اعتراض مردم به خشک شدن دریاچه ارومیه به کجا رسید؟گزارش کردن صدای ایران به گزارش فارس، ده ها نفر از مردم دو شهر آذربایجان غربی در اعتراض به عدم توجه مسئولان به خشک شدن دریاچه ارومیه تظاهرات کردند.

مشاهدات میدانی خبرنگار فارس از تجمع ده ها نفر در تقاطع خیابان امام خمینی و عطایی ارومیه در شامگاه شنبه چهارم تیرماه گزارش می دهد.

در این تجمع تعدادی از مردم برای دقایقی با سردادن شعارهایی به زبان ترکی با شعارهای «دریاچه ارومیه جان می دهد، مجلس حکم به کشتن» و «آذربایجان بیدار دریاچه ارومیه تشنه» در اعتراض به مسئولان اعتراض کردند. عدم توجه به خشکی از ایجاد دریاچه ارومیه خبر دادند.

دستگیری شرورانی که قصد تخریب اموال عمومی و برهم زدن امنیت مردم را داشتند

نیروی انتظامی نیز برای برقراری امنیت و آرامش ساعتی در خیابان عطایی ارومیه حضور یافت. پلیس ساعتی قبل از شناسایی و دستگیری اشرار قصد تخریب اموال عمومی و برهم زدن امنیت مردم خبر داد.

همچنین از تجمعات محدود در شهرستان نقده آذربایجان غربی نیز خبر می رسد که البته سایر شهرهای این استان از جمله میاندوآب و خوی دوران آرامی را تجربه کردند.

شامگاه شنبه با وجود فراخوان اقوام و برخی شبکه های ضد انقلاب، تبریز شاهد تجمعی نبود. مرکز اردبیل و زنجان نیز مانند تبریز با وجود فراخوان گروه های پان ترک، عصر آرامی را سپری کردند. بررسی های خبرنگار فارس نشان می دهد که تصاویر پخش شده از تجمع مردم در اردبیل قدیمی است.

کارشناسان کاهش چشمگیر نزولات جوی و هزاران حلقه چاه در حوزه آبخوان دریاچه ارومیه را از دلایل اصلی کاهش چشمگیر سطح آب این دریاچه در دو دهه اخیر می دانند.

افزایش سطح دریاچه از ابتدای سال آبی جاری تاکنون تنها ۲۵ سانتی متر بوده و متاسفانه از ۱۵ خرداد با گرم شدن هوا حدود ۲۲ سانتی متر از آن تبخیر شده است.

حجم آب این دریاچه حدود ۴۸.۲ میلیارد مترمکعب برآورد شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۴.۱ میلیارد مترمکعب و نسبت به سطح اکولوژیکی حدود ۱۳ میلیارد مترمکعب کاهش داشته است.

نمایندگان مجلس ۴ روز پیش با بررسی عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه با محوریت بررسی عملکرد مالی و اجرایی و میزان اعتبارات، با بررسی عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه موافقت کردند. منادی نماینده تبریز روز سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: انتقال تصفیه خانه فاضلاب تبریز به دریاچه ارومیه به زودی عملیاتی می شود.