امتناع رژیم در کم کاری تیروئید شرکت داروسازی پورعب گستر


غذایی که می خورید بر غده تیروئید و توانایی بدن شما در استفاده از هورمون تیروئید تأثیر می گذارد. اگر می خواهید کم کاری تیروئید خود را کنترل کنید ، غذاهای زیر را نخورید.
برخی از غذاها ، مانند گوشت و سبزیجات پرچرب از خانواده کلم ، می توانند از تولید هورمون های تیروئید جلوگیری کنند. کم کاری تیروئید (کم کاری تیروئید) می تواند به یک بیماری پیچیده تبدیل شود که مدیریت و کنترل آن دشوار است. غذاهایی که می خوریم می تواند از درمان این بیماری جلوگیری کند. برخی از غذاها بر عملکرد غده تیروئید تأثیر زیادی می گذارد و برخی از غذاها می توانند توانایی بدن در جذب هورمون های جایگزین که برای درمان تیروئید استفاده می شود را کاهش دهند.
به گفته انجمن تیروئید آمریکا ، بیش از 12 درصد از جمعیت آمریکا ممکن است در برهه ای از زندگی خود به بیماری تیروئید مبتلا شوند.

مواد مضر برای کم کاری تیروئید

مانند سایر بیماری ها ، برخی عوامل ، از جمله سابقه خانوادگی و محیط ، خارج از کنترل شما هستند. با این حال ، رژیم غذایی نقش مهمی ایفا می کند و چون شما مسئول بشقاب خود هستید ، می توانید تصمیم بگیرید که برای عملکرد تیروئید چه غذاهایی بخورید.
برخی از غذاهای موجود در این لیست ممکن است عجیب به نظر برسند ، مانند فیبر و قهوه ، زیرا در برخی رژیم های غذایی ، این مواد غذایی سالم و بی ضرر محسوب می شوند. شما می توانید از خوردن این گروه های غذایی لذت ببرید ، اما بسیار مهم است که هنگام مدیریت و کنترل کم کاری تیروئید ، میزان مصرف غذای خود را متعادل کنید. برخی از غذاهایی که به هیچ گروه غذایی تعلق ندارند باید دور ریخته شوند یا کمتر مصرف شوند. این غذاها شامل فست فود و غذاهای سرخ شده آماده مصرف ، غذاهای فرآوری شده حاوی نمک ، غذاهای شیرین مانند کیک ، کلوچه و بستنی و مصرف زیاد الکل است.
اگرچه هیچ چیزی جز کم کاری تیروئید باعث ایجاد احساس خوب در شما نمی شود ، اما خوردن غذاهای مناسب با وجود بیماری شما می تواند حال شما را بهتر کند. در اینجا برخی از غذاهایی که هنگام مدیریت و کنترل کم کاری تیروئید باید از آنها اجتناب کنید یا کاهش دهید:

کم کاری تیروئید

غذاهای سویا مانند توفو و میسو

نگرانی هایی در مورد اثرات منفی ترکیب سویا به نام ایزوفلاوین بر غده تیروئید وجود دارد. برخی از محققان معتقدند که مصرف زیاد سویا ممکن است خطر کم کاری تیروئید را افزایش دهد. یک مطالعه منتشر شده در مجله علمی Scientific Reports در مارس 2019 نشان داد که سویا هیچ تاثیری بر هورمون های تیروئید ندارد و حتی سطح هورمون های تحریک کننده تیروئید را افزایش می دهد.
هیچ دستورالعمل خاصی برای رژیم غذایی وجود ندارد ، اما برخی از مطالعات نشان می دهد که مصرف سویا می تواند توانایی بدن در جذب داروهای تیروئید را مختل کند. بنابراین ، شما باید 4 ساعت پس از خوردن سویا منتظر بمانید و سپس دارو مصرف کنید. بهتر است در مورد مصرف سویا با پزشک خود مشورت کنید.

سبزیجات کلم مانند کلم بروکلی و گل کلم

سبزیجات کلم مانند کلم بروکلی و کلم غنی از فیبر و سایر مواد مغذی هستند که می توانند از تولید هورمون های تیروئید جلوگیری کنند ، به ویژه اگر کمبود ید دارید. در صورت مصرف این سبزیجات ، بهتر است مصرف کلم بروکسل ، کلم ، گل کلم ، کلم و شلغم را کاهش دهید ، زیرا مطالعات نشان می دهد که خوردن این سبزیجات می تواند توانایی غده تیروئید در استفاده از ید را افزایش دهد. یک تیروئید طبیعی مهم است. به طبق گفته کلینیک مایو ، مصرف مقدار زیادی سبزیجات خانواده کلم برای تأثیر بر جذب ید ضروری است.
اگر کم کاری تیروئید و کمبود ید دارید ، می توانید کمتر مضر باشید زیرا می توانید این سبزیجات را به درستی بخورید. پختن این نوع سبزیجات می تواند تأثیر بر غده تیروئید را کاهش دهد و خوردن این نوع سبزیجات پخته با میزان 150 گرم در روز می تواند مفید باشد ، زیرا این مقدار هیچ عوارضی بر عملکرد تیروئید ندارد.

ملاقات: کپسول اسید فولیک + زنده ماندن ید

گلوتن در نان ، ماکارونی و برنج

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید می توانند مصرف گلوتن (پروتئینی که در غذاهای فرآوری شده از گندم ، جو و سایر غلات یافت می شود) را به حداقل برسانند. اگر بیماری سلیاک دارید ، گلوتن می تواند روده کوچک را تحریک کند و جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید را متوقف کند.
مقاله ای در سال 2017 نشان داد که کم کاری تیروئید و بیماری سلیاک دست به دست هم می دهند. اگرچه هیچ تحقیقی نشان نداده است که رژیم غذایی بدون گلوتن می تواند بیماری تیروئید را درمان کند ، اما می توانید در مورد رهایی از گلوتن یا آزمایش بیماری سلیاک با پزشک خود مشورت کنید.
اگر می خواهید غذاهای بدون گلوتن بخورید ، هنگام انتخاب غذاهایی که دارای فیبر زیاد و سایر مواد مغذی هستند ، مانند نان های سبوس دار ، ماکارونی و برنج ، که می تواند اختلالات روده را بهبود بخشد (علامت شایع کم کاری تیروئید) ، مراقب باشید. به مطمئن شوید که چند ساعت قبل یا بعد از خوردن غذاهای حاوی فیبر بالا ، داروی کم کاری تیروئید مصرف می کنید که در جذب هورمون های تیروئید اختلال ایجاد می کند.

غذاهای چرب مانند کره ، گوشت بدون چربی و غذاهای سرخ شده

چربی ها توانایی بدن در جذب داروهایی که جایگزین هورمون های تیروئید هستند را مختل می کند. چربی ها همچنین می توانند از تولید هورمون تیروئید از غده تیروئید جلوگیری کنند. برخی از متخصصان بهداشت به شما توصیه می کنند از غذاهای سرخ کرده دوری کرده و چربی هایی مانند کره ، سس مایونز ، مارگارین و گوشت بدون چربی را کاهش دهید.

غذاهای شیرین مانند شکلات و کیک

کم کاری تیروئید متابولیسم بدن را کند می کند. این بدان معناست که اگر مراقب نباشید ، به راحتی وزن خود را افزایش داده و چند کیلوگرم بیشتر اضافه می کنید. می توانید از غذاهای شیرین خودداری کنید زیرا کالری بالایی دارند و فاقد مواد مغذی هستند. بنابراین ، بهتر است میزان قند مصرفی خود را کاهش دهید یا سعی کنید چنین غذاهایی را از رژیم غذایی خود حذف کرده و حذف کنید.

غذاهای فرآوری شده و منجمد

غذاهای فرآوری شده دارای مقدار زیادی سدیم هستند و افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید از مصرف سدیم خودداری کنند. کم کاری تیروئید خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد و مصرف زیاد سدیم می تواند این خطر را افزایش دهد.
برچسب “ارزش غذایی” روی بسته بندی غذاهای فرآوری شده را بخوانید تا بتوانید غذاهایی را پیدا کنید که کمترین سدیم را دارند. به گفته انجمن قلب آمریکا ، افرادی که در معرض خطر بالای فشار خون هستند باید مصرف سدیم خود را به 1500 میلی گرم در روز کاهش دهند.

مصرف زیاد فیبر در لوبیا ، حبوبات و سبزیجات

دریافت فیبر کافی برای شما مفید است ، اما مصرف زیاد آن می تواند درمان کم کاری تیروئید را مشکل کند. طبق دستورالعمل رژیم غذایی دولت آمریکا ، افراد بالای 50 سال باید 25 تا 38 گرم فیبر مصرف کنند. میزان فیبر موجود در این غلات ، سبزیجات ، میوه ها ، لوبیا و حبوبات می تواند بر سیستم گوارشی تأثیر گذاشته و از جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید جلوگیری کند.

قهوه: هنگام نوشیدن اولین فنجان قهوه برای صبحانه مراقب باشید

مطالعه ای در مجله Thyroid نشان داد که کافئین شما را از مصرف دارویی که جایگزین هورمون های تیروئید می شود ، باز می دارد. در برخی از افرادی که داروهای تیروئید را با قهوه برای صبحانه مصرف می کنند ، سطح تیروئید غیرقابل کنترل است. حالا باید به این افراد بگویم داروهای تیروئید را فقط با آب مصرف کنند. شما باید حداقل 30 دقیقه پس از مصرف دارو صبر کنید و سپس یک فنجان قهوه بنوشید.

نوشیدن الکل عملکرد تیروئید را مختل می کند

مصرف الکل می تواند سطح هورمون تیروئید و توانایی غده تیروئید در تولید هورمون تیروئید را مختل کند. الکل برای غده تیروئید مضر است و توانایی بدن در استفاده از هورمون تیروئید را سرکوب می کند. در حقیقت ، افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید الکل را به طور کامل ترک کنند یا مصرف آن را به حداقل برسانند.

تنظیم: زهرا محبی
منبع: سلامت روزانه

دیدگاهتان را بنویسید