامین قرار گرفتند، بهبود در شاخص توده بدنی را تجربه کردند و ۷۶ درصد بهبودی در هیپرفاژی، رفتار و/یا انرژی را گزارش کردند. مقاله کامل را بخوانید.

بررسی مقاله

اختلال در مسیرهای هیپوتالاموس تنظیم کننده گرسنگی و مصرف انرژی، چه اکتسابی (بیشتر به دلیل درمان تومور سوپراسلار، تروما، یا عفونت)، یا ژنتیکی، اغلب منجر به چاقی مقاوم به درمان می شود. بیماران مبتلا به چاقی هیپوتالاموس (HO) درجات بیشتری از هیپرفاژی و کاهش مصرف انرژی دارند. مطالعات قبلی شامل تعداد کمی از کودکان مبتلا به چاقی هیپوتالاموس نشان داده است که درمان با دکستروآمفتامین منجر به تثبیت یا کاهش وزن/شاخص توده بدنی (BMI) شده است. این مطالعه گذشته نگر ۱۹ بیمار مبتلا به HO را، چه مادرزادی و چه اکتسابی، تجزیه و تحلیل کرد و تغییرات در BMI، مصرف انرژی در حالت استراحت، ترکیب بدن، رفتار و هیپرفاژی را ارزیابی کرد.

دوز اولیه دکستروآمفتامین ۵ میلی گرم در روز بود. بسته به پاسخ درمانی و عوارض جانبی، دوز به صورت هفتگی ۵ میلی گرم در روز به حداکثر ۰.۵ میلی گرم بر کیلوگرم در روز یا ۴۰ میلی گرم در روز افزایش یافت. به آنها دستور داده شد که اصلاحات سبک زندگی را که قبلاً توصیه شده بود ادامه دهند. قابل ذکر است، ۲ نفر از ۱۹ بیمار نیز در یک مطالعه موازی ثبت نام کردند و مشاوره رژیم غذایی گسترده بیشتری دریافت کردند.

در این مطالعه، ۸۲ درصد از کودکان مبتلا به چاقی هیپوتالاموس تحت درمان با دکستروآمفتامین، بهبود (۶۴.۷ درصد) یا تثبیت (۳۵.۳ درصد) در شاخص توده بدن را تجربه کردند. بیشترین اثر در طول ۶ ماه اول درمان مشاهده شد. مصرف انرژی در حالت استراحت در ۷۶% افزایش یافت و دو بیمار افزایش در شاخص توده بدنی را تجربه کردند. تفاوت معنی داری در درصد توده چربی وجود نداشت. اکثر بیماران بهبود هیپرفاژی را گزارش کردند. چهل و هفت درصد بهبود در رفتارها (شامل جستجوی غذا، تمرکز و حملات خشم) را گزارش کردند، در حالی که ۲۹ درصد افزایش سطح فعالیت را گزارش کردند. کمتر از ۱۰٪ عوارض جانبی مانند فشار خون بالا (۱۰٪) و تغییرات رفتاری نامطلوب (مانند عاطفه صاف، کم کاری یا بیش فعالی، و عصبانیت) را گزارش کردند.

داروهای محرک برای استفاده در اطفال برای درمان اختلال کمبود توجه بیش فعالی، اختلال پرخوری (Lisdexamfetamine) مورد تایید FDA هستند. سمپاتومیمتیک، فنترمین، برای درمان چاقی در نوجوانان ۱۶ ساله و بالاتر تایید شده است. در پایان، کودکان و نوجوانان مبتلا به چاقی هیپوتالاموس ممکن است پس از مشاوره مناسب در مورد استفاده بدون برچسب، عوارض جانبی بالقوه، تحمل و خواص اعتیادآور، از آزمایش داروهای محرک بهره مند شوند.

منابع اضافی

منابع بیشتری را که توسط کمیته اطفال OMA تهیه شده است را در صفحه منابع کودکان ما بیابید. در آنجا مرور مقالات اضافی در مورد موضوعات مختلف مرتبط با چاقی و همچنین منابع عمومی برای پزشکان و خانواده ها را خواهید یافت.