ایلان ماسک کیست؟


صدای ایران– اگرچه ایلان ماسک در میان صد ثروتمند جهان قرار دارد، اما به ندرت به عنوان یک سرمایه دار یا حتی یک سرمایه گذار شناخته می شود.

ایلان ماسک به عنوان اولین فرزند در ۷ جولای ۱۳۵۰ در پرتوریا، آفریقای جنوبی به دنیا آمد. او یک برادر به نام کیمبال و یک خواهر به نام توسکا دارد. پدرش، ارول ماسک، یک مهندس الکترومکانیک است که در آفریقا متولد شده اما در انگلستان بزرگ شده است و مادرش خانم می است. یک متخصص تغذیه و مدل از کانادا است

حتی مدیر عامل تسلا نیز نمی تواند موقعیت ماسک را به اندازه کافی توصیف کند.

شهرت ایلان ماسک به دلیل تفکر پیشگام او در زمینه فناوری و تلاش او برای توسعه فناوری است.

وی در سال ۱۹۷۱ در آفریقای جنوبی به دنیا آمد و شرکت در تاسیس پی پال اولین فعالیت جدی اوست.

وی همچنین در تاسیس شرکت های دیگری نیز مشارکت داشته است:

تسلا موتورز

سولارسیتی (سولارسیتی ارائه دهنده خدمات در زمینه انرژی و به طور خاص انرژی خورشیدی است)

اسپیس ایکس (پروژه های فضایی)

Zip2 (شرکتی برای تبلیغات آنلاین مشاغل بر اساس موقعیت جغرافیایی آنها)

Neuralink (شرکت Neuralink برای ایجاد ارتباط مستقیم بین مغز انسان و کامپیوتر کار می کند)

تخمین زده می شود که بخش عمده ای از ثروت ایلان ماسک از طریق تسلا موتورز به دست آمده است. این نکته ای است که فوربس در معرفی ایلان ماسک به آن اشاره می کند و نقش دیگر شرکت های ایلان ماسک را بزرگ نمی داند (+).

تحصیلات ایلان ماسک

رشته تحصیلی ایلان ماسک فیزیک و اقتصاد در مقطع کارشناسی بود. او دارای مدرک لیسانس اقتصاد و لیسانس فیزیک از دانشگاه پنسیلوانیا است.

ایلان ماسک برای تحصیل در رشته فیزیک انرژی در مقطع دکتری در دانشگاه استنفورد ثبت نام کرد و پس از دو روز تحصیل در این دانشگاه تصمیم به ترک تحصیل گرفت و Zip2 را تأسیس کرد. بنابراین آخرین مدرک تحصیلی ایلان ماسک – رسما – را باید همان اقتصاد و فیزیک دانست.

ایلان ماسک یکی از دوستان و همکاران نزدیک پیتر تیل است.

انتخاب ایلان ماسک به عنوان شخصیت سال

در سال ۲۰۲۱، ایلان ماسک به عنوان شخصیت سال مجله تایم انتخاب شد. اگرچه این انتخاب برای بسیاری از رسانه های جهان دور از انتظار نبود، اما بدون منتقد نماند و از سوی برخی رسانه های چپ مانند گاردین بدترین انتخاب ممکن توصیف شد.

توضیحات بیشتر در این زمینه را می توانید در وبسایت “با اضافات” بخوانید: ایلان ماسک به عنوان چهره سال ۲۰۲۱ مجله تایم

بیوگرافی ایلان ماسک

شما می توانید اطلاعات کافی در مورد بیوگرافی ایلان ماسک در وب بیابید.

اما اگر به دنبال کتابی هستید که زندگی نامه ایلان ماسک را با چارچوبی مشخص تر و با مراجعه به منابع معتبرتر بررسی کند، می توانید کتاب اشلی ونس با عنوان تسلا، اسپیس ایکس و جستجوی آینده ای خارق العاده را مطالعه کنید. این کتاب داستان زندگی ایلان ماسک را به زبانی ساده و شیوا بیان می کند:

بیوگرافی ایلان ماسک با زیرنویس تسلا، اسپیس ایکس و تلاش برای آینده ای شگفت انگیز توسط مریم قمری به فارسی ترجمه شده است و می توانید آن را به صورت رایگان در مجله دیجی کالا بخوانید و یا از طریق نرم افزارهایی مانند فیدیبو و کتابراه آن را دانلود کنید.

همچنین کتاب صوتی بیوگرافی ایلان ماسک توسط رادیو پوزیتیو ارائه شده است.

ایلان ماسک اهل کجاست؟

ایلان ماسک در آفریقای جنوبی متولد شد. مادرش کانادایی و پدرش اهل آفریقای جنوبی است. اما اگر ملیت ایلان ماسک برای شما مهم است، باید بگوییم که او به طور قانونی شهروند سه کشور آفریقای جنوبی، کانادا و ایالات متحده است (+).

ایلان ماسک در حال حاضر در ایالت تگزاس آمریکا زندگی می کند. او در تگزاس ساکن شده است تا کنترل بهتری بر پروژه های در حال انجام اسپیس ایکس و تسلا داشته باشد (+).

سرمایه ایلان ماسک چقدر است؟

دارایی خالص ایلان ماسک تا اواسط سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۱۷۰ میلیارد دلار تخمین زده شد (آخرین برآورد رسمی برای دارایی خالص ایلان ماسک ۱۶۷.۵ میلیارد دلار بود).

اما با افزایش سریع ارزش بازار تسلا و عبور آن از یک میلیارد دلار، ثروت ایلان ماسک – که سهامدار اصلی تسلا محسوب می شود – نیز افزایش یافت. وال استریت ژورنال در اکتبر ۲۰۲۱ اعلام کرد که ثروت ماسک اکنون به ۳۰۰ میلیارد دلار نزدیک شده است (+).

ایلان ماسک چه کتاب هایی را برای خواندن توصیه کرده است؟

سایت خیابان فرنام گزارشی در این زمینه تهیه کرده و تعدادی از کتاب هایی را که ایلان ماسک در جلسات و مصاحبه ها پیشنهاد داده است را فهرست کرده است (+). در میان این کتاب ها زندگی نامه انیشتین (نوشته ایزاکسون) و کتاب صفر تا یک (نوشته پیتر تیل) به چشم می خورد. کتاب هوش برتر نوشته نیک بوستروم نیز در فهرست کتاب های ایلان ماسک قرار دارد.

دین ایلان ماسک چیست؟

شاید برای شما جالب باشد که یکی از سوالات متداول ایرانیان در وب فارسی این است که دین ایلان ماسک چیست؟

اگرچه چنین سوالی مهم و تعیین کننده به نظر نمی رسد، اما به هر حال مبنای اصلی آنچه در صفحه ویکی پدیای ایلان ماسک (نسخه فارسی) نوشته شده، ملحد بودن وی (+) است.

آدرس سایت رسمی ایلان ماسک چیست؟

ایلان ماسک وب سایت رسمی ندارد و مواضع خود را در توییتر اعلام می کند. می توانید مصاحبه ها و اطلاعات بیشتر درباره او را در بخش وبلاگ وب سایت تسلا ببینید.

ضریب هوشی ایلان ماسک چقدر است؟

درباره ضریب هوشی ایلان ماسک چیزهای زیادی گفته می شود. برخی می گویند ضریب هوشی او ۱۵۵ و برخی می گویند بیش از ۲۰۰. اما چنین اعدادی به طور رسمی اعلام نشده است. به جای اینکه موفقیت ها و دستاوردهای افراد موفق را به ضریب هوشی آنها ربط دهید و در مورد آن جستجو کنید، بهتر است تلاش و پشتکار آنها را ببینید و سعی کنید تشخیص دهید که تصمیمات کلیدی آنها در زندگی چه بوده است. یکی از ویژگی های مهم ایلان ماسک (که می تواند موثرتر از هوش باشد) تحمل شکست است. فهرست شکست های فراوان او در دهه های اخیر را می توان به راحتی در وب جستجو کرد.

رابطه ایلان ماسک و ارز دیجیتال چیست؟

ایلان ماسک به فناوری بلاک چین و به ویژه قدرت ارز دیجیتال اعتقاد دارد و معتقد است که پول فیات نقش کوچکی در آینده اقتصاد جهان خواهد داشت. او گاهی اوقات روی بیت کوین سرمایه گذاری کرده است و نظرات زیادی در مورد Dogecoin و سایر ارزها دارد. نباید فراموش کرد که او به دلیل قدرت اقتصادی شرکت هایش از قابلیت نوسان بالایی برخوردار است و تحلیل هایش به خودخواهی آلوده است. همانطور که تسلا یک بار اعلام کرد که پس از خرید بیت کوین خودروهای خود را با بیت کوین می فروشد و پس از گران شدن بیت کوین (و احتمالاً نوسانات) این سیاست را متوقف کرد.

ایلان ماسک یا ایلان ماسک؟

قبل از اینکه ایلان ماسک در رسانه های ایران به شهرت برسد و مردم مصاحبه ها و صحبت های ایلان ماسک را ببینند، برخی رسانه های ایرانی نام او را ایلان ماسک نوشتند. اما تلفظ صحیح الون، الون است و اگر هنوز جایی ایلان ماسک را می بینید، میراث آن دوران قدیمی (قبل از سال ۲۰۱۵) است.

به کانادا نقل مکان کرد

ماسک در ۱۸ سالگی به همراه برادرش و با حمایت نزدیکان مادرش به کانادا رفت و موفق به اخذ تابعیت این کشور شد. مدتی در یک کارخانه چوب بری کار کرد، سپس در بانک ها و شرکت های مختلف کارآموزی کرد تا اینکه وارد دانشگاه کوئینز شد. او در دوران دانشجویی با خرید قطعات با فرآیندهای مختلف و تکمیل کامپیوترهای شخصی بر اساس نیاز دوستان و همکلاسی هایش درآمد کسب می کرد.

مهاجرت به آمریکا

در سال ۱۹۹۲ در سن ۲۱ سالگی موفق به اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه پنسیلوانیا شد و به آمریکا رفت و تحصیلات خود را تا مقطع فوق لیسانس ادامه داد.

انصراف از دکتری

ماسک در سال ۱۹۹۴ پس از شرکت در دوره کارآموزی در یک شرکت استارتاپ ذخیره انرژی به نام سیلیکون ولی مدتی در این شرکت مشغول به کار شد. سپس در سال ۱۹۹۵ در مقطع دکتری در رشته فیزیک انرژی پذیرفته شد، اما تصمیم گرفت تحصیل خود را ادامه ندهد و تصمیم گرفت شرکت خود را راه اندازی کند. بنیانگذاری

ایلان و مادرش

ایلان ماسک کیست؟