از شنیدن زنده ماندن او متعجب شدم!گزارش کردن صدای ایرانبه گزارش یورونیوز، او گفت که فکر نمی کنم سلمان رشدی بتواند از چاقو زدن او جان سالم به در ببرد.

هادی مطر که اکنون در زندان Chautauqua در غرب نیویورک به سر می برد، به خبرنگاران گفت: وقتی شنیدم که او زنده مانده تعجب کردم.

من به آیت الله (خمینی) احترام می گذارم و فکر می کنم ایشان انسان بزرگی هستند. این تنها چیزی است که می توانم بگویم

مطر همچنین با توجه به اخطار وکیل خود ترجیح داد به این سوال که آیا بر اساس فتوای صادره در این زمینه تصمیم به قتل سلمان رشدی داشته یا نه پاسخی ندهد و فقط این جملات را گفت: «به آیت الله خمینی گفتم) احترام می گذارم و فکر می کنم. او شخص بزرگی است. این تنها چیزی است که می توانم بگویم.”

مطر که لبنانی الاصل است نیز ادعای ارتباط با سپاه پاسداران ایران را رد کرد و گفت که کاملاً به تنهایی عمل کرده است.

هادی مطر در این گفت و گو می گوید که با دیدن توییتی که در زمستان گذشته از سفر رشدی به چاوتاکوا خبر داده بود تصمیم به انجام این کار گرفت و درباره رشدی نیز گفت: من از این شخص خوشم نمی آید. آدم خوب… او کسی بود که به اسلام و نظام اعتقادی آن حمله کرد.»

من از افرادی که اینطور بی انصاف هستند خوشم نمی آید

وی با این حال با تاکید بر اینکه با اینکه با آثار مکتوب رشدی آشنایی ندارد، ویدئوهای زیادی از این نویسنده در یوتیوب دیده است، گفت: سخنرانی های زیادی دیده ام و از افرادی که اینقدر بی انصاف هستند خوشم نمی آید.

هادی مطر در یک مصاحبه ۱۵ دقیقه ای در روز چهارشنبه در زندان توضیح داد که چگونه یک روز قبل از حمله با اتوبوس از نیوجرسی به بوفالو و از آنجا به چاوتاکوا رفت.

وی افزود که حتی پس از رسیدن به مقصد، شب قبل از حمله روی چمن ها خوابیده و کار زیادی انجام نداده و فقط در اطراف پرسه می زند.

به گفته دادستان منطقه جیسون اشمیت، هادی مطر در سفر خود به چاوتاکوا کیف پولی به همراه نداشته و فقط پول نقد و کارت های ویزا با “هویت جعلی” را به همراه داشته است.

مطر که در آمریکا از پدر و مادری اهل جنوب لبنان به دنیا آمد، به سوالات مربوط به سفر یک ماهه خود به لبنان در سال ۲۰۱۸ پاسخی نداد.

به گفته رسانه ها، پدرش در لبنان زندگی می کند و مادرش می گوید که این سفر او را «تغییر» کرده و مذهبی ترش کرده است.

مطر در این مصاحبه زیاد درباره سلمان رشدی صحبت نکرد. از سوی دیگر از شرایط زندان و اینکه «بسیاری از غذاهایی که به من داده اند در دین من مجاز به خوردن نیست» شکایت کرده است.

وی در حال حاضر بدون قرار وثیقه در بازداشت به سر می برد.