اگر توافق برجام حاصل نشود چه اتفاقی می افتد؟گزارش کردن صدای ایران به گزارش ایلنا، عبدالرضا فرجیراد در ارزیابی دور جدید مذاکرات هسته ای که در پایتخت قطر و نشست روز پنجشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص قطعنامه ۲۲۳۱ برگزار شد، گفت: مذاکرات دوحه با توجه به امیدهای نسبی که علیرغم تردیدهای دو طرف ایرانی و آمریکایی به آن بسته شد، بدون نتیجه و خیلی زود به پایان رسید. این موضوع هم در داخل و هم در خارج از کشور و واکنش‌ها در سطح اتحادیه اروپا تأثیرگذار بود جوزپ بورل و معاون ایشان آقای مورا و سه کشور اروپایی و آمریکا منفی بودند که البته درجات مختلفی داشتند. واکنش E3 بسیار سریعتر بود، آمریکایی ها تا حدودی، اما جوزپ بورل با احتیاط بیشتری صحبت کرد. در ایران اما تلاش کردند اعلام کنند که هنوز امید وجود دارد و مذاکرات ادامه دارد و به دنبال زمان جدیدی هستند.

وی ادامه داد: در مجموع می توان گفت که شرایط مناسبی پیش نیامده است، برای برون رفت از این وضعیت باید به محض اینکه زمان مذاکرات بعدی در این دو تا سه روز در این دوحه مشخص شود. امکان پذیر است تا فضای ایجاد شده از بین برود و طبیعتاً هر دو طرف باید برای تکمیل این مذاکرات انعطاف نشان دهند. چه خوب است که این اتفاق هر چه زودتر و قبل از سفر آقای بایدن به منطقه، فلسطین اشغالی و عربستان سعودی بیفتد.

احتمال اینکه طرح اسرائیل موسوم به «ناتوی عربی» دوباره در دستور کار قرار گیرد بسیار زیاد است

وی افزود: اگر توافق اگر این اتفاق نیفتد، احتمال اینکه طرح اسرائیل موسوم به «ناتوی عربی» دوباره در دستور کار قرار گیرد و آمریکا متقاعد به حمایت از این طرح شود، بسیار زیاد است. یادتان هست در زمان اعلام از سرگیری مذاکرات، کشورهایی مانند مصر و اردن با اظهارنظرهایی از پیوستن به این طرح انصراف دادند و اعلام کردند که به طرح ضد ایرانی نمی پیوندند. حتی خود آمریکایی ها هم اعلام کردند که به دنبال حمایت از طرح ضد ایرانی در منطقه خاورمیانه نیستند. من فکر می کنم این تفکر دوباره بالا خواهد گرفت، به خصوص که به تاریخ سفر جو بایدن به منطقه نزدیک می شویم و احساس می کنم که لابی ها در این زمینه فعال شده اند.

بی نتیجه ماندن مذاکرات دوحه نقطه عطفی در روند مذاکرات مربوط به برجام ایجاد کرد.

این دیپلمات سابق گفت: بی نتیجه ماندن مذاکرات در دوحه نقطه عطفی در مذاکرات مربوط به برجام ایجاد کرد و آن جلسه شورای امنیت در خصوص قطعنامه ۲۲۳۱ بود که در آن سخنان تند علیه ایران مطرح شد و این پیام در حال ارسال آنها به ایران می گویند اگر مذاکرات به نتیجه نرسد و با توجه به میزان غنی سازی در ایران و خاموش شدن دوربین های امنیتی آژانس، طرف غربی به سمت شورای امنیت و قطعنامه حرکت می کند.

وی ادامه داد: نظر من این است که نباید بگذاریم موضوع به اینجا برسد. ممکن است در تهران این اشتباه محاسباتی وجود داشته باشد که غرب درگیر تحولات مربوط به جنگ اوکراین و کمبود انرژی است و به سمت برخورد با ایران حرکت نخواهد کرد، هرچند این محاسبات خالی از تأثیر نیست، اما غرب حاضر است هزینه آن را بپردازد. تصمیم خود برای صدور قطعنامه علیه ایران. در این شرایط آن را بپذیرید و این سخت گیری های اقتصادی را برای ما سخت تر کنید.

فرجیراد افزود: این تنگ شدن عرصه اقتصادی باعث افزایش می شود ورم و ارزش دلار در کشور افزایش می یابد که مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. باید در داخل کشور جمع بندی سریعی صورت گیرد تا انعطاف وجود داشته باشد و امتیازاتی بین ایران و آمریکا رد و بدل شود تا از تبعات احتمالی علیه کشورمان جلوگیری شود.