افراد مسن و مصرف ناکافی غذا


تغذیه مناسب و شیوه زندگی سالم به ویژه برای افراد بالای 65 سال مهم است. به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، بیشتر بیماری هایی که افراد مسن به آن مبتلا می شوند ناشی از تغذیه نامناسب است. به عنوان مثال ، چربی های غذایی با سرطان پروستات ، روده بزرگ و پانکراس ارتباط دارند. بیماری هایی مانند پوکی استخوان و دیابت با رژیم غذایی ، به ویژه ریز مغذی ها ارتباط دارد. کمبود ریز مغذی ها در افراد مسن به دلیل عواملی مانند کاهش جذب مواد مغذی و عدم تنوع در رژیم غذایی شایع است.

مشکلات مربوط به سن در افراد مسن

مشکلات مربوط به سن که مانع تغذیه مناسب می شوند:

کاهش حساسیت

با افزایش سن ، حساسیت شما کمتر می شود ، بنابراین هدف قرار دادن محرک زمان و انرژی بیشتری می طلبد. با کاهش اشتها ، حس بویایی و چشایی کاهش می یابد.
در برخی موارد ، ممکن است برای شما سخت باشد که غذاهای تازه را از غذاهای باقیمانده جدا کنید زیرا حواس شما مختل شده است. بدون شک ، این برای سلامتی شما مضر است.

عوارض جانبی داروها

برخی از داروها باعث حالت تهوع ، از دست دادن اشتها و تغییر طعم می شوند. در این حالت ، عوارض جانبی دارو ممکن است شما را از خوردن باز دارد و در نتیجه از خوردن وعده های غذایی خودداری کنید.

قدیمی

سلامت دندان

با افزایش سن ، سلامت دهان و دندان اهمیت بیشتری پیدا می کند. مشکلات دهانی شامل از دست دادن دندان ، لثه هایی است که باعث لق شدن دندان ها می شود ، وبا و درد فک.
همه این عوامل جویدن را دردناک و تحریک کننده می کند ، که احتمال خوردن غذاهای سالم در افراد مسن را کاهش می دهد.

کمبود منابع مالی

افراد مسن فرصتهای محدودی دارند و بیشتر به فرصتهای مالی و پول علاقه دارند. بنابراین ، در بیشتر موارد ، آنها هنگام خرید غذاهایی که دارای کمترین مواد مغذی هستند ، غذاهای ارزان تری می خرند. این شیوه زندگی بیشتر مستعد سوء تغذیه است.

عدم وجود سیستم حمل و نقل

برای رفتن به فروشگاه و خرید غذای تازه ، باید با ماشین به مغازه بروید یا ساعت ها در ترافیک بمانید و ماشین را از فروشگاه دور کنید.
اگر هوا بارانی یا برفی باشد ، مشکلات بیشتر می شود زیرا احتمال لغزش و افتادن روی زمین بیشتر است. این فعالیت ها می تواند شما را از رفتن به فروشگاه و خرید مواد غذایی منصرف کند.

مشکلات جسمی

افراد مسن با افزایش سن ضعیف تر می شوند ، به ویژه هنگامی که بیماری هایی مانند آرتروز و ناتوانی های جسمی دارند. درد و از دست دادن قدرت بدنی می تواند کارهای ساده را پیچیده کند.
ایستادن طولانی مدت در حین پختن ، حمل مواد غذایی و حتی پوست کندن میوه می تواند به یک کار سخت تبدیل شود.

از دست دادن حافظه

از دست دادن حافظه ، زوال عقل و بیماری آلزایمر در افراد مسن بسیار شایع است. یک فرد مسن ممکن است فراموش کند که از برنامه غذایی پیروی کند ، غذا بخورد یا حتی از یک فروشگاه غذا بخرد. اینها مشکلات غذایی ایجاد می کنند.

ملاقات: کپسول های ژلاتین نرم امگا 3 High DHA Vivation

افسردگی

تغییرات زیادی با افزایش سن اتفاق می افتد (فرزندان شما شما را ترک می کنند و به دلیل مرگ دوستان و عزیزان خود را از دست می دهید و احساس تنهایی می کنید ، به ویژه اگر با فرزندان و عزیزان خود زندگی کنید ، تغییرات جسمی که تجربه می کنید).
همه اینها منجر به افسردگی می شود. افراد مسن می توانند نسبت به سلامت خود بی تفاوت باشند و از خوردن غذا اجتناب کنند. در صورت عدم درمان ، افسردگی می تواند منجر به مشکلات جدی تری شود.

تنظیم: زهرا محبی
منابع: تغذیه سالمندان

دیدگاهتان را بنویسید