برای کاهش نیاز مردم به فیلترها برنامه داریمگزارش کردن صدای ایرانعیسی زارع پور امروز در حاشیه همایش ظرفیت شبکه ملی اطلاعات که در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، درباره شبکه ملی اطلاعات گفت: شبکه ملی اطلاعات مبانی روشن، برنامه و شاخص های مصوب دارد و اکنون بسیج شده ایم. کلیه امکانات وزارت ارتباطات تا استقرار کامل شبکه ملی اطلاعات محقق شود. شبکه ملی اطلاعات چیزی نیست جز شبکه ای پرسرعت، باکیفیت و ایمن که در آن محتوا و خدمات متنوعی عمدتاً محلی و باکیفیت ارائه می شود. این شبکه برای تسهیل زندگی و بهبود کسب و کار در دسترس مردم است.

وی با اشاره به لزوم رسیدن به سرعت چند ۱۰ برابری و چند صد برابری نسبت به شرایط فعلی، گفت: این کار با اجرای یکی از پروژه های شبکه ملی اطلاعات که پروژه فیبر نوری منازل و منازل است محقق می شود. کسب و کار. شبکه ملی اطلاعات کار مثبتی است و پیشرفت خوبی دارد. در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی، گزارش پیشرفت کار را به روسای ادارات و شورای عالی فضای مجازی ارائه کردیم و بر اساس شاخص هایی که با مرکز ملی به تفاهم رسیدیم، ۴۴ درصد بوده ایم. تاکنون پیشرفت کرده است و امیدواریم تا پایان سال به این میزان برسیم. افزایش ۶۵ درصدی

ما در مرحله ای هستیم که زندگی اصلی مردم در خدمات ارائه شده به مردم در بستر فناوری اطلاعات است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: امروز فناوری اطلاعات به زیرساختی برای زندگی مردم تبدیل شده و در تمام ابعاد زندگی مردم نفوذ کرده است و در مرحله ای هستیم که زندگی اصلی مردم در خدماتی است که به مردم ارائه می شود. بستر فناوری اطلاعات و در فضای مجازی منتقل شده است، بنابراین تامین امنیت فعالیت افراد در این فضا یکی از مهم ترین موضوعاتی است که باید با آن مقابله کنیم.

زارع پور ادامه داد: باید زمینه های وقوع جرم را در این فضا از بین ببریم و از ابزارهای فنی و زیرساخت های قانونی برای حفظ حریم خصوصی افراد در این فضا استفاده کنیم. امنیت اکنون به یک الزام برای فضای مجازی تبدیل شده است، همانطور که امنیت در فضای واقعی یک الزام است و اگر وجود نداشته باشد، کسب و کارها نمی توانند به فعالیت خود ادامه دهند. امروزه شاهد تعداد زیادی از تجهیزات ساخت داخل در حوزه امنیت بوده ایم و باید تلاش کنیم تا هر روز کیفیت آنها را ارتقا دهیم و بازاری برای عرضه محصولات آنها در داخل کشور و همچنین سایر کشورها ایجاد کنیم. تبدیل شدن به یکی از کشورهای پیشرو در زمینه امنیت.

ما اختلال گسترده شبکه را تکذیب می کنیم

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اثربخشی ۸۰ درصدی فیلترشکن ها و افزایش این استفاده به دلیل قطعی اینترنت، گفت: اختلال گسترده شبکه را تکذیب می کنیم. اقدامی که ما برای فعال کردن جستجوی ایمن انجام دادیم روی هیچ سرویس دیگری نیز تأثیری نداشت و اگر کسی مدرکی دارد لطفاً مدرکی ارائه دهد که تاکنون ارائه نشده است.

برای کاهش نیاز مردم به فیلترها برنامه داریم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه استفاده از فیلترشکن ها را موضوع مهمی دانست و گفت: اکنون بسیاری از گوشی های هموطنان ما به بدافزار آلوده شده اند و راه ورود این بدافزارها فیلترینگ و بای پس VPN است. ابزار. برنامه ای که در وزارت ارتباطات داریم کاهش نیاز مردم به فیلترشکن است. برنامه ای برای این امر تدارک دیده شده که در زمان مناسب اعلام خواهد شد تا مردم نیازی به فیلترشکن نداشته باشند و خدمات مورد نیاز آنها راه اندازی شود که از فیلترشکن استفاده می کنند. آن را به حداقل برسانید، زیرا بسیاری از ویروس‌های موجود در تلفن‌ها، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌های افراد به دلیل استفاده از فیلترهای ضد فیلتر است.

زارع پور همچنین خاطرنشان کرد: طرحی در زمینه بومی سازی کابل های فیبر نوری در پروژه FTTx داریم که هم اکنون از خارج از کشور وارد می شود و قطعا از ظرفیت داخلی در این زمینه استفاده خواهیم کرد.

وی درباره قطعی اینترنت چند روز پیش نیز گفت: همانطور که گزارش دادم فرسودگی کابل های فشار قوی داخل مجتمع ساختمانی شرکت ارتباطات زیرساخت دلیل قطعی اخیر اینترنت بوده است و مسئولان باید بررسی می کردند. کابل ها و قبل از وقوع قطعی آنها را تعویض کرد. اینکه این اتفاق نیفتاده حتما بررسی می شود.

همچنین سیدابوالحسن فیروزآبادی – دبیر شورای عالی فضای مجازی – درباره شبکه ملی اطلاعات گفت: نمایه کردیم تا بتوانیم پیشرفت کار و ساعات کار کارشناسی انجام شده را به صورت مشترک بین مرکز ملی فضای مجازی و وزارتخانه ارزیابی کنیم. ارتباطات امیدواریم با گام های محکمی که قرار است برداشته شود، اهدافی که در نظر گرفته ایم محقق شود، بودجه تخصیص یافته در اختیار وزارتخانه قرار گیرد و بتوانیم به اهداف مورد نظر برسیم.