انواع و اثربخشی قرص آهن


همانطور که همه می دانیم ، آهن یک عنصر کمیاب مهم برای بدن است که بسیاری از افراد از آن رنج می برند. مصرف قرص آهن بهترین راه برای درمان کم خونی فقر آهن است. انواع مختلفی از قرص های آهن در بازار وجود دارد که میزان تأثیر آنها بسته به نوع نمک مورد استفاده در تهیه آنها متفاوت است.
آهن به طور کلی به اشکال زیر تولید می شود:

انواع قرص آهن

آهن فومارات
گلوکونات آهن
سولفات آهن
گلیسینات بر پایه آهن

برخی از این مکمل ها می توانند مشکلات گوارشی را در فرد ایجاد کنند. آهن فومارات دارای فراهمی زیستی کم و عوارض جانبی قابل توجهی است. آهن فومارات می تواند برای افراد مبتلا به بیماری کرون و سایر بیماری های دستگاه گوارش مضر باشد و نگرانی هایی در مورد فراهمی زیستی این آهن وجود دارد. سولفات آهن پرکاربردترین مکمل آهن برای درمان کم خونی است زیرا ارزان و در دسترس است ، اما عوارض گوارشی زیادی دارد. از سوی دیگر ، جذب سولفات آهن بسیار کم است و بیماران باید دوزهای بالایی برای درمان مکمل تجویز کنند. جذب آن نیز تحت تأثیر سایر ترکیبات غذایی مانند فیتات ، فنل یا فیبر قرار می گیرد. گلوکونات آهن ، اگرچه محبوب ترین مکمل آهن است ، اما حاوی مقادیر کمی آهن عنصری است.

آهن روانی

ترکیب آهن عنصری در هر مکمل آهن می تواند یکی از مهمترین ملاحظات هنگام انتخاب نوع مکمل آهن باشد. آهن عنصری به مقدار کل آهن موجود در یک قرص یا کپسول اضافی اشاره دارد. این آهن قابل جذب و استفاده توسط بدن است.

انواع قرص آهن

عوارض جانبی احتمالی عدم مصرف قرص آهن

مصرف قرص آهن چندین عارضه جانبی جزئی دارد ، از جمله یبوست ، یبوست ، اسهال ، تهوع ، سوء هاضمه و مدفوع سیاه (احتمالاً نشانه زخم دستگاه گوارش فوقانی). بیشتر عوارض جانبی جزئی مصرف آهن پس از سازگاری بدن با مصرف آهن از بین می رود. در صورت تداوم علائم ، مشورت با پزشک ضروری است.

جذب آهن

جذب آهن توسط ذخایر آهن بدن کنترل می شود و به طور کلی توسط افرادی که سطح آهن آنها در خون پایین است جذب می شود. این بدان معناست که فردی که از کم خونی فقر آهن رنج می برد می تواند 90 درصد آهن موجود در مکمل را جذب کند و فردی که کمبود آهن ندارد تنها 10 درصد آهن را جذب می کند. با وجود این پدیده ، به مردم توصیه می شود قبل از مصرف قرص آهن سطح هموگلوبین و فریتین خود را بررسی کنند تا از کمبود آهن آنها مطمئن شوند.

سالاد آهن

آهن کلات نوعی مکمل آهن اصلاح شده شیمیایی است که بدون شکسته شدن از طریق دستگاه گوارش عبور می کند. منظور از “کلات” این است که یونهای فلزی با یونهای غیر فلزی ترکیب شده و مولکول جدیدی را تشکیل می دهند.
از لحاظ نظری ، این فرایند طوری طراحی شده است که آهن می تواند بدون هضم شدن از طریق فرآیند گوارش عبور کند. در عوض ، کلات آهن به سلول ها منتقل شده و همراه با اسید آمینه ای که به آن متصل می شود جذب می شود. Iron Shalat با بسیاری از نام ها و مارک های رایج شناخته می شود. کلات بر پایه گلیسینات آهن یکی از رایج ترین نام ها است.

مکمل های آهن امروز را بررسی کنید: Ferro Plus Vivating Iron Pills

گلیسین بر پایه آهن

کلات پایه گلیسینات شامل دو مولکول گلیسین است که توسط پیوندهای کووالانسی به آهن متصل شده اند. در سلول های مخاطی ، فراهمی زیستی این مکمل ، جذب آهن را افزایش می دهد و به سرعت به بافت های هدف بدن تحویل داده می شود. بنابراین ، مقادیر کمتری آهن برای مکمل های درمانی مورد نیاز است که می تواند مشکلات گوارشی کمتری ایجاد کرده و خطر اضافه بار آهن را کاهش دهد.
خوشبختانه ، گلیسین آهن کلات با غذا واکنش نشان نمی دهد و مقادیر بالای فیتات ها یا فیبر موجود در رژیم غذایی مانع کار آن نمی شود. علاوه بر این ، وجود داروهای دیگر مانع از جذب دوچرخه آهن آهن نمی شود. کلات که رژیم غذایی اسید فیتیک است ، حاوی رسوبات نامحلول ، شوره سر و … است که باعث واکنشهای شیمیایی می شود که مانع جذب آهن نمی شود.
مطالعات نشان می دهد که بیسلیگلیسینات آهن در روده هیدرولیز نمی شود و به طور کامل جذب می شود. پس از جذب شدن در غشای مخاطی بافت ، کلات هیدرولیز می شود و آزادسازی آهن به داخل پلاسما و سایر بافت ها و اندام های بدن به شیوه ای مشابه بافت های دیگر تنظیم می شود.
منبع آهن آزاد شده از کلات در بافتهای خون ساز مورد استفاده قرار می گیرد و بخشی از اسید آمینه توسط مسیرهای متابولیک طبیعی اسید آمینه متابولیزه می شود. زیرا این شکل از آهن توسط لیگاندهای اسید آمینه محافظت می شود.

اخرین حرف

بیسلیگلیسینات آهن ، علاوه بر جذب بهتر ، یکی از بهترین انواع قرص آهن با عوارض گوارشی کمتر است و بنابراین ممکن است بهترین انتخاب برای افراد مبتلا به کم خونی باشد.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: wearefeel

دیدگاهتان را بنویسید