بالاخره تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان روشن شدگزارش کردن صدای ایران در نهایت تکلیف افزایش حقوق مستمری بگیران مشخص شد و افزایش و صدور احکام جدید برای سایر رده های مستمری بگیران تامین اجتماعی در شهریورماه انجام می شود.

هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی سال ۱۴۰۱ مستمری بازنشستگان این سازمان را بر اساس مصوبه حقوق و دستمزد شورای عالی کار افزایش داد. بر این اساس از ابتدای سال ۱۴۰۱ حداقل مستمری ها باید ۵۷ درصد و مستمری سایر مقاطع نیز ۳۸ درصد افزایش یابد.

اما بر خلاف مصوبه شورای عالی کار و همچنین نظر هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی، دولت میزان مستمری بازنشستگان را کمتر از میزان مصوب و حدود ۱۰ درصد اعلام کرد که منجر به شکایت از دولت در دیوان عدالت اداری تا اینکه سرانجام نهم تیرماه سال جاری محمدباقر قالیباف رئیس مجلس طی نامه ای رسمی از لغو مصوبات اخیر هیات دولت در این خصوص خبر داد. این در حالی است که دولت یکی دو هفته به این موضوع واکنشی نشان نداد و سرانجام پس از ۱۳ روز، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت اعلام کرد: پیرو دستور رئیس جمهور برای پیگیری بهبود وضعیت وضعیت معیشتی بازنشستگان و دولت پس از جلسات مکرر با معاون اول نمایندگان بازنشستگان، اختیارات خود را برای تعیین تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان به وزرای عضو هیات امنای سازمان بازنشستگی تامین اجتماعی تفویض کرد. .

خبر مهم وزیر
در همین راستا سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز گذشته در حاشیه هیات دولت اعلام کرد: با تاکید رئیس جمهور، اختیارات هیات دولت به وزرای عضو هیات مدیره تامین اجتماعی تفویض شد. اعضای هیأت امناء و بر اساس چارچوب اختیارات و منابع سازمان تأمین اجتماعی، وزرای عضو هیأت امنای تأمین اجتماعی جامعه با بررسی و پذیرش اصلاح حقوق بازنشستگی سایر سطوح بازنشستگان موافقت کردند.

محمدهادی زاهدی وفا گفت: در این راستا جلساتی با نمایندگان بازنشستگان برگزار شده تا در اسرع وقت این اصلاحیه در مورد حقوق بازنشستگان اعمال شود.

سرپرست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تصمیم نهایی شده و اجرای آن نیازمند جلسات کارشناسی است که هفته آینده جزئیات آن به اطلاع مردم عزیز خواهد رسید.

زمان افزایش حقوق بازنشستگان است
پس از آن مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد: افزایش و صدور احکام جدید برای سایر رده های بازنشستگان تامین اجتماعی در شهریور ماه انجام می شود.

میرهاشم موسوی در رابطه با زمان افزایش و صدور احکام جدید برای سایر مقاطع مستمری بگیران اظهار داشت: پیرو ابلاغ سرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی مبنی بر تصویب اصلاحیه و افزایش مستمری سایر سطوح مستمری بگیران. سازمان بر اساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی با توجه به اینکه فرآیند پرداخت حقوق از بیستم هر ماه طبق محاسبات و در قالب سامانه متمرکز برای بازنشستگان عزیز انجام می شود. لذا نسبت به اعمال افزایش جدید و نحوه پرداخت و تامین مالی با هماهنگی مراکز؛ ما نیاز به زمان داریم و امیدواریم در شهریور ماه احکام جدیدی صادر شود.

وی افزود: از دستور اکید و ویژه رئیس جمهور محترم مبنی بر اصلاح مصوبه هیئت محترم دولت و پیگیری های معاون اول محترم دولت و همچنین ریاست محترم تعاون کار و رفاه اجتماعی که با رویکرد ارائه خدمات بهتر و رفع دغدغه های بازنشستگان محترم بر اساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی و مصوبه مربوطه پذیرفته شد. تشکر و قدردانی می کنم.