اوایل توجه به سمت غرب بود و اکنون توجه به شرق و منطقه استگزارش کردن صدای ایرانحجت الاسلام حاج علی اکبری امام جمعه موقت تهران در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به ظهور پدیده ای متفاوت به نام اربعین، این پدیده را از برکات نهضت انقلاب اسلامی دانست. و گفت: پس از سقوط رژیم صدام، به برکت تحولاتی که در منطقه و این کشور رخ داد، حرکت عراقی اربعین به یک حرکت بزرگ جهانی تبدیل شد و به جایی رسید که حدود ۲۵ میلیون نفر در آن شرکت کردند.

وی ادامه داد: آنچه در فرهنگ خود به عنوان اربعین می شناسیم خودجوش با سازماندهی طبیعی و درونی مردم و حمایت های کاملا مردمی و پذیرایی عاشقانه و عاشقانه با لباس های متحدالشکل و نمادها و شعارها حرکتی عظیم به سمت قبله دل های کربلاست. . بشریت برای آن برابری ندارد. این هیئت جهانی حسینی بزرگترین راهپیمایی جهان علیه نظام کفر و شرک و دعوتی جهانی برای ظهور منجی است.

وی گفت: اربعین حرکت جمعی به سوی امام و حجت الهی است. حرکت به سوی اسلام ناب و اسلام ناب، ولایت، اخلاق، عرفان، معنویت، جوانمردی، آرامش و امنیت است که همه اینها در محضر سیدالشهدا(ع) است. این گروه که برای شرکت در این مکتب بزرگ علم حرکت می کنند، شعارشان لبیک یا حسین و در حقیقت لبیک یا مهدی است.

جاج علی اکبری بیان کرد: اربعین یک رسانه بین المللی بی نظیر برای جهانی شدن حماسه حسینی است. یکی از پیش نیازهای منجی عالم بشریت این است که حماسه حسینی را جهانیان بشناسند و اربعین در عصر ما در کمال تعجب نقش رسانه ای جهانی را ایفا می کند که با وجود تحریم خبری امپراتوری رسانه ای جهانی، مردم جهان نام آن را می دانند. حسین و پرچم یا لحصارات الحسین معروف است.

وی تاکید کرد: یکی از پیش نیازهای ظهور منجی، آشتی بین مؤمنان و شیعیان جهان است. یک ماه عشق مانور، صفای ایثار، دلدادگی و رفتار عاشقانه در این مسیر نورانی، بهشتی را ایجاد می کند که انسان در میانه بهشت ​​احساس می کند و این یکی از برکات اربعین است.

وی ادامه داد: اربعین موضوع سازماندهی جهانی انصارالمهدی است که از فضائل سیدالشهد است. همانطور که مقام معظم رهبری می فرمایند، اربعین ظرفیت های غرب آسیا را به شمال آفریقا متصل می کند و تمدن بزرگ مدرن اسلام را تشکیل می دهد.

به گزارش صدای ایران، حاج علی اکبری در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران گفت: اگر بخواهید با گناه به هدف مقدسی برسید به هدف خود نمی رسید و این بیان صریح امام حسین(ع) است. ع) در تقویت تقوای الهی که هدفش به هر وسیله ای باشد. توجیه نمی کند

او ادامه داد درگذشت آیت الله مصطفوی و ناصری تسلیت گفت و از خداوند خواست که برایشان همراه سیدالشهدا باشد.

امام جمعه موقت تهران همچنین از حضور میهمانان مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت در تهران که در نماز جمعه امروز نیز حضور داشتند، استقبال کرد.

از مردم انتظار داریم با ستاد مرکزی هماهنگی کنند

وی با اشاره به ایام اربعین و حال و هوای این ایام در کشور بیان کرد: در این راستا از زحمات مسئولین و ستاد مرکزی برای تسهیل سفر زائران تقدیر و تشکر می کنیم و انشاالله خدمت رسانی خواهند کرد. و از مردم انتظار داریم که ستاد مرکزی هماهنگی لازم را داشته باشد تا این کار با سختی کمتری همراه باشد. اما زیرساخت های ما نمی تواند این حجم از جمعیت را پشتیبانی کند و نیازی به کمک مردم نداریم.

حاج علی اکبری با اشاره به اتفاقات اخیر عراق گفت: این اتفاقات که قرار بود برنامه اربعین را تحت الشعاع قرار دهد با همت بزرگان عراق به خوبی پیش رفت و امیدواریم مسیر امنیت و شکوفایی این کشور باشد. کشور عراق بیش از پیش تامین خواهد شد و شاهد پایداری دولت باشیم و ایران در صورت نیاز از تامین امنیت، رفاه و رشد عراق دریغ نخواهد کرد.

وی با اشاره به هفته دولت گفت: به رئیس جمهور و اعضای دولت و کارگزاران قوه مجریه تبریک می گوییم. دیدار اعضای دولت با رهبر فرزانه و عالی رتبه یکی از اتفاقات مهم این هفته بود و دیدیم که رهبر ما از این دولت و جهت‌گیری و رویکرد و برنامه‌های آن راضی است، به‌خصوص زمانی که فهرستی ارائه کردند. از موفقیت های دولت و البته در قسمت دوم توصیه شده است. سؤالات مفصلی داشتند و امیدواریم دولت بهتر از گذشته به آنها خدمت کند. رعایت اولویت ها به ویژه در حوزه اقتصادی باید مورد توجه قرار گیرد و همچنین متذکر شد که مشکلاتی از گذشته بر عهده دولت است که انشاءالله با صبر و شکیبایی برطرف خواهد شد.

اوایل توجه به سمت غرب بود و اکنون توجه به شرق و منطقه است

وی گفت: دولت محترم باید ظرفیت دیپلماسی و همکاری های منطقه ای با همسایگان را در دستور کار خود قرار دهد و البته می بینیم که در کوتاه مدت از این رویکرد منتفع می شویم و در آینده افزایش خواهد یافت. خوشبختانه آنها توانستند در ارتباطات بین المللی تعادل ایجاد کنند. اوایل توجه به سمت غرب بود و اکنون توجه به شرق و منطقه است. تراز ما در شانگهای و تراز تجاری مثبت با این کشورها یکی از این موارد است.

از زحمات تیم مذاکره کننده و سرپرست این تیم تشکر می کنیم

علی اکبری تصریح کرد: اتفاقاً در رابطه با مذاکرات همین جهت را از رئیس جمهور دیدیم و شرایط ما را اعلام کردند و این رویه و رویکرد درست است. تیم قدرتمندی مذاکرات را دنبال می کند و از زحمات تیم مذاکره کننده و سرپرست این تیم تشکر می کنیم و پاسخ ایران نیز به طرف مقابل ارائه شده است.

وی به اروپایی ها گفت فرصت همکاری با ایران را از دست ندهید و رنج ها و حقوقی را که از ملت ما پایمال کردند جبران کنید.

امام جمعه موقت تهران به اروپایی ها توصیه کرد با طناب پوسیده آمریکا و رژیم صهیونیستی به چاه ذلت نروند.