ایران برای ارتقای روابط و همکاری همه جانبه با آذربایجان محدودیتی نداردبه گزارش صدای ایران علی شمخانی نماینده ولی فقیه و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان که به باکو سفر کرده است صبح امروز جمعه با الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان دیدار و گفتگو کرد.

دریادار شمخانی در این دیدار بر اهمیت روابط دو کشور دوست و برادر ایران و جمهوری آذربایجان تاکید کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای ارتقای روابط و همکاری های همه جانبه با جمهوری آذربایجان ندارد. آذربایجان.

شمخانی افزود: اولویت ما به ویژه در دولت سیزدهم تعمیق و گسترش روابط با همسایگان است و در این زمینه اراده راسخ کشورمان افزایش هر چه بیشتر روابط صمیمانه با آذربایجان به عنوان یک کشور همسایه مسلمان و شیعه در تمام زمینه ها.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان خطاب به رئیس جمهور آذربایجان گفت; ما در ۳۰ سال گذشته همکاری بسیار خوبی با جمهوری آذربایجان داشته ایم به طوری که پدر مرحوم شما حیدر علی اف همواره به خوبی از این روابط و همکاری ها یاد می کرد و بر توسعه آن تاکید می کرد.

وی افزود: در دوران مسئولیت جناب عالی، روابط دو کشور در وضعیت خوبی قرار دارد و اطمینان داریم با توجه و تلاش سران دو کشور، این روابط به سطح عالی ارتقا خواهد یافت.

شمخانی پیوندهای تاریخی، فرهنگی و مذهبی دو ملت را انکارناپذیر دانست و تاکید کرد: دو کشور باید در فضایی از اعتماد متقابل برای معرفی این میراث مشترک به جهانیان تلاش کنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی بر عزم قاطع جمهوری اسلامی ایران برای برخورد با بازیگرانی که در صدد تخریب روابط دو کشور هستند، تاکید کرد و افزود: با کمک یکدیگر نباید اجازه دهیم هیچ عاملی فاصله بیندازد. بین ما.

شمخانی در پایان گفت: امیدوارم در سفر آتی جناب عالی به تهران با تلاش مشترک دو کشور زمینه شکل گیری جهشی در روابط تهران و باکو فراهم شود.

در این دیدار الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان نیز طی سخنانی گفت: روابط تهران – باکو بر اساس اراده قاطع رهبران دو کشور بدون تأثیرپذیری از فشار کشورهایی که نمی خواهند به طور جدی در حال پیشرفت است. روابط دوستانه و گرم ما

وی ریشه های منحصر به فرد تمدنی، فرهنگی و مذهبی دو ملت را بستر بسیار مهمی برای عبور از موانعی دانست که می تواند از سرعت روابط ایران و آذربایجان بکاهد و افزود: پس از جنگ دوم قره باغ و بازگشت سرزمین های اشغالی آذربایجان. وطن شرایط بسیار مناسبی برای بهره برداری از ظرفیت های بالقوه مشترک در حوزه های ترانزیت، نفت، تجارت و انرژی فراهم کرده است که باید با تلاش مشترک فعال شود.

رئیس جمهوری آذربایجان از رئیس جمهور کشورمان برای سفر به آذربایجان دعوت کرد و خاطرنشان کرد: بارها به ایران آمده ام و برای پیگیری و تسریع در اجرای توافقات مشترک دوباره به تهران سفر خواهم کرد.