بارداری مولار چیست؟صدای ایران – حاملگی مولار که به آن خال هیداتی فرم نیز می گویند، یک عارضه نادر بارداری است که با رشد غیرطبیعی تروفوبلاست ها، سلول هایی که به طور طبیعی به جفت تبدیل می شوند، مشخص می شود.

حاملگی مولار یا حاملگی پوچ زمانی رخ می دهد که ناهنجاری های خاصی در تخمک بارور شده وجود داشته باشد. تخمک بارور شده به طور غیرعادی رشد می کند و به جای تبدیل شدن به جنین، تبدیل به توده ای از گوشت به نام مول می شود و نمی تواند زنده بماند.

در حاملگی مولار، کیسه جفت یا بافت طبیعی در جنین وجود ندارد و در عوض جفت از توده ای کیسه تشکیل شده است که شبیه خوشه انگور است.

آنچه در این مقاله می خواهید:

● مواردی که ممکن است خطر بارداری مولار را افزایش دهد؟

● حاملگی مولار چند نوع است؟

● علائم بارداری مولار چیست و چگونه تشخیص داده می شود؟

● بارداری مولار چگونه درمان می شود؟

● زمان مناسب برای باردار شدن مجدد بعد از بارداری مولار چه زمانی است؟

مواردی که ممکن است خطر بارداری مولار را افزایش دهد؟
یکی از دلایل بارداری مولار بالا رفتن سن زنان است. حاملگی مولار اغلب در سنین بسیار بالا یعنی بیش از ۴۰ سال و در سنین بسیار پایین زیر ۲۰ سال دیده می شود.
سابقه سقط جنین، به خصوص اگر دو یا بیشتر داشته باشید.
در بیشتر موارد، حاملگی پوچ به دلیل ناهنجاری های کروموزومی در تخمک بارور شده است. این ممکن است به دلیل تقسیم غیر طبیعی یا کیفیت پایین تخمک یا اسپرم باشد که بارداری را غیرممکن می کند.
استفاده طولانی مدت از قرص های ضد بارداری
سیگار کشیدن
پیری پدر
رژیم غذایی کم اسید فولیک یا بتاکاروتن (بتا کاروتن نوعی ویتامین A است)
در بارداری طبیعی، تخمک بارور شده از ۲۳ کروموزوم از پدر و ۲۳ کروموزوم از مادر تشکیل شده است. اما در اکثر بارداری های مولار کروموزوم های پدر دو برابر کروموزوم های مادر است یا کروموزوم های مادر اصلا وجود ندارند و بارور نشده اند. بنابراین، به جای ۴۶ کروموزوم، ۶۹ کروموزوم وجود خواهد داشت. در این مورد، چندین بافت جفتی در بین بافت غیر طبیعی وجود دارد که شبیه خوشه انگور است. اگر جنین تشکیل شود، آنقدر غیر طبیعی است که نمی تواند زنده بماند.

چند نوع بارداری مولار وجود دارد؟

دو نوع بارداری مولار وجود دارد:

۱- حاملگی مولار کامل

۲- حاملگی مولار نسبی

ویژگی های حاملگی مولار کامل
بافت جفت غیر طبیعی و متورم است
به نظر می رسد یک کیست پر از مایع است.

بافت جنینی تشکیل نمی شود.
مشخصات بارداری مولار نسبی
ایجاد جفت طبیعی همراه با جفت غیر طبیعی

ساختارهای جنینی ممکن است وجود داشته باشد، اما جنین زنده نیست و اغلب در اوایل بارداری سقط می شود.

مطالب مفید: سونوگرافی بارداری
علائم بارداری مولار چیست و چگونه تشخیص داده می شود؟
علائم بارداری مولار شبیه به علائم بارداری طبیعی است، اما علائم و نشانه های خاص زیر ممکن است رخ دهد:

حالت تهوع و استفراغ شدید
لکه بینی یا خونریزی واژینال در سه ماهه اول
علائم پرکاری تیروئید عبارتند از: عصبی بودن یا احساس خستگی، ضربان قلب سریع یا نامنظم، و تعریق بیش از حد
فشار یا درد شدید در ناحیه لگن
در برخی موارد، وجود کیست های انگوری شکل

از جمله علائمی که پزشک شما ممکن است تشخیص دهد که حاملگی مولار دارید، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

با انجام سونوگرافی و تشخیص پزشک در مورد رشد سریع رحم به این معنی است که رحم برای بارداری خیلی بزرگ است.

وجود کیست تخمدان

با انجام آزمایش خون و تشخیص کم خونی
فشار خون بالا
تیروئید پرکار
پره اکلامپسی – بیماری که باعث فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار بعد از هفته بیستم بارداری می شود.

برای داشتن یک بارداری سالم بهتر است در صورت مشاهده هر نوع لکه بینی یا خونریزی در این دوران یا سایر علائم هشداردهنده که برایتان ناآشنا و مشکوک است، سریعا به متخصص زنان مراجعه کنید.

اگرچه وجود خونریزی یا لکه بینی همیشه به معنای بارداری مولار نیست، اما در صورت مراجعه زودهنگام به پزشک، پزشک متخصص می تواند با انجام آزمایش خون یا سونوگرافی و بررسی سطح هورمون Hcg علت خونریزی و سایر علائم شما را بررسی کند. مطمئن شوید که بارداری شما به خطر نیفتد.

بارداری مولار چگونه درمان می شود؟

اگر حاملگی مولار تشخیص داده شود، بافت باید در اسرع وقت از رحم خارج شود. برای انجام این کار، پزشک متخصص بافت غیر طبیعی رحم را طی کورتاژ (d&c) از رحم خارج می کند.

این عمل ممکن است با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام شود. در این روش پزشک پس از ضدعفونی دهانه رحم و واژن، دهانه رحم را با کمک ابزاری باز می کند و سپس با استفاده از ساکشن، بافت غیر طبیعی رحم را خارج می کند و در نهایت بافت باقی مانده از دیواره رحم تراشیده می شود. بیرون می آورد

در موارد بسیار کمی، سلول‌های غیرطبیعی بافت مولر ممکن است در یک بارداری پوچ به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته باشند. احتمال درگیر شدن ریه ها در چنین مواردی بیشتر از سایر اعضای بدن است. پزشک ممکن است برای اطمینان از سلامت آن اندام ها تصویربرداری از قفسه سینه انجام دهد.

همچنین، پزشک معمولاً سطح هورمون HCG را به صورت هفتگی بررسی می کند تا مطمئن شود که میزان این هورمون در بدن شما کاهش می یابد. که نتیجه کاهش این هورمون و عدم وجود بافت مولر در بدن شماست. پس از چند هفته میزان این هورمون در بدن شما به صفر می رسد و جای نگرانی نخواهد بود.

برای اطمینان و کنترل خطر احتمالی بازگشت سلول های مولر در بارداری پوچ، پزشک باید سطح این هورمون را در بدن شما با اندازه گیری هورمون HCG ماهانه یا هر چند ماه یکبار به مدت یک سال بررسی کند.

در زنان بالای ۴۰ سال اگر تصمیم به بچه دار نشدن داشته باشند، چون احتمال بازگشت سلول های مولر بیشتر است، معمولاً پزشک توصیه می کند که به جای کورتاژ، هیسترکتومی انجام شود تا خطر این اتفاق کاهش یابد. برگشت. سلول ها را صفر کنید

زمان مناسب برای باردار شدن مجدد پس از بارداری مولار چه زمانی است؟

برای اکثر زنان، تنها چیزی که می تواند بعد از سقط جنین احساس بهتری در آنها ایجاد کند، باردار شدن مجدد است. معمولاً هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید بعد از سقط دوباره باردار شوید.

پزشک شما زمان مناسب برای باردار شدن مجدد را تعیین می کند. در صورت درمان به موقع و موفقیت آمیز بارداری مولار، زمان مورد نیاز برای تلاش برای باردار شدن مجدد حدود یک سال است. در این مدت، سطح هورمون HCG باید به حالت طبیعی برسد.

اگر بعد از زمان مقرر دوباره اقدام به بارداری کنید، چون سطح هورمون HCG افزایش می یابد، تشخیص بازگشت یا عدم بازگشت بافت مولر غیر طبیعی برای پزشک دشوار و غیرممکن خواهد بود.

اگر بارداری مولار را تجربه کرده اید، احتمال تکرار این نوع بارداری تنها یک یا دو درصد از بارداری های آینده است. که با معاینه و انجام سونوگرافی در سه ماهه اول بارداری بررسی می شود.

خبر خوب این است که بارداری مولار هیچ تاثیر منفی بر باروری یا بارداری طبیعی نخواهد داشت. حتی بر احتمال بروز عوارضی مانند زایمان زودرس، نقایص مادرزادی، مرده زایی و سایر عوارض بارداری تاثیری نخواهد داشت.

خوشبختانه امروزه با امکانات تشخیصی و درمانی مناسب می توان بارداری مولار را خیلی زود تشخیص داد و با درمان به موقع از عوارض ناخواسته مرتبط با این بیماری پیشگیری کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد بارداری مولار اینجا را کلیک کنید.