اگر ایرانی ها بخواهند، توافق روی میز است!


آمریکا: اگر ایرانی ها بخواهند، توافق روی میز است!

گزارش کردن صدای ایران«ویکتوریا نولاند» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی روز جمعه مدعی شد که توافق با ایران روی میز است.

این مقام ارشد آمریکایی گفت: اگر ایرانی ها بخواهند، توافق روی میز است.

نولاند ادامه داد: در ایران تنها یک تصمیم گیرنده وجود دارد و او می تواند نفت ایران را به بازار بازگرداند اما اگر توافق اگر قبول نکند فشار را بیشتر می کنیم.»

«ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا صبح امروز در حالی که کشورش با نقض تعهدات خود در برجام از توافقنامه مصوب شورای امنیت خارج شده و هنوز قدمی در جهت بازگشت به تعهدات خود برنداشته است، یک بار باز هم طبق روال معمول، مسئولیت تصمیم گیری در ایران، رفع تحریم ها را مقصر دانسته است.

ایران تصمیمات سیاسی لازم برای بازگشت دوجانبه به برجام را نگرفته است

وی در نشست خبری روزانه با خبرنگاران گفت: برای درک این واقعیت که ایران تصمیمات سیاسی لازم برای بازگشت دوجانبه به برجام را نگرفته است، نیازی به تاییدیه های امنیتی ندارد.

این مقام آمریکایی همچنین مدعی شد که اگر ایران می‌خواهد به توافق برگردد، فرصت‌های زیادی از جمله مذاکرات وین، مذاکرات دوحه و رایزنی با میانجی‌های اروپایی داشت.

در طول چند ماهی که از دور جدید مذاکرات برای رفع تحریم ها می گذرد، آمریکا و ترویکای اروپایی و بازوهای رسانه ای آنها همواره تلاش کرده اند اینگونه القا کنند که ایران مسئول کندی مذاکرات وین است و سرعت مذاکرات وین گفت‌وگوها تنها به اقدامات ایران بستگی دارد.

این در حالی است که در هفته های ابتدایی دولت بایدن که تصور می شد بر اساس وعده های انتخاباتی او ممکن است به سرعت آمریکا را به برجام بازگرداند، مقامات وی این موضع را بارها در موقعیت های مختلف از جمله در جلسات تایید سنا واشنگتن تا نقطه بازگشت به برجام فاصله دارد.

به هر حال، دولت جو بایدن در طول ۱۹ ماهی که از ریاست جمهوری او می گذرد، وقت خود را برای ورود به برجام با بحث هایی مانند «چه کسی باید ابتدا به برجام بازگردد» و «نیاز به مذاکره برای دستیابی به توافقی قوی تر و طولانی تر» تلف کرد. و حالا قصد دارد با انجام بازی سرزنش، ایران را مقصر بداند.

تحلیلگران همچنین می گویند سرعت مذاکرات وین را نمی توان تنها تابعی از اقدامات یک طرف دانست، بلکه هر طرف باید قدم خود را بردارد و از طرف مقابل بخواهد کاری انجام دهد.