ایران سرزمین مخملی یا کودتای رنگارنگ نیست/ مرگ مهسا امینی بهانه ای برای برخی مقامات غربیبه گزارش صدای ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و جوزپ بورل نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص آخرین تحولات مربوط به لغو تحریم ها و روابط دوجانبه با اتحادیه اروپا و مسائل اخیر در ایران تبادل نظر کردند.

امیر عبداللهیان ضمن قدردانی از تلاش‌های سازنده جوزاب بورل برای کمک به همه طرف‌ها برای بازگشت به تعهدات خود در توافق، گفت: با وجود برخی اظهارات متناقض رسانه‌ای طرف آمریکایی، اکنون گام‌ها برای دستیابی به توافق در مسیر درستی قرار دارد و در این راستا. ما می خواهیم همکاری کنیم ما از آژانس بین المللی انرژی اتمی از لحاظ فنی استقبال کردیم.

درگذشت مرحوم مهسا امینی بهانه ای برای برخی مسئولان غربی است
وی در خصوص تحولات جاری کشور گفت: درگذشت مرحوم مهسا امینی مایه تاسف همه ماست. در این راستا گزارش مفصل و علمی پزشکی قانونی توسط تعداد قابل توجهی از پزشکان و متخصصان فوق تخصص ارائه شده است. اقدامات قانونی نیز در حال انجام است، هرچند این موضوع تنها بهانه ای برای برخی مقامات غربی است. سوال اینجاست که غرب در خصوص صدها مورد قتل عمدی زنان و کودکان در کانادا و آمریکا به ویژه توسط پلیس چه کرده است؟! در اروپا خشن ترین برخورد با اغتشاشات نمی تواند اقدام خوب و قابل قبولی باشد، اما همین عمل را می توان در چارچوب قانونی ایران سرکوب تلقی کرد.

وزیر امور خارجه افزود: مطالبات مسالمت آمیز موضوعی جدا از هرج و مرج، قتل، آتش زدن و عملیات تروریستی است.

ایران سرزمین مخملی یا کودتای رنگارنگ نیست

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران از پشتوانه مردمی قوی و دموکراسی کارآمد برخوردار است. اینجا سرزمین مخمل یا کودتای رنگارنگ نیست. ایران لنگر ثبات و امنیت پایدار در منطقه است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور افزود: البته به دنبال چارچوب بزرگ تری برای همکاری اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران هستیم. بنابراین ما به اروپایی ها توصیه می کنیم با رویکردی واقع بینانه به موضوع نگاه کنند.

امیرعبداللهیان به نقش جمهوری اسلامی و سردار سلیمانی در مقابله با داعش در عراق و سوریه و در نتیجه بهره مندی اروپا از امنیت در قاره خود اشاره کرد.

سیاست ایران عدم ارسال سلاح به طرف های درگیر در جنگ اوکراین است
وی یادآور شد: ما با روسیه همکاری دفاعی داریم، اما سیاست ما در قبال جنگ اوکراین، ارسال سلاح به طرف های درگیر، توقف جنگ و پایان دادن به آوارگی مردم است.

توافق ایران و آمریکا در مورد تبادل اسرا گامی رو به جلو برای دستیابی به توافق است

نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این گفتگوی تلفنی ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت های حاصل شده در مسیر احیای برجام و اهمیت همکاری آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران، گفت: توافق ایران و ایالات متحده در مورد تبادل زندانیان موضوع مهمی است و گامی رو به جلو است. ما مشتاقانه منتظر رسیدن به توافق هستیم.

جوزف بورل به پیشرفت های خوبی که در نیویورک و وین به دست آمده است اشاره کرد.

وی افزود: ما قصد دخالت در امور داخلی ایران را نداریم.

نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن اشاره به برخی مواضع تند در اروپا، بر لزوم همکاری بیشتر اتحادیه اروپا و ایران تاکید کرد.

بورل به توضیحات ایران در خصوص تاکید بر عدم ارسال سلاح و پهپاد برای استفاده در جنگ اوکراین اشاره کرد و آن را قابل توجه دانست.