اهداف پوتین از سفر به ایران چیست؟گزارش کردن صدای ایراناز نوامبر ۲۰۱۸، عضویت آزمایشی ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا فعال شد و دو طرف توافق کردند با ارزیابی مجدد شرایط، مقدمات لازم برای تجارت آزاد ایران و اوراسیا را پس از یک دوره سه ساله نهایی کنند.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت، مذاکرات برای تجارت آزاد بین دو طرف همچنان ادامه دارد و این احتمال وجود دارد که ظرف چند ماه آینده به نتیجه نهایی برسد. اما سازمان توسعه تجارت اعلام کرده است که خبر نهایی شدن این توافق در سفر رئیس جمهور روسیه به ایران در روزهای آینده صحت ندارد.

محمودرضا کریمی دستیار رسانه ای رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به انتشار گسترده خبر «امضای معاهده تجارت آزاد با اوراسیا توسط پوتین» در رسانه ها ضمن تکذیب این خبر گفت: چه شد. امضای رئیس جمهور روسیه، تمدید اجرای توافقنامه تجارت ترجیحی با اوراسیا است که از ۵ نوامبر ۲۰۱۸ به مدت ۳ سال اجرا شده است.

وی افزود: از آنجایی که قرارداد مذکور در آبان ماه سال جاری به پایان می رسد و مذاکرات برای انعقاد قرارداد تجارت آزاد با اوراسیا همچنان ادامه دارد، سران کشورهای عضو این اتحادیه قرارداد تجارت ترجیحی را تمدید کردند.

به گفته کریمی، مذاکرات ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای انعقاد توافقنامه تجارت آزاد هنوز به پایان نرسیده است و پیش بینی می شود این مذاکرات پس از حداقل دو دور مذاکره در ماه های آینده تکمیل شود. پس از مذاکرات، متن توافق برای امضای مقامات دو طرف آماده می شود.

دستیار رسانه ای رئیس سازمان توسعه تجارت یادآور شد: پیش از این جمهوری اسلامی ایران و کشورهای اتحادیه اوراسیا برای تمدید اجرای توافقنامه تجارت ترجیحی فعلی به توافق رسیده بودند.

وی با اشاره به اینکه توافقنامه تجارت ترجیحی از ۱۴ آبان ۱۳۹۷ اجرایی شد و اعتبار اولیه آن ۳ سال بود، افزود: در حال حاضر ایران و کشورهای اتحادیه اوراسیا توافق کرده اند که تا زمان نهایی شدن این توافقنامه، توافقنامه تجارت آزاد انجام شود. در حال مذاکره است. توافقنامه تجارت ترجیحی فعلی باید تمدید شود.

کریمی ادامه داد: یادداشت تفاهم (پروتکل) تمدید قرارداد تجارت ترجیحی در اسفندماه سال گذشته بین ۵ کشور اتحادیه اوراسیا و ایران امضا شد و در حال حاضر هر یک از کشورهای طرف این قرارداد در حال انجام است. فرآیند تایید داخلی این پسوند.

به گفته دستیار رسانه ای رئیس سازمان توسعه تجارت، دولت جمهوری اسلامی ایران نیز در خردادماه سال جاری تفاهم نامه تمدید تجارت ترجیحی را تصویب کرد.