انهدام ۲ شبکه بزرگ مفاسد اقتصادی در کرج / ۱۲۶ عضو دستگیر شدندبه گزارش صدای ایران، حسین فضلی هرکندی با اشاره به جزئیات شناسایی و دستگیری شبکه جعل، استفاده از اسناد مجعول، ارتشا و ارتشا منجر به فرار مالیاتی به مبلغ ۹۳۳۵ میلیارد تومان در استان های البرز و تهران، اظهار کرد: در حال حاضر ۹۳۳۵ میلیارد تومان در استان های البرز و استان تهران به دلیل استفاده از اسناد و مدارک جعلی استفاده شده است. گفت: کیفرخواست این پرونده از سوی دادسرای کرج با ۱۲۶ متهم صادر و برای رسیدگی به شعبه دوم دادگاه کیفری استان البرز ارجاع شده است.

رهبر آن یک فرد عادی با وضعیت اقتصادی ضعیف بود، وی افزود: از سال ۱۳۸۷ پس از یادگیری نحوه ثبت شرکت، ابتدا چندین شرکت را به نام خود یا اقوام نزدیکش ثبت و فروخت، سپس با توجه به درآمدزایی این شرکت. با تشکیل باند و سازماندهی آن به گونه ای بود که پس از چندین سال فعالیت، شبکه ای متشکل از ۱۲۶ متهم شامل کارمندان ادارات امور مالیاتی، مدیران موسسات حقوقی، وکلا، مشاوران املاک و افراد عادی اقدام به ثبت شرکت کردند. . اسناد کاغذی را به قصد تحویل و فروش به اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل می دهد.

نحوه ثبت شرکت های مجازی

عالی ترین مقام قضایی استان البرز خاطرنشان کرد: متهم اصلی پرونده با همکاری سایر اعضای باند در تلاش برای شناسایی افراد دارای وضعیت اقتصادی ضعیف و درآمد پایین در شهرهای تهران، کرج، ساواجبلاغ و نظرآباد بود. و توضیح داد: پس از شناسایی این افراد، با پرداخت مبالغی بین ۲ تا ۶ میلیون تومان، نسبت به اخذ مدارک هویتی و هویتی آنان اقدام و با جعل گواهی عدم سوء پیشینه و سایر مدارک لازم، شرکت را به نام این افراد به ثبت رساند.

وی افزود: نحوه ثبت شرکت به این صورت بوده است که لیدر شبکه با مراجعه به موسسات قانونی ثبت شرکت ها و تبانی با مدیران آن موسسات که معمولا از کارآموزان حقوق برای پیگیری امور مربوط به ثبت استفاده می کنند. شرکت ها وکالت نامه های سفید را امضا می کنند از جمله امضای وکلا و در مواردی وکالت نامه های خام و بدون امضا به منظور تنظیم وکالتنامه جهت ثبت شرکت های صوری اخذ و اقدام به تکمیل وکالت نامه قراردادهای وکالت با درج مشخصات افرادی که قبلاً با پرداخت وجه مدارک شناسایی خود را به دست آورده اند همراه با جعل امضا می بندد. آنها قبلا مشتری بودند.

تبانی با برخی مشاوران املاک
رئیس کل دادگستری استان البرز به تایید اصالت امضای موکل از سوی وکلا که بدون احراز هویت موکل توسط وکیل انجام شده است، اشاره کرد و ادامه داد: این باند سپس اقدام به ایجاد اجاره نامه های جعلی کرده که با تبانی برخی واقعیات تهیه شده است. مشاوران املاک به عنوان محل تأسیس و اقامتگاه قانونی شرکت معرفی شد و در نهایت شرکت های صوری به نام افراد ناشناس به ثبت رسید.

نقش برخی از کارکنان اداره مالیات در جرایم
نماینده عالی قوه قضائیه در استان البرز ضمن تشریح اقدامات این باند در مرحله پس از ثبت شرکت ها، خاطرنشان کرد: زمانی که سرکرده و اعضای باند پس از ثبت شرکت های صوری و با هدف تشکیل پرونده مالیاتی اقدام می کنند. اثبات فعالیت شغلی و اخذ کارت بازرگانی به دفاتر امور مالیاتی استان های البرز و تهران با تبانی تعدادی از کارکنان ادارات مذکور برخلاف روال قانونی مرسوله پستی به آدرس اعلامی ارسال شود. از شرکت های موجود در اساسنامه ارسال و در قبال پرداختی تحویل داده شد و متعاقباً با مراجعه به ادارات امور مالیاتی و ارائه مدارک لازم، امور اداری مربوطه را جهت تشکیل پرونده مالیاتی انجام دادند.

مزایای کسب شده توسط متهمان
وی با بیان اینکه این باند پس از ثبت شرکت کاغذی و تشکیل پرونده مالیاتی وارد مرحله بعدی اقدامات غیرقانونی خود می شدند، ادامه داد: اخذ کارت بازرگانی و فروش آن به اشخاص حقیقی و حقوقی یکی از این فعالیت ها بود و در این زمینه واردات و صادرات به نام شرکت های جعلی انجام می شد و در عمل ادارات مالیاتی برای اخذ مالیات با افراد فقیر و ناآگاه مواجه می شدند. همچنین حساب های بانکی به نام این شرکت ها افتتاح و چک و تسهیلات بانکی به نام آنها اخذ شد.

فروش کارت ویزیت
فضلی هرکندی خاطرنشان کرد: عموماً کارت بازرگانی با کارمزد ۲۰ تا ۱۴۰ میلیون تومان به اشخاص حقوقی و حقیقی فعال در حوزه تجارت تعلق می گرفت و افرادی که اقدام به خرید کارت بازرگانی می کردند با استفاده از ضعف سیستم های مالیاتی فعالیت تجاری خود را در نام این شرکت ها آنها به صورت صوری و کاغذی ثبت نام می کردند و از این طریق سعی در فرار مالیاتی داشتند. اعضای این شبکه از طریق فروش ۱۹۸ شرکت کاغذی ۵ میلیارد و ۱۵ میلیون تومان از راه های غیرقانونی به دست آورده اند.

کشف شبکه رشوه خواری ماموران مالیاتی با ردیابی فعالیت این باند
وی از کشف شبکه رشوه خواری توسط برخی از کارکنان ادارات امور مالیاتی استان های البرز و تهران در جریان رسیدگی به پرونده این باند خبر داد و افزود: در پی تعقیب کارمندان متخلف ادارات امور مالیاتی استان های البرز و تهران و در تحقیقات مشخص شد این افراد علاوه بر تبانی و رشوه گرفتن از این باند، با تشکیل شبکه رشوه به صورت مستقل از سایر شرکت ها نیز رشوه می گرفتند.

رئیس شورای قضایی استان البرز درباره عملکرد این شبکه رشوه گفت: در این شبکه حسابرسان ارشد و ممیزان مالیاتی به بهانه کاهش مالیات اعلامی مبالغی را بالاتر از مبلغ واقعی مالیات عملکرد شرکت ها اعلام می کنند. مبلغ و در مواردی برای کاهش مالیات عملکرد و یا عدم رسیدگی به تخلفات شرکت ها، رشوه می گرفتند. مجموع رشوه های دریافتی کارکنان ادارات مالیاتی البرز و تهران از این باند برای تشکیل پرونده مالیاتی به نام شرکت های صوری و همچنین رشوه های دریافتی از سایر شرکت های تجاری فعال ۲ میلیارد و ۶۱۷ میلیون تومان بوده است.

فهرست مدارک جرم کشف شده از محل سکونت متهم ردیف اول
از محل سکونت متهم اصلی پرونده، مدارک جعلی متعددی مربوط به ثبت شرکت های صوری کشف شد که فضلی هرکندی در جزئیات این اسناد و مدارک جرم اظهار داشت: ۲۲۹ فقره گواهی سابقه جعلی منتسب به تهران. اداره سوابق کیفری، یک گواهی غیبت، سوابق جعلی منتسب به دادسرای تهران، ۱۴۴ صفحه گواهی عدم وجود اطلاعات منتسب به پلیس آگاهی کرج که همگی جعلی و به نام مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت های جعلی استفاده می شود. همچنین دو مهر اداره ثبت اسناد و املاک کرج، سه شماره مهر اداره امور مالیاتی، یک مهر برابر اصل اداره کل سوابق کیفری و یک مهر سازمان تامین اجتماعی کشف شد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مدارک کشف شده از متهم اصلی، دفترچه ای حاوی امضای افرادی است که به نام آنها و با جعل امضای آنها، یک شرکت صوری به ثبت رسیده است. از آنجایی که متهم با حجم زیاد و متفاوتی از امضاهای جعلی مواجه بود، با استفاده از این دفترچه هنگام مراجعه به نهادهای ذیربط، با توجه به امضاهای ثبت شده در دفتر مذکور، اقدام به شبیه سازی همان امضا می کرد تا مغایرتی نداشته باشد. با امضای جعلی قبلی؛ همچنین یک فقره سررسید از متهم کشف شد که کلیه مبالغ دریافتی و پرداختی را با ذکر تاریخ و مشخصات شخص یا شرکت به دقت ثبت کرده است.

فرار مالیاتی ۹۳۳۵ میلیارد تومان
رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به فعالیت فشرده در اداره متبوع خود برای صدور کیفرخواست و انجام کار کارشناسی در مورد پرونده، تصریح کرد: در این پرونده دو مرحله کارشناسی گسترده انجام شده است که مرحله اول در خصوص اسناد جعلی و مرحله دوم در خصوص اسناد جعلی بوده است. مقدار دقیق فرار مالیات ها اعم از مالیات بر عملکرد و ارزش افزوده و جریمه ها متعلق به آنهاست. بر اساس نظر کارشناس رسمی دادگستری میزان فرار مالیاتی ۹۳۳۵ میلیارد تومان است.

متهم پرونده
به گفته رئیس کل دادگستری استان البرز، طبق بررسی های انجام شده تعداد شرکت های جعلی ثبت شده توسط متهمان ۲۵۸ شرکت است که از این تعداد ۱۹۸ شرکت به اشخاص حقیقی و حقوقی فروخته شده است. وی با اشاره به اینکه از بین شرکت های فروخته شده ۵۵ شرکت در استان البرز و ۱۴۳ شرکت دیگر در استان تهران به ثبت رسیده است، تصریح کرد: از مجموع شرکت های ثبت شده، ۱۹۸ شرکت در ازای دریافت وجه به اشخاص حقیقی واگذار شده است. قصد فرار مالیاتی و حقوق منتقل شده است اما فروش و واگذاری مابقی شرکت ها به دلیل شناسایی و دستگیری اعضای باند به پایان نرسیده است زیرا به محض شناسایی شرکت های جعلی جهت جلوگیری از ادامه جنایت فعالیت کلیه شرکت ها با دستور قضایی متوقف شد.

اتهامات متهمان پرونده
فاضلی هرکندی ۱۲۶ نفر از متهمان را به ایجاد و عضویت در شبکه جعل، استفاده از اسناد مجعول، ارتشا و زورگیری متهم کرد و گفت: از این تعداد ۱۷۱ نفر به عنوان شاکی معرفی شدند. دارند.

۲۰ کارمند اداره امور مالیاتی در میان متهمان هستند
وی با انتقاد از ضعف نظارت داخلی برخی سازمان ها در خصوص عملکرد کارکنان، از وجود تعدادی از کارکنان اداره امور مالیاتی در بین متهمان خبر داد و خاطرنشان کرد: در بین متهمان این پرونده علاوه بر افراد عادی، افراد عادی نیز وجود دارند. ۲۰ نفر از کارکنان ادارات امور مالیاتی. در استان های البرز و تهران سه نفر از این افراد ممیز مالیاتی و بقیه ممیز مالیاتی بودند.

عالی ترین مقام قضایی استان افزود: همچنین ۵ نفر از مدیران مؤسسات حقوقی مرتبط با ثبت شرکت، ۹ وکیل و ۴ مشاور املاک از جمله متهمان پرونده هستند. در کیفرخواست صادره جهت رسیدگی به شعبه دوم دادگاه کیفری استان البرز ارجاع شده است.

وی مجموع مظنونان این پرونده را ۱۸۶ نفر عنوان کرد و گفت: از این تعداد ۱۲۶ نفر به دادگاه احضار و کیفرخواست صادر شد و پس از رسیدگی به ۵۷ نفر قرار منع تعقیب و سه نفر صادر شد. متهمان دستگیر شدند. علت فوت، قرار تعلیق تعقیب صادر شده است.

قسمت باز فایل
فضلی هرکندی با اشاره به اینکه بخشی از این پرونده در شعبه هفتم بازپرسی دادسرای جنایی و جرایم ویژه کرج مفتوح است، گفت: همانطور که گفته شد برای قسمت اول این پرونده کیفرخواست صادر شده است اما قسمت دوم کیفرخواست صادر شده است. این پرونده مربوط به پیگرد شرکت‌های بزرگ است و مشهور و بعضاً مشخص است که این باند اقدام به خرید شرکت‌های جعلی و سوء استفاده از کارت‌های بازرگانی و فرار مالیاتی بیش از ۹۳۳۵ میلیارد تومان کرده است.

وی افزود: به تدریج و با شناسایی این شرکت ها، اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط با احضار ۵۰۰ نفر از ماموران ترخیص که به نام شرکت های جعلی به نام شرکت های جعلی اقدام به ترخیص کالا از گمرکات کشور کرده بودند، احضار و تا مرحله مفتوح پرونده متهم شدند. فرار مالیاتی و با بررسی آنها، اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده کننده از این شرکت های کاغذی شناسایی و پیش بینی می شود بیش از ۵۰۰ نفر از اشخاص حقیقی و حقوقی که از شرکت های صوری برای فرار مالیاتی استفاده کرده اند شناسایی و تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.