اگر ایران روسیه را مسلح کند مجازاتش می کنیم!به گزارش صدای ایران، «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی شد واشنگتن آماده بازگشت به توافق هسته ای است.

وی ادامه داد: آماده بازگشت به توافق هسته ای هستیم و این توافق زمینه را برای کاهش بیشتر تنش ها فراهم می کند.

این مقام آمریکایی به ادعاهای اخیر مبنی بر ارسال پهپاد از سوی ایران به روسیه واکنش نشان داد و گفت: اگر ایران به روسیه سلاح بدهد، ابزار مجازات این کشور را داریم.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه (۱۱ ژوئیه) مدعی شد که ایران به زودی چند صد پهپاد با قابلیت حمل سلاح به روسیه تحویل خواهد داد. وی در نشست خبری در واشنگتن مدعی شد: اطلاعات ما حاکی از آن است که دولت ایران در حال آماده شدن برای تحویل چند صد هواپیمای بدون سرنشین در مدت زمان بسیار کوتاه به روسیه از جمله پهپادهایی با قابلیت حمل سلاح است.

یک مقام نظامی آمریکا در پی ادعای قصد ایران برای ارسال پهپاد به روسیه به خبرنگاران آمریکایی گفت که هنوز هیچ نشانه ای از تسلیحات ایرانی در میان ارتش روسیه در جنگ اوکراین وجود ندارد.

این مقام نظامی آمریکا که نامش ذکر نشده است، گفت: هنوز هیچ نشانه ای از ظاهر شدن سلاح های ایرانی در میان نیروهای روسی که در اوکراین می جنگند وجود ندارد.

این ادعا واکنش وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را در پی داشت و ناصر کنعانی، سخنگوی این وزارتخانه اعلام کرد: سابقه همکاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در زمینه برخی فناوری های مدرن به قبل از جنگ در اوکراین برمی گردد و در دوره اخیر هیچ تغییر خاصی در این رابطه ایجاد نشده است.