اپوزیسیون خاص در تلاش برای برهم زدن اوضاع در سوریه استبه گزارش صدای ایران از اختاز نیوز به نقل از ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز شنبه با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار و درود مقام معظم رهبری و رهبر معظم انقلاب را ابلاغ کرد. رئیس جمهور، سفر اخیر رئیس جمهور سوریه به تهران را نقطه عطفی خواند. وی با قرائت روابط جمهوری اسلامی ایران و سوریه، آن را در پیشبرد روابط دو کشور موثر و مثمر ثمر ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه با قدردانی از تلاش‌های دولت و رئیس‌جمهور سوریه در تحکیم وحدت ملی، تمامیت ارضی و حاکمیت این کشور، افزود: مخالفان آشکار تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه در صدد تخریب وضعیت این کشور هستند. .

امیر عبداللهیان حملات رژیم صهیونیستی به سوریه را محکوم کرد و سکوت محافل غربی و عدم واکنش کشورهای مدعی غرب را نشان از استانداردهای دوگانه این کشورها خواند.

وی افزود: عدم برخورد جدی با اقدامات مخرب و تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی نشان می دهد که ادعای کشورهای غربی مبنی بر تلاش برای تثبیت امنیت در سوریه صحت ندارد و این موضع آنها بر جسارت صهیونیست نژادپرست می افزاید. تلاش رژیم برای برهم زدن اوضاع سوریه.

وزیر امور خارجه همچنین تاکید کرد که نگرانی های موجود را درک می کنیم اما با توسل به عملیات نظامی برای حل مشکلات مخالفیم. ما معتقدیم که مشکلات باید از طریق گفتگوهای مستقیم و از طریق همکاری با یکدیگر حل شود.

رئیس جمهور سوریه همچنین سفر وزیر امور خارجه به دمشق را با توجه به تحولات منطقه ای و جهانی مهم خواند و افزود: شرایطی در حال شکل گیری است که توازن در منطقه را به نفع ما تغییر می دهد.

بشار اسد اقدامات کشورهای غربی با هدف تحریک اوضاع سوریه به منظور تسویه حساب، رقابت و امتیاز گرفتن از طرف های دیگر را محکوم کرد.

وی با اشاره به نگرانی ها و خطرات موجود در منطقه گفت: برخی از این مسائل در بین کشورهای منطقه مشترک است و باید با راهکارهای سیاسی و گفت وگوهای مشترک حل شود. ما خوشحالیم که در چنین شرایطی، جمهوری اسلامی ایران بخشی از راه حل سیاسی در منطقه است.

بشار اسد تاکید کرد: ما از راه حلی که سوریه را از جنگ خارج می کند استقبال می کنیم.

وی روابط جمهوری اسلامی ایران و سوریه را ائتلافی راهبردی خواند و افزود: در ۴۰ سال گذشته شاهد رو به رشد روابط دو کشور بوده ایم.

بشار اسد فلسطین را دغدغه مشترک جمهوری اسلامی ایران و سوریه دانست و یادآور شد: با توجه به فشارهای وارده بر کشورهای محور مقاومت، اتحادی شکل گرفته است که ائتلاف اراده ها در مقابله با نظام سلطه است. البته کمتر کشوری در دنیا چنین اراده ای دارند. هستند.

به گزارش صدای ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه روز شنبه برای گفتگو و تبادل نظر با مقامات عالی سوریه وارد دمشق شد و در فرودگاه مورد استقبال فیصل المقداد وزیر امور خارجه قرار گرفت.