امیر عبداللهیان به تانزانیا رفت


امیر عبداللهیان به تانزانیا رفت

گزارش کردن صدای ایرانحسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) پس از سفر به باماکو پایتخت جمهوری مالی و دیدار با مقامات این کشور دومین مقصد سفر خود به قاره آفریقا است. کشور، عازم دارالسلام، پایتخت تانزانیا شد.

دیدار و گفتگوی امیر عبداللهیان با عبدالله دیوپ وزیر امور خارجه جمهوری مالی

وی در جریان اقامت خود در باماکو که به دعوت وزیر امور خارجه مالی انجام شد، با عبدالله دیوپ وزیر امور خارجه جمهوری نیز دیدار و گفتگو کرد. مالی وی با آیسمی گوتا، رئیس دولت انتقالی جمهوری مالی دیدار و درباره روابط دوجانبه و برخی مسائل بین المللی گفت وگو کرد.

گویتا در دیدار با امیر عبداللهیان از توافقات دو کشور برای تقویت همکاری های اقتصادی، دستاوردهای ملت ایران در مقابله با تحریم های ظالمانه و کسب جایگاه مهم سیاسی و اقتصادی ملت ایران در عرصه منطقه و جهان استقبال کرد. به عنوان الگویی برای ملت مالی برای مبارزه با زیاده خواهی ها. برخی از دولت های خارجی مدیریت سیاسی موفق مقامات ایرانی در هدایت رشد اقتصادی و علمی کشور را خواندند و تحسین کردند.

رئیس دولت انتقالی مالی همچنین خواستار تقویت هر چه بیشتر همکاری های اقتصادی-تجاری و علمی دو کشور شد و بر آمادگی کشور برای میزبانی از صنعتگران و فعالان اقتصادی ایرانی تاکید کرد.

مالی وزیر امور خارجه در فوریه سال گذشته به تهران سفر کرده بود.

در جریان سفر وزیر امور خارجه کشورمان که در راس یک هیات سیاسی و اقتصادی انجام شد، اولین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و مالی به ریاست وزرای امور خارجه برگزار شد. و در پایان سند این دیدار به امضای امیر عبداللهیان و وزیر امور خارجه مالی رسید.

امیر عبداللهیان طی سخنانی در این نشست از آمادگی برای برگزاری نمایشگاه شرکت های دانش بنیان در آینده نزدیک در باماکو خبر داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران پس از امضای اسناد این دیدار، روابط با کشورهای آفریقایی را از اولویت های دولت سیزدهم خواند و با اشاره به تحریم ها علیه کشور مالی گفت: غرب سیاست دیوانه‌وار تحریم شکست خورده است.»

وزیر امور خارجه جمهوری مالی همچنین با ابراز خرسندی از نتایج اولین نشست کمیسیون مشترک همکاری ایران و مالی در باماکو گفت: ایران به دنبال تبلیغات نیست و مصمم به همکاری است.

امیر عبداللهیان همچنین از یک میلیون دوزی که قرار است به مالی اهدا شود، یکصد هزار دوز واکسن کرونا (برکات) را به همتای خود تحویل داد و وزیر امور خارجه مالی نیز گفت: این واکسن ها در اختیار وزارت کشور قرار گرفته است. سلامت مالی و به جمهوری اسلامی ایران برای تولید این واکسن ساخت ایران تبریک گفت.

در این سفر نشست تجار و صاحبان صنایع دو کشور با حضور وزیران امور خارجه افتتاح شد و امیر عبداللهیان از مرکز بهداشت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در شهر باماکو نیز بازدید کرد.

قرار است وزیر امور خارجه پس از دیدار و گفتگو با مقامات این کشور به زنگبار نیز سفر کند. امیر عبداللهیان در تانزانیا با رئیس جمهور و وزیر امور خارجه دیدار می کند و در این سفر یک نشست تجاری با حضور تجار و بازرگانان دو کشور برگزار می شود.

ناصر کنعانی سخنگوی دستگاه دیپلماسی پیش از این درباره این سفر گفته بود که این سفر در راستای سیاست خارجی ایران و بر اساس تاکید آیت الله رئیسی بر توجه به آفریقا و ظرفیت های این حوزه و انشالله انجام می شود. زمینه ای برای گسترش روابط با کشورهای هدف این سفر در زمینه های مختلف اعم از اقتصادی و تجاری خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: ما دعوت وزیر امور خارجه تانزانیا را داشتیم و در پاسخ به این دعوت، آقای امیر عبداللهیان به تانزانیا سفر کرده و با مقامات سیاسی و اقتصادی این کشور دیدار و افتتاح خواهد کرد. کنفرانس اقتصادی و تجاری ایران و تانزانیا. وی در ادامه سفر خود به زنگبار جمهوری متحد تانزانیا سفر خواهد کرد.