باکتری شیگلا چیست؟


باکتری شیگلا چیست؟

به گزارش صدای ایران، عفونت شیگلا که به شیگلوز نیز معروف است، عفونتی است که توسط نوعی باکتری به نام شیگلا ایجاد می شود. باکتری شیگلا ساختار ژنتیکی مشابه باکتری E.coli دارد که در کانادا باعث شد بسیاری از افراد پس از خوردن کاهوی آلوده بیمار شوند. شیگلا یک عفونت مسری است که باعث اسهال در افراد می شود. در حالی که علائم ممکن است یک یا دو روز پس از قرار گرفتن در معرض باکتری ظاهر شوند، ممکن است ظاهر شدن آن بیشتر طول بکشد.

شیگلا یک باکتری گرم منفی، غیرهوازی اختیاری، بدون اسپور، غیر متحرک و باسیل است که از نظر ژنتیکی بسیار شبیه به E.coli است. این جنس به افتخار کیوشی شیگا که اولین بار در سال ۱۸۹۷ آن را کشف کرد نامگذاری شده است.

شیگلا عامل شیگلوز انسانی است که در پستانداران بیماری زا است، اما در پستانداران دیگر بیماریزا نیست. این باکتری به طور طبیعی فقط در انسان و گوریل یافت می شود و باعث اسهال خونی می شود.

شیگلا یکی از مهم ترین علل اسهال باکتریایی در سراسر جهان است. تعداد مرگ و میر ناشی از آن در هر سال بین ۷۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰۰ تخمین زده می شود. این باکتری یکی از چهار پاتوژن اصلی است که باعث اسهال متوسط ​​تا شدید در کودکان آفریقایی و جنوب آسیا می شود.

این باکتری از طریق آب و غذای آلوده یا از طریق تماس با مدفوع آلوده پخش می شود

شیگلوز یک عفونت باکتریایی است که بر دستگاه گوارش تأثیر می گذارد. شیگلوز توسط گروهی از باکتری ها به نام شیگلا ایجاد می شود. این باکتری از طریق آب و غذای آلوده یا از طریق تماس با مدفوع آلوده پخش می شود. این باکتری ها سمومی ترشح می کنند که روده ها را تحریک می کند و عامل اصلی اسهال شیگلوز است.

آشنایی با علائم شیگلوز

حملات مکرر اسهال آبکی علامت اصلی شیگلوز است. گرفتگی شکم، حالت تهوع و استفراغ نیز ممکن است رخ دهد. بسیاری از افراد مبتلا به شیگلوز ممکن است در مدفوع خود خون یا مخاط داشته باشند و گاهی اوقات تب نیز داشته باشند.

علائم بیماری معمولاً در عرض ۳ روز پس از تماس با شیگلا شروع می شود و در برخی موارد این علائم ممکن است تا یک هفته پس از تماس ظاهر شوند.

اسهال و سایر علائم شیگلوز معمولا بین ۲ تا ۷ روز طول می کشد. عفونت خفیف دو روزه ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد. با این حال، حفظ هیدراتاسیون بین دوره های اسهال مهم است. در صورت اسهال بیش از ۳ روز باید به پزشک مراجعه کرد. کم آبی بدن با شیگلوز یک خطر جدی در نظر گرفته می شود.

دلایل ابتلا به باکتری شیگلا

عفونت می تواند با بلعیدن آب آلوده، خوردن غذای آلوده یا لمس زبان در صورت تماس دستان شما با باکتری گسترش یابد. اگر لباس های آلوده کودک را عوض کرده اید، لمس زبان قبل از شستن صحیح دست ها می تواند باعث آلودگی شود.

از مکان‌های عمومی آب، از جمله حوض‌ها یا دریاچه‌ها خودداری کنید، لباس‌های کودک را به‌درستی دور بیندازید، دست‌های خود را به‌طور مؤثر پس از استفاده از حمام بشویید، و از تهیه غذا برای دیگران در زمانی که از اسهال رنج می‌برید خودداری کنید. انجام دادن.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، سالانه حدود ۸۰ تا ۱۶۵ میلیون مورد شیگلا در سراسر جهان وجود دارد. توسط این سازمان مشخص شده است که سالانه ۶۰۰۰۰۰ نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند.

درمان شیگلا چیست؟

عفونت شیگلا ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا از بین برود. CDC بیان می‌کند که اکثر افرادی که از عفونت رنج می‌برند معمولاً بدون درمان در عرض ۵ تا ۷ روز بهبود می‌یابند. این سازمان نوشیدن مقدار زیادی مایعات را برای جلوگیری از کم آبی توصیه می کند.

علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به یک مورد جدی از این بیماری باشند، از جمله افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، کودکان، کسانی که از ایدز یا HIV رنج می برند و افرادی که تحت شیمی درمانی هستند.

اگر فردی که از شیگلا رنج می‌برد، احساس ناخوشی شدید، اسپاسم دردناک معده یا اسهال خونی دارد، باید به پزشک متخصص مراجعه کند. ممکن است بعداً برای فرد مبتلا به شیگلوز آنتی بیوتیک برای درمان این بیماری تجویز شود.

گونه های شیگلا عامل اسهال خونی باسیلی هستند و توانایی بیماری زایی آنها عمدتاً به توانایی آنها در تهاجم به مخاط کولون مربوط می شود. قدرت اسهال خونی شیگلا در ایجاد بیماری به دلیل توانایی آن در تولید نوروتوکسین شیگا نسبت به سایر گونه ها قوی تر است. محققان اثرات شیگلا را بر روی سلول‌های میمون، سلول‌های روده بزرگ و سلول‌های غیر کولون انسان و روی حلقه روده خرگوش مطالعه کردند و با جمع‌آوری این اطلاعات تصویری از نحوه ایجاد اسهال خونی شیگلا ترسیم کردند.
باکتری شیگلا چیست؟

چهار نوع شیگلا وجود دارد

در مجموع چهار نوع شیگلا وجود دارد: شیگلا اسهال خونی، شیگلا فلکسنری، شیگلا سونی، شیگلا بویدی. این چهار نوع شیگلا مسئول این بیماری هستند که در هر چهار نوع توانایی حمله به سلول های اپیتلیال روده بزرگ را دارند.

تست IMViC برای تشخیص باکتری S. flexneri

تست‌های IMViC گروهی از آزمایش‌های فردی هستند که در آزمایش‌های میکروبیولوژی برای شناسایی موجودات به شکل کلی استفاده می‌شوند. همه اشکال باسیل های گرم منفی هوازی یا بی هوازی اختیاری هستند که در عرض ۴۸ ساعت از قند لاکتوز گاز تولید می کنند. وجود برخی کلیفرم ها نشان دهنده آلودگی به مدفوع است.

عبارت “IMViC” مخفف “I” تست ایندول، “M” تست متیل قرمز، “V” تست Voges-Proskauer و “C” تست سیترات است. تست سه گانه آهن و قند (TSI)، تست اوره آز و تست مالونات نیز در این تست گنجانده شده است.

این آزمایشات نقش اساسی در تشخیص اعضای خانواده انتروباکتریاسه دارند.