برجام در آستانه احیا یا شکست!؟گزارش کردن صدای ایران بلومبرگ نوشت: چشم انداز محدودی برای دستیابی به توافق وجود دارد. توافقی که می تواند بحران جهانی انرژی را کاهش دهد و امکان تولید و صادرات انرژی توسط ایران را افزایش دهد چرا که ایران دومین کشور جهان از نظر ذخایر گاز طبیعی و چهارمین کشور از نظر ذخایر نفتی است.
اتحادیه اروپا در پانزدهمین ماه مذاکرات میانجیگری رابرت مالی فرستاده ویژه آمریکا و علی باقری کنی به سر می برد. از زمان خروج ایالات متحده از برجام، ایران همواره فعالیت های هسته ای خود را تشدید کرده و امکان نظارت بین المللی بر این فعالیت ها را محدود کرده است. به گفته بلومبرگ، اگر رهبری ایران تصمیم به نظامی کردن برنامه هسته‌ای خود بگیرد، این کشور اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت چندین سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد.
به گفته دیپلمات های اتحادیه اروپا، سیاست حاکم بر ایران و آمریکا ممکن است مانع از پذیرش پیشنهادات اتحادیه اروپا توسط هر یک از طرفین شود. ایران می داند که دست کشیدن از دستاوردهای هسته ای خود به معنای قربانی کردن اهرم های مذاکره است. در ایالات متحده نیز مخالفت با توافق هسته ای شدید است. معامله با ایران ممکن است برای جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، با برگزاری انتخابات میان دوره ای کنگره در نوامبر دشوار شود.
به گفته مقامات اتحادیه اروپا، حتی در صورت شکست مجدد مذاکرات فعلی، بعید است که شکست و “معامله مرده” رسما اعلام شود زیرا به نفع هیچکس نیست. برای آنها، ماندن در بلاتکلیفی ممکن است محتمل ترین نتیجه باشد.
به گفته دیپلمات های اروپایی، زمزمه هایی برای برگزاری دور دیگری از این مذاکرات به گوش می رسد. بلومبرگ می نویسد ایران از درخواست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای خروج از لیست گروه های تروریستی در آمریکا خارج شده و بر گرفتن تضمین از آمریکا برای عدم خروج مجدد از برجام تاکید کرده است.
این دیپلمات‌ها گفته‌اند در دور جدید مذاکرات، پیشرفت‌هایی در این زمینه حاصل شده است تا حتی در صورت خروج آمریکا از توافق، منافع اقتصادی ایران تضمین شود.