این احتمال وجود دارد که مسجد اصفهان در زمره آثار جهانی «در معرض انقراض» قرار گیرد; این یک ننگ بین المللی است


گزارش کردن صدای ایراناخبار ضد و نقیض از مرمت غیراصولی مسجد جامع عباسی (مسجد امام) اصفهان در روزهای اخیر؛ همزمان با بی توجهی روزافزون به آثار تاریخی در استان های مختلف کشور، موج جدیدی از انتقادات متوجه مجموعه مدیریت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شده است.

منتقدان بر این باورند که سهل انگاری در سپردن مسئولیت مرمت یکی از مساجد برجسته کشور تنها بخشی از دومینوی ناکارآمدی مسئولان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. آنها ضمن اشاره به رفتار غیرحرفه ای عزت الله ضرغامی در حمل یکی از اشیای تاریخی در بازدید از مخزن موزه ملی ایران می گویند; انتصاب افراد غیرمتخصص در مناصب مهمی که نیاز به کار کارشناسی دارد باعث شده تا صدر زیر نظر یکی از مهمترین وزارتخانه های کشور پر از مدیران با نگرش سیاسی باشد.

در همین راستا سید محمد بهشتی شیرازی که در سال های گذشته به عنوان معاون رئیس جمهور مسئولیت حفاظت از میراث فرهنگی کشور را بر عهده داشت به دیده بان ایران می گوید; فضای حاکم بر جامعه امروز ایران آنقدر متاثر از مسائل سیاسی است که حتی مسائل تخصصی در حوزه میراث فرهنگی نیز به سرعت سیاسی می شود.

او می گوید؛ ای کاش میراث فرهنگی در جایگاه معاونت ریاست جمهوری باقی می ماند تا موضوعاتی مانند احتمال استیضاح وزیر مربوطه و همچنین اقدامات و دیدگاه های سیاسی بر حوزه بسیار حساس فرهنگی کشور سایه افکند. میراث.

مشکلات حوزه میراث مختص یک حوزه نیست

بهشتی: این امکان وجود دارد که مسجد اصفهان نیز جزو این موارد باشد

سید محمد بهشتی شیرازی، رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی در دوران اصلاحات و از چهره های شاخص عرصه فرهنگ و هنر در گفت و گو با دیده بان ایران در خصوص وضعیت نامطلوب میراث فرهنگی در کشور اظهار داشت: میراث فرهنگی کشور در حال توسعه است. وی در خصوص وضعیت آشفته «حفاظت» و «مرمت» آثار باستانی به چند نکته توجه کرد، زیرا نمی توان مشکلات موجود را از یک بعد بررسی کرد.

وی گفت: بحران های جامعه امروز ایران باعث شده است هر اتفاقی که مستقیماً با بحث میراث فرهنگی در ارتباط باشد «سیاسی» شود و متأسفانه صفر و صد جهت گیری عاملی برای «تخفیف» یا «تشدید» حوادث می شود. اتفاق افتاده تا مسائل در حیطه کارشناسان باقی نماند و به این ترتیب مواجهه با موضوع برای کارشناسان بسیار سخت می شود و هر موضوعی موافقان و مخالفان قوی دارد که به نظر می رسد هیچ کدام موافق نیستند. رضایت ندادن

اخبار ضد و نقیضی درباره مرمت مساجد اصفهان به گوش می رسد

بهشتی با اشاره به اخبار مربوط به مرمت غیراصلی یکی از بناهای تاریخی شهر اصفهان گفت: با توجه به انبوه اخبار ضد و نقیض در خصوص یکی از مساجد تاریخی اصفهان از مسئولان وزارتخانه مربوطه هستم. (میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع). هندی) درخواست کردم که پس از بررسی کارشناسی موضوع اصلی را به من اطلاع دهند.

رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی گفت: گزارش های متعدد، متناقض و در عین حال اغراق آمیز در فضای رسانه ای باعث شده تا مخاطبان نسبت به مرمت غیراصلی و ابعاد آن مربوط به «مسجد شیخ لطف الله» یا مسجد ابهام کنند. «مسجد شاه اصفهان».

مرکز میراث جهانی بر فعالیت های ما نظارت دارد

این استاد دانشگاه با تشریح ابعاد دیگر مسائل مربوط به مرمت و نگهداری آثار باستانی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که مرمت آثاری که به «ثبت جهانی» رسیده اند از حساسیت بالایی برخوردار است. زیرا هر ساله باید گزارش های مربوط به مرمت این آثار به «مرکز میراث جهانی» ارسال شود.

احتمال بی حرمتی به ایران وجود دارد اگر…

وی افزود: اگر در بحث مرمت آثار ثبت شده در فهرست جهانی، اقدامات انجام شده خلاف ضوابط و اصول علمی باشد، این خطر وجود دارد که اثر تاریخی کشورمان در زمره آثار جهانی قرار گیرد. خطر» و این حادثه مایه ننگ کشور خواهد بود.

رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی در دولت اصلاحات در بخشی دیگر از گفتگو با دیده بان ایران بر اهمیت نگاه جمعی در بحث آثار باستانی تاکید کرد و گفت: هیچ گاه نمی توان از موضوعات مهمی چون مرمت آثار باستانی غافل شد. یک اثر تاریخی ثبت شده در فهرست میراث جهانی. فقط کار را به یک متخصص بسپارید، حتی اگر تخصص داشته باشد، باید در مورد این گونه آثار به اتفاق نظر کارشناسان رسید. به همین دلیل شنیدن اخبار از این گونه موضوعات ضروری است; از نظرات همه کارشناسان و افراد با تجربه استفاده کنید.

انتقاد شدید از وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی

بهشتی: این امکان وجود دارد که مسجد اصفهان نیز جزو این موارد باشد

بهشتی در مواجهه با این پرسش که تبدیل سازمان میراث فرهنگی به «وزارتخانه» چقدر برای این بخش سود و زیان داشته است، ابزاری داشت: ادغام حوزه‌های «میراث فرهنگی»، «گردشگری» و «صنایع دستی» با یکدیگر. به هر سه حوزه تبدیل شده است، زیرا این دامنه ها با یکدیگر همجنس نبودند و هیچ اشتراکی نداشتند.

«ارث» را باید یک موضوع فرابخشی دانست

وی ادامه داد: باید توجه داشت که «میراث» مانند «محیط زیست» یک حوزه فرادستگاهی است و نباید زیر مجموعه وزارتخانه قرار گیرد. ساختار وزارتخانه ها به گونه ای است که همواره در معرض استیضاح و فشار است و احتمال از بین رفتن مدیریت پایه در این اداره وجود دارد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: جایگاه معاونت رئیس جمهور به لحاظ ساختاری برای موضوعی مانند میراث فرهنگی بسیار مناسبتر از وزارتخانه است.

ادغامی که به چند بخش آسیب وارد کرده است!

این چهره شاخص در حوزه معماری و شهرسازی در ادامه به دیده بان ایران گفت: از ادغام سه معاونت در یک وزارتخانه تا به امروز؛ کسانی که در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تخصص ندارند در راس کار قرار گرفته اند.

نظر کارشناسی در حوزه میراث در حال محو شدن است

بهشتی در گفت و گو با دیده بان ایران ضمن آسیب شناسی غلبه نگاه های سیاسی بر مسائل حوزه های تخصصی، اظهار کرد: امروز جایگاه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان یک پست سیاسی مطرح است و این موضوع به عاملی تبدیل شده است که با گذشت زمان، دیدگاه های کارشناسی و تخصصی به ویژه در حوزه «میراث فرهنگی» مطرح شد.

وی گفت: نگاه سیاسی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از پایتخت به استان های دیگر نیز سرایت کرده است و شاهد استقرار مدیرانی در سطح کشور هستیم که قبل از داشتن تخصص بر اساس منصوب شدند. دیدگاه سیاسی و بر اساس موضوعات مختلف». آنها تصمیم می گیرند و بر اساس اقدامات سیاسی عمل می کنند.

هر دعوای سیاسی به میراث فرهنگی آسیب می رساند

بهشتی تاکید کرد: نگاه سیاسی به موضوعاتی مانند میراث فرهنگی مضر است چرا که میراث فرهنگی از نظر اهمیت و حساسیت مانند بار شیشه است و در نتیجه حتی اگر حامیان میراث فرهنگی در این کشمکش پیروز شوند، شیشه قطعا آسیب خواهد دید

سیاسی شدن حوزه میراث از اواخر دولت خاتمی شروع شد

رئیس سابق میراث فرهنگی در دولت اصلاحات در پایان گفت: سیاسی شدن این نهاد به دلیل ادغام میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موضوع جدیدی نیست و از اواخر دولت آقای خاتمی تا امروز ادامه داشته است. .